sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Paslanmaz

Nikel fiyatları uçuşa geçti, işlemler durduruldu

Nikel fiyatlarında dünkü yükseliş bugün de devam edince Londra Metal Borsası'ndaki (LME) işlemler durduruldu.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 8 Mart 2022 - 15:46
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 124,2 bin kez okundu
Nikel fiyatları uçuşa geçti, işlemler durduruldu

Nikel fiyatlarında dünkü yükseliş bugün de devam edince Londra Metal Borsası'ndaki (LME) işlemler durduruldu. LME'de dün yüzde 90 yükselen en yakın vadeli nikel kontratları, bugün ton yüzde 100'lük artışla başına 100 bin doların üzerine çıktı. Nikel fiyatlarının geçen haftayı 30 bin doların hemen altında kapattığını da hatırlatalım. 2021 yılını 20 bin dolardan tamamlayan nikel fiyatları, pandemi öncesinde ise 10 dolar sınırının altında işlem görüyordu..
Nikel fiyatları neden yükseliyor?
Nikel başta olmak üzere tüm metal fiyatlarındaki artışta Rusya'ya karşı artan yaptırımların tedarik endişelerini tetiklemesi başrolde bulunuyor.  Öte yandan yaşanan yükselişlerde piyasalar için özel bir durum olan 'açıkta sıkışma'nın da etkili oluyor.
Açıkta sıkışma, yeterli arz olmadığından dolaryı fiyatların arttığı bir piyasada hisse senedi ve emtia vadeli işlem kontratlarında açığa satış stratejisini yoğun kullandığı dönemlerde yaşanabiliyor. Bu durumda zarar eden yatırımcılar pozisyon kapattıklarında piyasalardaki arz da azalıyor. Bu sarmal hem arzı azaltırken hem de fiyatların daha hızlı yükselmesine neden oluyor.  Fiyatlardaki artış o kada hızlı yaşanıyor ki Londra Metal Borsası dünyanın en büyük bankalarından China Construction Bank'a nikeldeki pozisyonları için teminat tamamlama çağrısında bulundu.

. . .

Aşırı fiyat artışları…

Londra'da, sadece birkaç saat içerisinde fiyatların ikiye katlanan nikel kontratlarında işlemler askıya alındı. Bugün piyasada işlem yapılmayacak.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın