sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Elektrik - Elektronik

OSB’lere elektrik kısıtlaması başlıyor, sanayi üretimi üç günlüğüne duracak

İran’dan Türkiye’ye gelen doğalgazın 10 günlük kesintiye uğraması ile başlayan elektrik krizi büyüyor.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 24 Ocak 2022 - 15:52
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 3 dk okuma süresi
  • 125 bin kez okundu
OSB’lere elektrik kısıtlaması başlıyor, sanayi üretimi üç günlüğüne duracak

İran’dan Türkiye’ye gelen doğalgazın 10 günlük kesintiye uğraması ile başlayan elektrik krizi büyüyor. İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Bursa başta olmak üzere organize sanayi bölgelerine üç gün süreyle elektrik verilemeyecek. Kesinti nedeniyle birçok sektör neredeyse durma noktasına gelecek.

Sanayideki enerji krizi gittikçe büyüyor. İlk olarak fabrikaların doğalgaz kullanımı yüzde 40 oranında kısıtlanırken, alınan son kararla 24 Ocak Pazartesi saat 00.00’dan itibaren Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgelerine (OSB)elektrik kısıntısı uygulanması yapılacak ve ülke sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracak. Bu arada OSB dışındaki tesislerde de aynı kısıntının uygulanacağı belirtiliyor. Üretim şirketleri elektrik kısıntısından daha az etkilenmek için jeneratör teminine yöneldi.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) elektrik kısıntısı uygulamasıyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Yapılan açıklama ardından bazı OSB’lerde elektrik kesintisi başladı. Sanayicilere resmi yazıyla bilgilendirmede bulunan OSB’ler, 72 saatlik kısıtlamanın olacağı bildiriminde bulundu. Başta İstanbul olmak üzere, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli gibi sanayi şehirlerinde üç günlük elektrik kısıntısı nedeniyle üretimde ciddi anlamda düşüş yaşanması bekleniyor.

TEİAŞ’IN AÇIKLAMASI

TEİAŞ’tan yapılan açıklamada “Ağrı ili Gürbulak giriş noktasından Ülkemize gelen doğalgaz iletim hattının İran tarafında kalan arızasından dolayı Doğalgaz Kombine Çevrim Santrallerine gaz kısıntısı uygulanacağından, elektrik arz talep dengesinin sağlanması maksadıyla gerek iletim sistemine gerek ise dağıtım sistemine bağlı mesken ve ticarethane harici kullanıcılara program dahilinde kısıntı uygulanacaktır. Hangi kullanıcılara kısıntı uygulanacağı ve kısıntı miktarı ile ilgili, Dağıtım Şirketleri ve Teşekkülümüz tarafından bilgilendirme yapılacaktır” denildi.
Dönmez araya girdi, kısıntı ardışık oldu

BAKAN DEVREYE GİRDİ, KESİNTİ “ARDIŞIK” OLACAK

TEİAŞ ilk açıklamayı OSB’lere yazı göndermeden, telefon aracılığıyla yaptı. Ancak OSB’ler durumu sanayicilere yazı ile duyurdu. Telefonla yapılan ilk bilgilendirmede kısıtlamanın Pazartesi, çarşamba, perşembe tam gün olacağı belirtildi. Sanayiciden gelen tepkiler üzerine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in konuya müdahalesi sonucu kesinti günleri ardışık hale getirildi. Pazartesi, salı çarşamba tam gün olarak değiştirildi.

AYDINLATMA VE ISITMA İÇİN ENERJİYE İZİN

Alınan kararla tüm OSB’lerde aydınlatma ve ısınma amaçlı kullanılabilecek kadar enerji çekimine izin verildi. Belirlenen günlerde belirlenen rakamın üzerinde enerji çeken bölgelerin enerjisi TEİAŞ tarafından kesilecek ve cezai yaptırım uygulanacak.

‘TEMENNİMİZ, SORUNUN HASAR BÜYÜMEDEN ÇÖZÜLMESİ’

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı MemişKütükcü, organize sanayi bölgelerinde üretimin ve ihracatın artış ivmesi gösterdiği bir dönemde OSB’lerde yaşanan elektrik kesintilerinin sanayicileri zorlamaya devam ettiğinin altını çizdi. İran’dan Türkiye’ye gelen doğal gazın 10 gün süreyle kesintiye uğraması ile başlayan elektrik kesintilerinin sanayi üretimini olumsuz etkilediğini ifade eden Kütükcü, “İran doğal gazının ülkemize arzında yaşanan kesinti ile birlikte önce sanayicilerimize, BOTAŞ tarafından doğalgaz kullanımı ile ilgili kapasitelerini yüzde 60 ile sınırlandırmaları yönünde bir karar geldi. Organize sanayi bölgeleri olarak bu süreci yönetmeye çalışırken, hemen ardından TEİAŞ organize sanayi bölgelerimize ortalama üç günü bulan elektrik kesintileri yapılacağını bildirdi. Organize sanayi bölgelerimiz şu anda bu süreci yönetmek, sanayicilerimizin üretim kayıplarını minimumda tutmak için olağanüstü gayret gösteriyor. Ancak buna rağmen şunu biliyoruz ki, üretimin ve ihracatın ivmelendiği bir dönemde yaşanan elektrik kesintilerinin ekonomiye ve sanayi üretimine mutlaka olumsuz bir yansıması olacak” şeklinde konuştu.

OSTİM BAŞKANI ORHAN AYDIN: UMARIM KISA SÜREDE ATLATIRIZ

OSTİM Başkanı Orhan Aydın, sanayicilerle görüşerek en az zarar verecek şekilde bir kesinti planı yaptıklarını da vurgulayarak, kendi üyelerine uygun yöntemi belirlediklerini kaydetti. Orhan Aydın, “Arkadaşlarımıza söylenen, bir hafta sürecek bir zorluk, kesinti, inşallah bu sürede biter. Bir zorluk hali olduğu ortada, yöneticilere de yardım etmemiz lazım bu süreci atlatabilmek için. OSTİM’de üretimin arttığı bir dönemdeydik. Her ay elektrik talebi artıyordu, bu da üretim artışı anlamına gelir tabii. Umarım kısa sürede atlatırız” dedi.

. . .

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi…

2021 yılında dünya ticaretinde korumacılık önlemleri, hammadde ve enerji kıtlığı, karbon salımını azaltma hedefi doğrultusundaki üretim kısıtlamaları sebebiyle, piyasada bir takım belirsizlikler meydana geldi. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen, çelik sektörümüz oldukça başarılı bir yılı geride bıraktı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın