MAKFED- MAKİNE ZİRVESİ VİZYON 2030  İSTANBUL’DA TOPLANIYOR
. . .

MAKFED Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu‘nun “Makine Zirvesi –Vizyon 2030” etkinliği, sektör profesyonellerinin yanı sıra iş dünyasının önde gelen isimlerini,  İstanbul’da bir araya getirmeye hazırlanıyor.

MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran, “Yüksek teknoloji ile fark yaratan, uluslararası rekabette güçlü, ekonomiye yön veren bir sektör olmakta kararlıyız.
Türkiye’yi makine büyütecek” dedi.

13 Haziran 2019 Perşembe günü İstanbul Fairmont Hotel’de gerçekleşecek ve alanında önemli birçok ismin konuşmacı olarak yer aldığı zirvede, yapay zeka konusunda dünya çapında saygı uyandıran Berlin Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin ALBAYRAK da bir sunum yapacak.

Makine üreten 2 bin firmayı temsil eden 21 derneğin çatı kuruluşu Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED), Türkiye’nin geleceği için güçlü bir organizasyona imza atıyor. Türkiye’nin kalkınması yolunda sanayide sürükleyici bir rol üstlenmek hedefiyle planlanan “Makine Zirvesi –Vizyon 2030” İstanbul’da toplanıyor.

MAKFED Başkanı Adnan DALGAKIRAN’ın ev sahipliği yapacağı zirveye, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci AĞBAL ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK’ın yanı sıra, Türk sanayinin duayenleri, ilgili bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları, MAKFED ve üye derneklerin yönetim kurulları ile makine imalat sanayi firmalarının üst düzey yöneticileri katılacak.

Türkiye ekonomisinin güçlü bir ivmeyle kalkınması için önemli bir adım attıklarını kaydeden MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran, “Yüksek teknoloji ile fark yaratan, uluslararası rekabette güçlü, ekonomiye yön veren bir sektör olmakta kararlıyız. Türkiye’yi makine büyütecek” dedi.

Vizyon 2030

Zirvede, Makine Sektörünün Türkiye’nin kalkınması yolunda sanayide sürükleyici bir rol üstlenmek üzere, “imalat sanayinden ve ihracattan alınan yüzde paylarının ve ihracat dolar/kg değerinin 15’lere çıkarılması hedefi” doğrultusunda, katılımcı ve paylaşımcı bir yaklaşımla kalite, teknoloji geliştirme ve yenilikçilikte uluslararası düzeyde rekabetçi bir yapıya ulaşmayı ifade eden ve 2030’u hedef alan bir vizyon ortaya konacak.

20 trilyon dolarlık dünya ticaretinin %13’ü makine sektörünün

Adnan Dalgakıran, “Makine, 20 trilyon dolarlık dünya ticaretinden aldığı yüzde 13’lük payla, ticarete konu emtiaların başında geliyor. Almanya, Çin, ABD, Japonya ve İtalya, dünya makine ihracatının yüzde 60’ını yaparken toplam ihracattan yüzde 36 pay alıyor. Dolayısıyla makinede dünyaya yön verenler toplam ihracatın da öncüleri.

Makine sektörünün, Türkiye ekonomisini dünya devleri arasına sokabilecek potansiyeli ve bizim de yapacak çok işimiz var. Bildiğimiz her şeyi unutmamız ve doğru ekosistemi yaratmak için topyekün el ele vererek büyük bir seferberlik ruhuyla çok çalışmamız gerekiyor. İşte bu zirvenin temel amacı bu hedef ulaşmak için gerekli kıvılcımı yakmaktır” diye konuştu. 

MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır: Zirve her yıl toplanacak

Makine sektörünün, 2018’de 13 bin işletme ve 240 bin istihdam ile 99,4 milyar TL ciro, 24 milyar TL katma değer ürettiğini ve 17,15 milyar dolarlık ihracat yaptığını kaydeden MAKFED Genel Sekreteri Zühtü BAKIR, “Makine Zirvesi – Vizyon 2030”in temel misyonunu şu ifadelerle açıkladı:

“Makina İmalat Sektörünü ilgili kurumlar ve paydaşlarla yılda bir kez üst düzeyde bir araya getirerek sektörün öncelikleri doğrultusunda değerlendirmelerde bulunmayı, stratejiler geliştirmeyi ve bunları gerçekleştirecek altyapı ve araçların oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.”

Dünya çapında isimler önemli sunumlar yapacak

13 Haziran’da Fairmont Hotel İstanbul’da düzenlenecek zirvede yapay zekâ konusunda dünyada önemli bir yeri bulunan Berlin Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin Albayrak ise “Dijitalleşmenin Geleceği” başlıklı bir sunum yapacak. 

Zirvenin “Yazılım ve Donanım Yönüyle Makine Sektörü” panelinde sektör, tedarikçiler yönüyle değerlendirilecek. “Milli Teknoloji Hamlesinde Makine Sektörü” başlıklı ikinci panelde ise sanayinin dijital dönüşüm sürecinde makine sanayinin küresel rekabet gücünü nasıl geliştirilebileceği ele alınacak. “Makine Sektörü Dönüşümünde Devletin Rolü” olan kapanış panelinde de sektörün hedeflerine ulaşmasında kamu kurum ve kuruluşlarının rolü değerlendirilecek.

. . .