sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Makina

Makina İhracatı 8,8 Milyar Dolara Yükseldi

Makina ihracatı 2019 yılının ilk yarısında 8,8 milyar dolara yükseldi. MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 25 Temmuz 2019 - 13:22
  • 3 yıl önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 128,8 bin kez okundu
Makina İhracatı 8,8 Milyar Dolara Yükseldi

Makina ihracatı 2019 yılının ilk yarısında 8,8 milyar dolara yükseldi. MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Türkiye'nin makina ihracatı yılın ilk yarısında yüzde 4,9 artarak 8,8 milyar dolara yükseldi. İhraç edilen makina miktarı ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15,7 artarak 1,6 milyon tona ulaştı.


Uluslararası ticaretin kapsamını genişletici gelişmelerle yılın ikinci yarısından daha umutlu olduklarını belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “En büyük ihracat pazarımız Almanya'daki sanayi üretimi düşüşünden olumsuz etkileniyoruz. Farklı pazarlara yönelmeye çalıştığımız bu süreçte, G-20 Zirvesi'nde uluslararası ticaret savaşlarını bitirmeye yönelik atılan adımları ise olumlu değerlendiriyoruz. İleri teknolojiye yaptığımız yatırımlarla tüm dünyaya makina satacak güce ulaştığımızı dünya ticaretine darbe vurmuş bütün olumsuzluklara rağmen sağladığımız önemli artışlarla gösteriyoruz. İhracatımızda sağladığımız değer artışını, miktar artışında yakaladığımız yüzde 15 seviyesinin üzerine çekmek için çalışıyoruz” dedi.


“2019’UN EN BÜYÜK ETKİNLİĞİNİ RUSYA’DA YAPIYORUZ”


Haziran ayında hem yurt içinde hem de yurt dışında, imalatçılara ümit veren gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Karavelioğlu, makina sektörünün ihracat pazarlarında kurduğu ticari ilişkiler hakkında şu bilgileri paylaştı:


“Yılın ilk yarısında ABD'ye makina ihracatımız yüzde 13,9 arttı. Artış oranımız Fransa ve İspanya'da yüzde 20'leri aştı. Bunlar tesadüfen yakalanmış başarılar değildir, Türk makina sektörünün kaliteye ve markalaşmaya yaptığı yatırımların bir sonucudur. Geçtiğimiz günlerde, ITMA Fuarı dolayısıyla Barcelona'da bir araya geldiğimiz İspanyol sanayicilerden yılın ikinci yarısında daha fazla sipariş vereceklerinin sözünü aldık. Bu hafta da partner ülke olarak katıldığımız İnnoprom fuarında Rus sanayicilerle bir araya geleceğiz; Ticaret Bakanlığımız ve Sanayi Bakanlığımızla birlikte Rusya'da önemli temaslarda bulunacağız."


Karavelioğlu, yılın ilk 6 ayında Rusya'ya yapılan toplam makina ihracatının 224 milyon dolar olduğunu belirterek “Rus pazarında yılın ilk yarısında yüzde 11,8 düzeyinde gerçekleşen makina ihracatı artışını, bu ülkede yapacağımız yoğun temas ve tanıtım faaliyetleriyle yıl sonuna kadar yüzde 20 seviyesine çıkarabileceğimize inanıyoruz. Türkiye’nin Makinecileri markasıyla bu konuda yapacağımız çalışmalar hakkında, Türk kamuoyunu gelecek hafta daha yakından bilgilendireceğiz.” dedi.

. . .

“Ekonomimizi sağlamlaştıracak,…

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Önümüzde geçireceğimiz 4 yıllık seçimsiz dönemde, kamu ve özel sektörün güçlü birlikteliğinden çıkacak sinerjiyle ekonomimizi sağlamlaştıracak, milletimizin refahını yükselteceğiz" dedi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın