sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Sac

PASLANMAZ ÇELİKTE EK GÜMRÜK VERGİSİ DÜŞÜRÜLDÜ

2021 yılını yaklaşık 6,5 milyar dolar ihracatla kapatan züccaciye sektörünün temsil ettiği 8 ürün grubundan biri olan paslanmaz çelikte, yüzde 12’lik ek gümrük vergisi Ticaret Bakanlığı tarafından yüzde 8’e düşürüldü.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 11 Ocak 2022 - 14:49
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 125,6 bin kez okundu
PASLANMAZ ÇELİKTE EK GÜMRÜK VERGİSİ DÜŞÜRÜLDÜ

2021 yılını yaklaşık 6,5 milyar dolar ihracatla kapatan züccaciye sektörünün temsil ettiği 8 ürün grubundan biri olan paslanmaz çelikte, yüzde 12’lik ek gümrük vergisi Ticaret Bakanlığı tarafından yüzde 8’e düşürüldü. Sektörün çatı derneği ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği), yurt içinde sadece 1/3’ünün üretildiği ve 2/3’ünün ithal edildiği paslanmaz çelikte yüzde 4’lük indirimin sektör için can suyu olduğunu belirtti.

Türkiye’nin 4,5 milyar dolar dış ticaret fazlasıyla, dış ticaret fazlası veren 5. sektörü olan züccaciye sektörü, 2021 yılını yaklaşık 6,5 milyar dolar ihracatla kapattı. Sektörün temsil ettiği 8 ürün grubundan biri olan ve yaklaşık 1 milyar dolar ihracatla en çok ihraç edilen 3. ürün grubu olan metal sofra ve mutfak eşyalarındaki ham maddedeki ek vergiler için önemli bir adım atıldı. Ticaret Bakanlığı tarafından ek gümrük vergisi, yüzde 12’den yüzde 8’e düşürüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, “Ham maddeler üzerindeki ek gümrük vergileri üreticilerimiz üzerinde büyük bir yük. Özellikle yurt içinde üretimi yeterli olmayan, sadece 1/3’ünün üretildiği ve 2/3’ünün ithal edildiğipaslanmaz çelikte yüzde 12 ek gümrük vergisi ödemek zorundaydık. ZÜCDER ve İMMİB olarak bu sorunumuzu her platformda dile getiriyorduk. Ticaret Bakanlığı, sektörümüzü duyup yüzde 12 ek gümrük vergisini yüzde 8’e düşürdü. Yüzde 4’lük bu indirim, sektörümüz için can suyu olacaktır” dedi. Ek gümrük vergisinin fiyatlara nasıl yansıyacağı konusunda ise Öksüz, “Ham maddedeki ek gümrük vergileri, kurdaki, enerji ve işçilik maliyetlerindeki artış dolayısıyla 2022’de fiyatlarda bir artış bekleniyordu. Ancak ek gümrük vergisinde getirilen bu yüzde 4’lük indirim, yeni fiyatlara geçişte fiyat artışının minimum seviyede olmasını sağlayacaktır” açıklamalarında bulundu.


2004 yılında kurulan ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği), Türkiye’nin önde gelen porselen, seramik, cam, plastik, çelik eşyadan hediyelik eşyaya kadar çok çeşitli ürün grubunda faaliyet gösteren üretici, ihracatçı, ithalatçı ve perakende firmalarını temsil etmektedir. Sayıları 470’i bulan ve ürün ile hizmetlerinde dünya standartları kalitesinde özgün tasarımları olan ve tüm dünyadaki rakipleri ile rekabet  edebilen Türkiye züccaciye sektörünü oluşturan üyeler,  TSE, ISO gibi yerli; ayrıca CE, TÜV ve benzeri birçok uluslararası kalite belgesinin sahibidirler. ZÜCDER’in yönetim kurulu başkanlığını Mesut Öksüz üstlenmektedir.

. . .

2021 yılında toplam makine ihracatı…

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2021 yılı sonunda Türkiye'nin serbest bölgeler dâhil toplam makine ihracatı 23 milyar dolar oldu.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın