sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Metal imalat endüstrileri için çelik tarifeleri üzerindeki endişeli büyüme devam ediyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin bu kez Birleşik Krallık (İngiltere) ile yaptığı üçüncü tarife-oran kotası (TRQ) anlaşmasının, ABD'deki metal kullanıcılarını, bazı yabancı çelik ve alüminyumları ..

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 11 Nisan 2022 - 13:09
  • 11 ay önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 124,7 bin kez okundu
Metal imalat endüstrileri için çelik tarifeleri üzerindeki endişeli büyüme devam ediyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin bu kez Birleşik Krallık (İngiltere) ile yaptığı üçüncü tarife-oran kotası (TRQ) anlaşmasının, ABD'deki metal kullanıcılarını, bazı yabancı çelik ve alüminyumları ekstra maliyetler ödemeden tedarik edebilme konusunda mutlu etmesi gerekiyordu. Ancak, 22 Mart'ta duyurulan bu yeni TRQ, Şubat ayında Japonya'da (alüminyumu kapsamayan) ikincisinde olduğu gibi ve geçen Aralık ayında Avrupa Birliği'nde (AB) duyurulan ilkinde olduğu gibi, yalnızca daha fazla hoşnutsuzluğu teşvik etmeyi başardı.

TRQ'nun uzun teslimat gecikmeleri yaşayan ve dünyadaki en yüksek fiyatları ödemeye devam eden bazı ABD'li metal üreticilerine yardımcı olabileceğini kabul ederken, Amerikan Metal Üreticileri ve Kullanıcıları Koalisyonu (CAMMU) şu şikayette bulundu: "Ancak, anlaşmanın gerçekleşmemesi hayal kırıklığı yaratıyor. Bu ülkenin en yakın müttefiklerinden biri olan Birleşik Krallık'taki bu gereksiz ticaret kısıtlamalarını tamamen sonlandırın. Ocak ayının ilk iki haftasında bazı çelik ürünleri kotasının yıl için dolduğu ABD-AB TRQ anlaşmasında zaten gördüğümüz gibi, hammadde ve müdahale üzerindeki bu tür hükümet kısıtlamaları piyasa manipülasyonlarına yol açmakta ve kumar oynamalarına izin vermektedir.”

Tarifelerin “oyunu”, yerli çelik üreticilerinin, yüksek fiyatlardan ve tedarik zinciri karmaşasından muzdarip ABD'li gıda işleme ekipmanı, otomobil, ev aletleri ve diğer ürün üreticileri tarafından talep edilen tarife muafiyetlerinin verilmesini haksız bir şekilde engellediği zorlu hariç tutma süreci için de geçerlidir. ABD Ticaret Bakanlığı'nın Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS) şu anda bu dışlama süreciyle ilgili altıncı incelemesini yürütüyor.

Charlie Souhrada, "NAFEM üyeleri, çelik ve alüminyum kullanan diğer ABD'li üreticiler gibi, gerekli girdilerde yüksek fiyatlar, sınırlı veya bazı durumlarda temel hammadde tedariki, artan tedarik zinciri zorlukları ve uzun teslimat gecikmeleri ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor" dedi.

Donald Trump, ulusal güvenlik tarifeleri nedeniyle 2018 yılında çelik ve alüminyum tarifelerini uygulamıştı. Ancak Başkan Joe Biden'ın yönetimi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali karşısında ABD, AB, Japonya ve Büyük Britanya ile savunma ilişkilerini güçlendirmeye çalışırken, bazı siyasi uzmanlar aynı ülkelere çelik tarifelerini korumanın biraz mantık dışı olup olmadığını merak ediyor.

1 Haziran'dan itibaren geçerli olmak üzere, ABD-İngiltere TRQ, 54 ürün kategorisi için 500.000 mt çelik ithalat hacmi belirledi ve 2018-2019 tarihi dönemine uygun olarak tahsis edildi. Alüminyum için yıllık hacim, iki ürün kategorisinde işlenmemiş alüminyum için 900 metrik ton ve 12 ürün kategorisinde yarı mamul (dövülmüş) alüminyum için 11.400 metrik ton'dur.

 

 

. . .

Tata Steel, yıllık çelik üretiminin…

Tata Steel, şirketin Hindistan işinin 22 mali yılında 19.06 milyon ton ile şimdiye kadarki en yüksek yıllık ham çelik üretimini gerçekleştirerek yıllık %13'lük bir büyüme kaydetmesinin ardından %1.57 artışla 1366 Rs'ye yükseldi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın