sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Libya ile ‘çelik’ gibi iş birliği!

Doğu Akdeniz’deki enerji oyununda tüm dengeleri değiştiren Türkiye ve Libya arasındaki anlaşmanın ardından ikili ticarette de ilişkiler güçleniyor.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 24 Ocak 2020 - 16:17
  • 3 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 139,6 bin kez okundu
Libya ile ‘çelik’ gibi iş birliği!

Doğu Akdeniz’deki enerji oyununda tüm dengeleri değiştiren Türkiye ve Libya arasındaki anlaşmanın ardından ikili ticarette de ilişkiler güçleniyor.

Libyalı demir çelik üreticileri Türkiye’den çelik kütük ithalatı için harekete geçti. Kuzey Afrika’nın önemli demir-çelik şirketlerinden General Scrap Company’nin Yönetim Kurulu Başkanı Omar Fawzi Alshaws’ın Libya’nın Misrata şehrindeki Türk Başkonsolosluğunu ziyaret ederek önemli bir talepte bulunduğu öğrenildi. Türk şirketlere gönderilen resmi yazıda Alshaws’in, çelik kütüklerin Türkiye’den ithal edilmesi için ilgili kuruluşlarla iletişime geçmek istediği belirtildi.100 bin metrik ton çelik kütüğün ihtiyaç kapsamında olduğu ifade ediliyor.  Şirketin yıllık ihtiyacının ise 800 bin metrik tona kadar çıktığı belirtildi.

Türkiye ile Libya arasındaki ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 1,8 milyar dolarları görmüştü. İç karışıklıkların yaşandığı 2011 yılında iki ülke arasındaki ticaret 887 milyon dolarlara kadar düşmüştü. 2018 verilerine göre, Türkiye’nin Libya’ya ihraç ettiği ürünler arasında, mücevherci eşyası, mobilya, tavuk eti, halı, demir çelikten yarı mamuller, hijyenik havlu, bebek bezi, bitkisel yağ, plastik profil, plastik ambalaj malzemeleri, ilaçlar, hazır giyim, ayçiçeği yağı, bisküvi ve gofret yer alıyor. Libya’dan yapılan ithalatta ise ham altın, hurda metaller, petrol gazları ve kimyasal gübreler başı çekiyor.

. . .

Robotlar ve makineler birbiriyle konuşuyor, fabrikalar…

Makina sektörünün önde gelen firmalarından Tezmaksan, Endüstri 4.0 odağında sanayicilere sunduğu yerli ve milli ürünleri Cubebox ve Kapasitematik’in yanı sıra farklı sektörlerde çeşitli robotlu otomasyon projeleri hayata geçiriyor. Geliştirdiği I/O link bağlantı modeliyle 11 robotun ve yaklaşık 34 makinanın bir noktadan birbirleriyle sanal olarak haberleşmesine olanak tanıyan TEZMAKSAN, akıllı fabrika uygulamasını son olarak Sivas’a taşıdı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın