sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

“Metal sektöründe entegre bir tesis olmayı hedefliyoruz”

Niğdelioğlu Metal olarak Gebze Güzeller Organize Sanayi içinde kurulu fabrikamızda 2007 yılı Mart ayından itibaren bakır ve kalaylı bakır mono ve bükülü tel üretimine başladık. İlk etapta piyasadan bakır filmaşin alarak çalışıyorduk. Yoğun talep ve filmaşin tedariğinde kısıtlı miktarlar bize kendi filmaşinimizi dökme kararı aldırdı.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 30 Ağustos 2019 - 11:30
  • 3 yıl önce yayınlandı
  • 3 dk okuma süresi
  • 131,3 bin kez okundu
“Metal sektöründe entegre bir tesis olmayı hedefliyoruz”

 

Niğdelioğlu Metal Genel Müdürü Bekir Niğdelioğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

 Öncelikle firmanızı tanıyabilir miyiz? Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler?

 

Niğdelioğlu Metal olarak Gebze Güzeller Organize Sanayi içinde kurulu fabrikamızda 2007 yılı Mart ayından itibaren bakır ve kalaylı bakır mono ve bükülü tel üretimine başladık. İlk etapta piyasadan bakır filmaşin alarak çalışıyorduk. Yoğun talep ve filmaşin tedariğinde kısıtlı miktarlar bize kendi filmaşinimizi dökme kararı aldırdı. 2008 yılı Haziran ayında 8 mm oksijensiz bakır filmaşin yatırımını da tamamlayarak bakır tel üretimi konusunda entegre bir tesis haline geldik. Bakır tel tesisimizi tamamladıktan sonra 2013 yılından itibaren alüminyum filmaşin ve alüminyum tel üretimi için fizibilite çalışmalarına başladık. 2014 yılı ortalarında sipariş ettiğimiz makinaların montaj ve deneme üretimi 2015 yılı Nisan ayına kadar sürdü.

 

2015 yılı Nisan ayından itibaren seri üretime başladık. Niğdelioğlu Metal olarak metal sektöründe entegre bir tesis olma yolunda önümüzdeki yıllarda alaşımlı alüminyum (5000 ve 8000 serisi) üretimi için şimdiden fizibilite çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Firmamız TSE, Rhs, ISO ve çevre sertifikalarına haiz olup aldığımız ve sattığımız ürünleri kendi laboratuarımızda test etme imkanı bulunmaktadır.

 

2019 yılı ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçti? Yılsonu için öngörüleriniz neler?

 

Firmamız açısından 2019 yılının ilk yarısı öngördüğümüz gibi miktarsal olarak beklentilerimizi karşılasa da karlılık açısından ise çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Seçim süreci, coğrafyamızdaki karışıklıklar, küresel güçlerin rant savaşları, ekonomimize yapılan saldırılar, döviz kurlarındaki öngöremediğimiz dalgalanmalar firma olarak zarar görmemek için ana girdilerimiz (bakır, alüminyum) USD olduğundan satışlarımızı da büyük ölçüde USD yapmak zorunda kaldık. Sektörümüzdeki pazar ihtiyacından daha fazla olan kurulu kapasite daralan piyasada rekabetin çok fazla olmasına neden olmaktadır. İstediğiniz kadar fiyat çalışması yapın bu aşırı rekabetten bize göre olması gereken karlılıkları yakalamamız mümkün olamamaktadır. Çünkü duyumumuz piyasadaki satış rakamları, anlamsız karlılıklar, hatta maliyetine satış rakamlarıdır. Maalesef sektörümüzdeki rekabette kalite, teslimat güvenilirliği ve iyi ilişkilerden ziyade düşük fiyat öne çıkmakta ve en etkili parametre olmaktadır.

 

Sektörün genel durumu, gelişimi ve bu durumun firmanıza yansımaları hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

Ana müşterilerimiz olan kablo sektöründe finans olarak güçsüz, ana sermayelerinden çok finans kuruluşlarının kredileriyle dönen firmalar olumsuz koşullardan çok fazla etkilenmekte ve bizim için büyük risk teşkil etmektedir. Bu da bizi müşteri portföyümüzü ve satış koşullarımızı tekrar gözden geçirmek zorunda bırakmıştır.

 

Niğdelioğlu Metal olarak müşterilerimize her zaman iş ortağımız gözüyle bakarak kazan kazan mantığı ile hareket etmekteyiz. Bütün bu olumsuz koşullara rağmen kaliteden ödün vermeden daha hızlı teslimat yapabilmek için büküm hattımızda kapasite artırımına gittik. Piyasa koşulları ve müşteri taleplerine göre üretim kapasite artırımımız devam edecektir. Ana müşterilerimiz olan kablo sektöründe bakır ve alüminyum kablo özleri ve telleri, alüminyumda demir çelik sektöründe deoxidant olarak, paketleme sektöründe metalizasyon işlerinde, bakır ve alüminyum olarak yassı ve yuvarlak bobin telleri üretiminde kullanılmak üzere hizmet vermekteyiz.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz…

 

Geldiğimiz noktada ürün portföyümüz ana hatlarıyla, A Grade katot bakırdan 8,00 mm ve 12,50 mm çaplarda max. 5 ppm oksijen içeren bakır filmaşin üretim tesisimizde; 0,80 mm - 3,00 mm arası 0,8 - 15 mikron bakır tel kalay kaplama, 0,10 mm - 3,50 mm arası mono bakır tel, 0,10 mm - 3,00 mm arası kalay kaplı mono bakır tel, 0,12 mm - 0,50 mm arası tavlı çoklu bakır ve kalay kaplı bakır teller, bakır ve kalay kaplı bakır bükülü teller, elektrolitik alüminyum külçeden sürekli döküm tesisimizde (min.%99,8 al) 9,50 mm - 12,0 mm- 15,0 mm, alüminyum filmaşin, 1,30 mm - 4,60 mm çaplarda alüminyum tel vs’dir.

. . .

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun

"Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarınının bizlere bağımsızlığımızı armağan ettiği 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun"


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın