sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Makina Metal İşleme Sac İşleme Makinaları Takım Tezgahları

“Metal sektöründe küresel rekabetin yerel temsilcisiyiz”

Telefoncular Grup, bünyesinde dört şirketten oluşmaktadır. Telefoncular Metal Ltd. Şti. ve Telefoncular Çelik A.Ş. firmalarımızda ‘Çelik Servis Merkezi’ olarak hizmet verdiğimiz müşterilerimize; Kumlama, alevli kesim, çapak alma, düzlemsellik, büküm, fikstür ve kalıp, kaynak ağzı açma, kaynak, dikey ve yatay işleme, montaj, yaş boyama ve kurutma gibi prosesler ile hizmetler sunmaktadır.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 27 Mayıs 2021 - 02:20
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 7 dk okuma süresi
  • 131 bin kez okundu
“Metal sektöründe küresel rekabetin yerel temsilcisiyiz”

Telefoncular Group YönetimKurulu Başkanı Önder Çınar ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerlepaylaşıyoruz.
Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?


1968 yılında Konya’nın Obruk ilçesinde doğdum ve 3 çocuk babasıyım, Açık Öğretim İşletme Bölümü mezunuyum. Telefoncular Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanıyım. Telefoncular, kurulduğu günden bu yana, sektörü takip eden her teknolojiyi bünyesine katan, ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yaparak dışa bağlılığı minimum seviyeye indirmek için emin adımlar ile ilerleyen, daha çok hizmet, daha çok ürün anlayışı ile müşterilerine ‘Çözüm Ortağı’ olan bir şirkettir.  
http://www.sanayiturk.com/haber_img/metal-sektorunde-kuresel-rekabetin-yerel-temsilcisiyiz-6412.jpg
Firmanızın bünyesinde yer alan diğer firmalar hakkında da kısaca bilgi alabilir miyiz? Müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Telefoncular Grup, bünyesinde dört şirketten oluşmaktadır. Telefoncular Metal Ltd. Şti. ve Telefoncular Çelik A.Ş. firmalarımızda ‘Çelik Servis Merkezi’ olarak hizmet verdiğimiz müşterilerimize; Kumlama, alevli kesim, çapak alma, düzlemsellik, büküm, fikstür ve kalıp, kaynak ağzı açma, kaynak, dikey ve yatay işleme, montaj, yaş boyama ve kurutma gibi prosesler ile hizmetler sunmaktadır.
Ürün grubumuzda ise; Ticari Grup Saclar ( S235 JR, S355 J2 vb.), Esnemeye Mukavemetli Saclar ( S700 MC, S690 QL, S960 QL vb.), Aşınmaya Mukavemetli Saclar ( H400, H450, H500 vb.) bulunmaktadır. Ayrıca Telefoncular Metal şirketimiz, RAEX marka Aşınmaya Mukavemetli Sacların Türkiye’deki tek distribütörüdür ve geniş stok ağımız ile müşterilerimizden gelen tüm taleplere anlık hizmet sunmaktadır.


Bunların haricinde TLF Makine A.Ş. firmamızda araç üstü mobil vinç üretimimiz ve TFON Metal Makine A.Ş. firmamızda Çapak Alma ve Kenar Yuvarlama makineleri üretmekteyiz.

“Telefoncular Group bünyemizdeki şirketlerle pek çok alanda müşterilerimizin çözüm ortağı olmaya devam ediyoruz ”

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Hizmet verdiğimiz sektörler, aslında metalin olduğu her yer diyebiliriz. Başlıca belirtmemiz gerekirse;  
Sektöre sunduğunuz en yeni ürünlerinizden, özelliklerinden ve getirdiği avantajlardan bahseder misiniz?


TLF Makine A.Ş ve TFON Metal Makine A.Ş. şirketlerimizde nihai ürün üretimi yapılmaktadır. Bunlardan biri vinç diğeri ise makinedir.  2015 yılında araç üstü vinç sektöründe ’EFFER’ firması ile anlaşma sağlanmış olup Türkiye’de 2 modeli bünyemizde üretilmeye başlandı.  2021 yılına kadar bu stratejik ortaklık devam etmiştir.

Sektörde ihtiyaç duyulan vinçleri bilerek ve müşterilerimize çözüm üreten Telefoncular, 2021 yılında tüm know-how kendisinde olacak şekilde TLF Crane markasıyla ‘Tam Katlanır Vinç ve Mobil Vinç’ üretimine devam etmektedir. Yüksek mukavemetli çeliklerin işlenmesinde uzmanlaşmış olan Telefoncular, tamamı kendi alanında lider olan uluslararası inşaat, itfaiye ve havaalanı araç üreticilerinin ana tedarikçisi konumundadır. Ağır kaldırma, hızlı yükleme döngüleri gibi ihtiyaçlarınızda TLF Crane en iyi çözüm ortağınız olacaktır.

TFON Machine markamız, Telefoncular Group bünyesinde 2019 yılında kurulmuştur. Metal sektöründe karşılaşılan en büyük problemlerden biri de sac metallerin kesim sonrasında oluşan çapaklar, keskin kenarlar ve düzlemsellik problemi olduğunu bilen TFON Machine ürettiği ‘Çapak Alma ve Kenar Yuvarlama’ makineleri ile müşterilerine yüksek standartta çözümler sunmaktadır. Özellikle seri üretim yapan müşterilerimizin üretimlerinde kaybettiği vakitleri minimuma indirmek, kendi ürünlerini müşterilerine daha kaliteli sunmalarında rol oynamak, bu sebeplerle yaşanan iş kazalarını ortadan kaldırmak yegane temennimizdir.
Bu sektörde Türkiye’de üretilen ve Avrupa markalarıyla rekabet edebilecek ilk ve tek şirket olmanın gururunu yaşamaktayız. Ülkemizin sanayisi yoğun şehirlerinden gelen tebrik ve çalışma istekleri bize göstermiştir ki; sektörde her zaman yapılmayanı yapmak temel vizyonumuzu oluşturmaktır. Ayrıca tasarımları devam eden, makine sektörüne ses getirecek yeni bir makinemizin haberini de en kısa sürede sizlerle paylaşmaktan gurur duyacağız. Müşterilerimize katma değer sunmak ve onların bir çözüm ortağı olmak istiyoruz. Metal işleme endüstrisinde karşılaşılan problemlere hızlı, güvenilir ve teknolojik çözümler sunarak memnuniyeti en üst düzeyde tutmak istiyoruz. Bizleri motive eden ve her gün ileriye götüren en önemli nokta budur.

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını bütün sanayiyi olumsuz etkiledi. Bu salgın demir çelik sektörünü, firmanızı ve sanayiyi ne yönde etkiledi? Sizce sektörün toparlanması için neler yapılabilir?


Pandemi sürecinde neredeyse her sektör gibi, bizim sektörümüzün de etkilendiği aşikardır. Fakat genel olarak son bir yıllık süreçte özellikle yurtdışında birçok ülkenin üretim sahalarını kapatması veya kapasitelerini azaltması, üretmekten çok montaj işlemleri gerçekleştirmesi bizim gibi çalışkan bir millet için fırsat oluşturmuş, sektörümüzde ki ihracat oranımızın artmasına da vesile olmuştur. Üreten her firmanın bu durumu değerlendirebileceğini düşünmekteyim. Son dönemlerde özellikle mukavemetli grup hammaddelerin üretiminin azalması, hammadde problemlerini oluşturmuş, ister istemez tüm sektörümüzü etkilemiştir.
Bizler, müşterilerimizin yıllık olarak paylaşmış olduğu üretim planlarını göz önünde bulundurarak, üreticiler ile sağlamış olduğumuz bağlantılar sayesinde bu durumu minimum seviyeye indirdik. Gelecek dönemler için de öngörülü, planlı bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sektörün toparlanması noktasında, her firmanın maliyetlerini en doğru şekilde hesaplayıp, rekabeti ticari ahlak kurallarında gerçekleştirmeleri, fırsatçılığa fırsat vermeden planlı bir şekilde ilerlemeleri, yatırımlarını mantık çerçevesinde uygulamaları gerektiğini düşünüyoruz. Bizler ülkesini seven, ülkesinin gelişmesinde rol oynayan, ülkesi için dişini tırnağına takan bireyleriz. Böyle olduğumuz sürece her durumu en iyi şekilde değerlendireceğimizden şüphemiz yok.

Şirket olarak Covid 19’a karşı almış olduğunuz önlemler neler oldu? Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz? Üretimde aksamalar veya yavaşlamalar oldu mu?

Telefoncular olarak, başta personelimizin güvenli ortamda çalışmasını sağlamak vazifemizdir. Salgının ortaya çıkması itibariyle gerekli tüm önlemlerimizi uyguladık, Sağlık Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda tüm vazifelerimizi yerine getirdik. Her ne kadar tedbirlere uymuş olsak da ister istemez yaşadığımız durumlar oldu, bu durumları kontrollü bir şekilde takip ederek, ekip arkadaşlarımızın sağlığını birinci planda tutarak hareket ettik. Bu süreci en iyi şekilde kontrol altına aldığımıza eminiz. Üretim ve Planlama Ekibi arkadaşlarımızın koordineli, yoğun ve planlı çalışmaları sayesinde, bu süreçteki daralmaları minimum seviyeye getirdi. Sözünde duramadığımız teslim tarihlerinde ise, en geç 48 saat içerisinde çözümler sunarak müşterilerimizin memnuniyetini de sağladığımızı düşünmekteyim.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

2021 yılının ilk çeyreği için planladığımız yatırımları gerçekleştirdik. 25008000 ebatlarında 6 kW lazer kesim tezgahımızı makine parkımıza kazandırdık. Bununla birlikte bünyemizdeki lazer kesim tezgahlarımızın sayısı 6 oldu. Geçtiğimiz dönemlerde uzun bir AR-GE süreci sonrasında TFON Machine markası ile ürettiğimiz Çapak Alma ve Kenar Yuvarlama makinemizin üretimlerine ciddi bir şekilde hız verdik. Ürettiğimiz 3 makinemizin satışları gerçekleşti ve iş ortaklarımızın makine parkuruna kazandırdık, yine 2021 yılında tüm know-how kendisinde olacak şekilde TLF Crane markasıyla ‘Tam Katlanır Vinç, Çöp Arabası Vinci ve Mobil Vinç’ üretimine devam edeceğiz. Burada yine önemli yatırımlarımız ve ürünlerimiz devam edecektir. Ayrıca önümüzdeki dönemler için, Mekanik ve Kimyasal Test Laboratuvarı yatırımımız mevcut, bununla birlikte Rulo Açma Hattı kurmayı planlarımıza dahil ettik. Mühendislik hizmetlerimiz ile müşterilerimize daha iyiyi sunmak adına yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek.

2021 yılı firmanız açısından nasıl geçiyor? Yılsonu için öngörüleriniz neler?

2021 yılı ilk çeyreği hedeflerimizi başarı ile tamamladık. Geçtiğimiz sene pandeminin başlaması ile birlikte yılsonu öngörülerimizde, küresel daralma ile birlikte bazı esneklikler söz konusu olmuştu. Bu sene aksine yıl başında belirlemiş olduğumuz öngörüler pozitif yönde hareketlerini sürdürdü. Yeni yatırımlarımız ve kaliteli hizmetlerimiz ile müşterilerimizin güvenini kazandık ve şimdilerde daha iyi görüyoruz. Müşterilerimiz ile uzun soluklu iş ortaklığımızda, üzerimize düşeni en iyi şekilde gerçekleştirerek çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz…


Öncelikle değerli röportajınız için teşekkür ediyorum. Pandemi sürecinin bir dönem daha süreceği aşikar, bu süreci en iyi şekilde geçireceğimiz ve sektörümüzün en kısa zamanda daha güzel günleri göreceğine inancımız tamdır. Bizler daima ileriyi hedefleyerek çalışmaya, ülkemizin gelişiminde rol oynamaya emin adımlar ile devam edeceğiz.

. . .

Pandeminin yassıçelik sektörüne…

2020 yılı başında hayatımıza girip tüm dünyanın düzeninde değişimlere yol açan Covid-19 pandemisinin hayatın her alanına olduğu gibi yassı çelik sektörüne de büyük ölçüde etkisi oldu.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın