sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

“Piyasada baskı yaratan unsurları bulmamız ve gözlemlememiz gerekiyor“

TÜGİAD - TÜRKİYE Genç İş Adamları Derneği Başkanı Ali Yücelen, ülkedeki ekonomik durumdan, Anadolu’nun kılcal damarları olan KOBİ - Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'in zarar gördüğünü söyledi.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 9 Ocak 2019 - 11:32
  • 4 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 124,8 bin kez okundu
“Piyasada baskı yaratan unsurları bulmamız ve gözlemlememiz gerekiyor“

TÜGİAD - TÜRKİYE Genç İş Adamları Derneği Başkanı Ali Yücelen, ülkedeki ekonomik durumdan, Anadolu’nun kılcal damarları olan KOBİ - Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'in zarar gördüğünü söyledi. Yücelen ayrıca, betondan, çimentodan oluşan bir ekonomiden ziyade, yüksek teknoloji ve katma değer üreten firmaların menfaatine karar almanın önemli olduğunu; Türkiye gibi bir pazarın sadece para politikalarına yönelik önlemlerle geleceğe taşınmayacağını dile getirdi.

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen geçtiğimiz günlerde açıklanan ekim ayı enflasyon raporuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. ÜFE ile TÜFE arasındaki farkın açıldığına dikkat çeken Yücelen, “Bu fark aslında bize bundan sonrası için önlem almamızın gerektiğini çok açık ortaya koyuyor. Son 6 yıldır ÜFE ilk defa bu kadar yüksek. Dolayısıyla, bununla ilgili mutlaka bir şeylerin yapılması gerekiyor. Maliyet anlamında piyasada baskı yaratan unsurları iyi bulmamız ve gözlememiz gerekiyor" dedi.

"KAFAMIZDAKİ KABUKLARI KIRAMIYORUZ"

Geleceğe yönelik ekonomik yatırımlar hakkında da konuşan TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, “Betondan, çimentodan kaynaklanan bir ekonomi mi yoksa teknolojiden beslenen, katma değeri yüksek, ileri teknoloji ürünlerden beslenen bir ekonomi mi’ sorusunu çocuğa bile sorsanız, size ‘Bina yaparak ileri gidersiniz’ demez. Ama biz hala nedense önlemlerimizi alırken, geleceğe yönelirken, bir türlü o kafamızdaki kabukları kırıp, girişimcilerimizin, start-uplarımızın, ileri teknoloji üretebilecek olan firmalarımızın menfaatine kararlar almak konusunda çok cesur olamıyoruz” dedi.

"TÜRKİYE, SADECE PARA POLİTİKALARINA YÖNELİK ÖNLEMLERLE GELECEĞE TAŞINMAZ"

Önümüzde zor bir sürecin bizi beklediğine dikkat çeken Yücelen, “Üretici fiyatlarındaki yükselişin, maliyetlerdeki yükselişin eğer önü alınamazsa; her ne kadar Ekim ayında küçük de olsa bir düşüş olsa da üzerimize kaçınılmaz bir yük olacağını ifade edebiliriz. Bir yandan da yumuşayan döviz kurlarının, fiyatları geri çekeceği konusunda da olumlu beklentimizi ifade etmek gerekir. Türkiye gibi büyük bir pazar, geri planında hitap ettiği pazarları da çok büyük olan bir pazar, potansiyeli çok yüksek olan bir pazar, sadece iç piyasaya yönelik, sadece para politikalarına yönelik önlemlerle geleceğe taşınmaz” şeklinde konuştu.

. . .

DAIKIN, AVRUPA TİCARİ SOĞUTMA PAZARI…

Dünyanın en büyük iklimlendirme üreticilerinden Daikin, yeni satın almalarla büyümesini sürdürüyor. Daikin Industries en son olarak perakendeye yönelik ticari soğutucu ve dondurucu üretimiyle tanınan Avusturyalı AHT Group’u 881 milyon Euro’luk satın alma bedeliyle bünyesine kattı. Avrupa ticari soğutma pazarının lideri konumundaki AHT’nin satın alınmasıyla soğuk zincirin tüm aşamalarında yer alma hedefine bir adım daha yaklaşan Daikin, aynı amaç…


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın