sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Sac İşleme Makinaları Diğer Sektörler

Makine ihracatı, 9 ayda 18 milyar doları geçti

Türkiye, ocak-eylül dönemine ait makine ihracatında ilk kez 18 milyar doları aştı. En fazla makine ihracatı yapılan ülkeler ise Almanya, ABD ve İtalya oldu.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 24 Ekim 2022 - 19:37
  • 5 ay önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 23,4 bin kez okundu
Makine ihracatı, 9 ayda 18 milyar doları geçti

Türkiye, ocak-eylül dönemine ait makine ihracatında ilk kez 18 milyar doları aştı. En fazla makine ihracatı yapılan ülkeler ise Almanya, ABD ve İtalya oldu.

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB), yılın ilk dokuz ayına ilişkin makine ihracat verilerini yayımladı.Rapora göre, Makine imalat sanayisinin ocak-eylül ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 artarak 18,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yılın ilk dokuz ayında Rusya'ya ihracat yüzde 37,6 artarken, en çok makine satışı yapılan ülkeler Almanya, ABD ve İtalya olarak sıralandı.

Almanya 2,2 milyar dolarla zirvedeki yerini korurken, resesyon beklentilerinin arttığı Avrupa ülkeleri bu dönemde Türkiye'den 10,5 milyar dolar tutarında makine satın aldı.

 

"KİLOGRAM BAŞINA DÜŞEN İHRACAT 6,1 DOLARA YÜKSELDİ"

 

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, geçen yıl 5,8 dolar olarak gerçekleşen kilogram başına düşen ihracat gelirlerinin bu sene yüzde 5,5 artışla 6,1 dolar olarak seyrettiğini söyledi.

Söz konusu artışın bu yılki toplam makine ihracatına 1,2 milyar dolarlık katkı vereceğini dile getiren Karavelioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Talebin miktar bazında durağanlaştığı bir ortamda fiyatları yükseldiği seviyede koruyabilmek önemli bir başarı ve destekleyici bir unsur. Fakat biz fiyat artışlarıyla elde ettiğimiz fazla gelirle sene boyunca pariteden kaynaklanan kaybımızın ancak yarısını kapatabileceğiz. Toplam ihracat gelirinin yüzde 70'ten fazlası avro cinsinden gerçekleşen bir sektörüz. Sterlin ve avronun dolar karşısında değer kayıplarının makine sektörü için külfetinin 9 ayda 1,5 milyar doları bulduğunu hesaplayabiliyor, sene sonunda ise 2 milyar doları aşacağını tahmin ediyoruz."

. . .

Rusya'ya makine ihracatı yüzde 37.6 arttı

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, başta AB olmak üzere büyük makine alıcılarının ithalatlarında düşüş beklendiğini, büyümeye devam edecek ülkelerin gözde pazarlar haline geleceğini söyledi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın