sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

MEGA Yapılar'ın MEGA Çelik Bağlantı Elemanları Berdan Cıvata'dan!

Mersin Tarsus OSB’de 33.000 m2 alan üzerinde 14 bin m2’si kapalı tesislerde 39’u mühendis 320 çalışanıyla cıvata, somun, saplama ve benzeri bağlantı elemanları üreten Berdan Cıvata San. Aş.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 7 Eylül 2019 - 12:35
  • 3 yıl önce yayınlandı
  • 5 dk okuma süresi
  • 131,4 bin kez okundu
MEGA Yapılar'ın MEGA Çelik Bağlantı Elemanları Berdan Cıvata'dan!

Mersin Tarsus OSB’de 33.000 m2 alan üzerinde 14 bin m2’si kapalı tesislerde 39’u mühendis 320 çalışanıyla cıvata, somun, saplama ve benzeri bağlantı elemanları üreten Berdan Cıvata San. Aş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi Mega Yapıların %100 güvenli olması gereken Kritik Bağlantı Elemanlarının Berdan Cıvata tarafından %100 çatlak kontrollü özel çeliklerden üretilmekte olduğunu söyledi.

Kendileri de birer Mega Yapı olan Nükleer Santrallere ait çeşitli cihazların ihtiyaçları olan özel çelik Bağlantı Elemanlarının üretimi konusunda bir Nükleer uzmandan eğitim alan Berdan Cıvata Aş. teknik elemanlarının bu konuda hazırladığı Kalite El Kitabı ile Nükleer Santrallere cıvata somun üretimi için ön hazırlığını şimdiden yapmış bulunmakta ve Nükleer Santrallere Basınçlı Kap, Kazan, Vana, Pompa ve benzeri buhar ve su cihazları üretecek olan sanayicilerimizin bağlantı elemanlarını %100 yerli imkânlarla karşılamayı, onları yurt dışı cıvata üreticilerine muhatap etmemeyi hedeflemiş bulunmaktadır.

ISO EN 17025’e göre Akredite Belgeli Zengin Laboratuvar ve Çeşitli Kalite Belgeleri;

Türkiye’de Bağlantı Elemanları sektöründe CE–TucsaMARK–AD 2000 W ve Ü Belgesi gibi önemli Kalite Belgelerine sahip olan ilk firmalardan birisi Berdan Cıvata olurken Türkiye’de sektörün en zengin test laboratuvarının da sahibi olan Berdan Cıvata bu laboratuvarı 1,5 yıllık zorlu bir çalışma sonrası Türkak’tan Akredite ettirmiştir. Böylece ISO EN 17025’e göre uluslararası geçerliliğe sahip test raporu düzenlemeye yetkili, cıvata sektöründe Akredite bir laboratuvara sahip ilk ve halen tek firması Berdan Cıvata olmuştur.

Zengin test laboratuvarında, çekme testi cihazları, sertlik ölçme cihazları, çatlak testi cihazları, tork testi cihazları, spektral analiz cihazı, tuz püskürtme testi cihazı, hidrojen kırılganlığı test cihazı ve benzeri klasik test cihazları dışında, patenti firmamıza ait olan, 100 mm çapa kadar cıvata ve saplamalara inceltmeden Kopma testi veya diş sıyırma testi uygulayabilen 500 tonluk çekme testi cihazı ve sıfırın altında –150 °C’ye kadar çok düşük sıcaklıklarda Çentik Darbe Testi uygulayabilen cihazın yanında Berdan Civata son olarak da cıvataları doğru sıkabilmek adına M 72 çapa kadar 10.9–12.9 kalite cıvatalarda Sürtünme Katsayısı Tespit Cihazını da laboratuvarına ekleyerek sektörde bir ilki daha gerçekleştirmiştir. Bu cihazlarla cıvatalarda torklama sonrası kuvvetlerin dağılımı bilgisayardan rapor olarak alınabilmekte, cıvata-somun dişleri arasındaki ve somunla oturduğu pul yüzeyi arasındaki sürtünmeleri görmek mümkün olabilmektedir.

Çok Yönlü Zengin Yüzey Kaplama Tesisleri;

Türkiye’de aynı çatı altında soğuk çinko elektro galvaniz ve sıcak daldırma galvaniz yanında Çinko Lamelli Kaplama tesisini de bulunduran ender cıvata somun üreticisi firmalardan birisi Berdan Cıvata’dır. Çelik Yapı üreticilerinin korkulu rüyası olan 10.9–12.9 kalite cıvata ve somunların ön temizleme işlemlerinde asit kullanmayarak sıcak galvanizli cıvata ve somunlarda Hidrojen Kırılganlığı Riskini de bertaraf etmiştir. Çevre Dostu Daldırma Galvaniz tesisinde çevreye ve çalışanlara zarar veren, cıvatalarda da kırılganlık riski yaratan zararlı kimyasallar kullanmayarak kırılganlık riskini de önlemiş ve buna ait sürecin patentini de TPE’den almış bulunmaktadır.

Berdan Cıvata aldığı Patentler, Akredite Laboratuvar Belgesi ve diğer Kalite Belgeleri yanında zengin test laboratuvarı, yetişkin eleman kadrosu ve cıvatalardaki tüm yüzey koruma kaplamalarına varıncaya kadar sertleştirme dâhil bütün prosesleri aynı çatı altında yapabilen ve çok değişik projelere uyum gösterebilen üretim tezgâhları ile Türkiye’nin Çılgın Mega Projelerinde yer almaya başlamıştır.

MEGA Projeler:

a)      Avrupa’nın En Uzun İkincisi İzmit Körfez Geçiş Köprüsünün 10 m. boydaki Ankrajları;

İzmir–İstanbul ulaşımını 3,5 saate düşürecek otoyolu üzerindeki Avrupa’nın en uzun ikincisi durumundaki İzmit Körfez Geçiş Köprüsü projesinde, köprü ayaklarını taşıyacak 10 metre boyda 780 kg ağırlıkta ankeraj cıvataları özel çeliklerden 10.9 kalite olarak üretilmiştir. Bugün köprünün 252 m boydaki ayaklarını taşıyan (köprü altındaki müzede sergilenecek yerli üretim parçaları arasında) M110 çaptaki ankrajlardan bir tanesi görülebilmektedir. Ve bu iş için Japon Köprü Devi IHI’nın yeterlilik verdiği üç firmadan birisiyiz.

b)     Dünyanın 2023 m. ile En Uzunu Olan Çanakkale Köprüsünün 10 m. Boydaki Ankrajları;

Avrupa’nın en uzun ikincisi olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsünün 10 m. boyda 780 kg ağırlıktaki ankrajlarından sonra bu defa 2023 m ile dünyanın en uzunu olan Çanakkale Köprüsünün de 10.2 m boyda ankrajlarını da %100 yerli olarak üretmek Berdan Cıvata’ya nasip olmuştur.

Kore’den Deilim ve SK ile Türkiye’den Yapı Merkezi ve Limak DLSY konsorsiyumu tarafından inşa edilen Dünyanın 2023 m. ile ayak aralığı en geniş köprüsünün ankrajları bu yılın Mayıs ayında 1915 Çanakkale Köprü Şantiyesine takriben 400 ton Berdan tarafından teslim edilmiştir.

 

c)      Korozyon Testine 6500 Saat Dayanımlı Anamur-Kıbrıs Barış Suyu Projesi, Cıvata ve Somunları;

Bir diğer bir Mega Proje ise Anamur’dan Kıbrıs’a denizin 250 m altından giden 80 km uzunlukta içme suyu projesidir. 1,6 m çaplı boruların bağlantı elemanlarını üreten Berdan Civata bu projede paslanmaz saplama ve cıvataların yanında deniz suyu içerisinde 100-150 yıl paslanmaya dayanıklı özel bir kaplama türü ile korunan 10.9 kalite çelik cıvata, somun ve saplamalarını üretmiştir. Bu çok uzun ömürlü kaplama, Tuz Testine 6500 saat (270 gün) dayanımlı olup Türkiye’de Berdan Cıvata tarafından üretilen bir ilktir.

 

d)     Tanap Doğalgaz Boru Hattı Projesi, Korozyona 2400 Saat Dayanımlı Saplama ve Somunlar;

Azerbaycan’dan çıkarak Gürcistan’ı geçip Türkiye içerisinde 1800 km yol aldıktan sonra Yunanistan’a giden oradan Avrupa’ya uzanan Tanap Boru Hattının pompa istasyonlarında, borulama tesislerinde bulunan ASTM A193 GrB7 ve ASTM A 194 Gr 2 çok açık gibi H somunları 2400 saat tuz püskürtme testine dayanımlı teflon ile kaplanmış, tüm bağlantı elemanları Tarsus’ta ARGE Merkezi ile destekli Berdan Cıvata tesislerinde üretilmiştir.

 

e)      Rüzgâr Gülleri, ve Diğer Mega Projelerin Özel Çelikten Mega Cıvata ve Somunları;

Berdan Cıvata her biri 300-350 ton ağırlıktaki Rüzgar Güllerini beton zemine bağlayarak taşıyan 10.9 kalite sıcak galvaniz kaplı ankrajların ve diğer kritik bağlantı elemanlarının üretimi, ayrıca projesi ve uygulaması Alstom–Ekon–Prokona ait Konukoğlu Barajının her biri 1,5 ton ağırlıkta 9,8 m boyda, M150 çaptaki Baraj Kapak ankrajları, Havaalanlarının 2,5 metre boyda M120 çapta ankaraj cıvataları, Demir Çelik Fabrikalarının 5 m. boyda, M140 çapta, 660 kg ağırlıkta çekiç başlı (Hadde Makinalarını beton zemine bağlayan) ankraj cıvataları gibi büyük boyutlu, yüksek mukavemetli, sıcak galvaniz kaplı bağlantı elemanlarını üretebilen cıvata-somun sektörünün ender firmalarından birisidir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM’in İnovasyonla büyüyen ihracatçı- üreticiler yarışması olan İnovaLİG’de, 2015 yılında 490 yarışmacı arasında, kendi grubunda ikinci defa ödül alan Berdan Cıvata, ayrıca Birleşmiş Milletler Küresel ilkeler sözleşmesini de bölgemizde imzalayan birkaç kuruluştan birisi olmuştur.

 

. . .

ROBOTLARIN YARATTIĞI YENİ EKONOMİ

Endüstri 4.0 ile birlikte robotik, yapay zekâ ve otomasyonun (RYO) teknolojik avantajları artmaktadır. RYO’nun bu avantajları sayesinde gerek özel amaçlı kullanılan gerekse endüstriyel üretimdeki robotlar artış göstermektedir.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın