sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

Posco Assan TST 10. Yılını Kutluyor

Posco Assan TST; Güney Koreli POSCO, Kibar Holding ve POSCO International ortaklığıyla 2011 yılında Kocaeli Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 24 Mart 2021 - 12:26
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 8 dk okuma süresi
  • 140,6 bin kez okundu
Posco Assan TST   10. Yılını Kutluyor

Posco Assan TST CAO’su Ufuk Özdemir ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Posco Assan TST’yi tanıyabilir miyiz? Kısa tarihçesiniz, kuruluşunuz ve bu günlere gelişiniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

 

Posco Assan TST; Güney Koreli POSCO, Kibar Holding ve POSCO International ortaklığıyla 2011 yılında Kocaeli Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. İlk yatırım maliyeti 350 milyon dolar olan tesis, 2013 yılının ikinci yarısında üretime başladı. Yıllık 300 bin ton üretim kapasitesi olan tesisimizde 500’ün üzerinde çalışan istihdam edilmektedir.

 

Posco Assan olarak yüksek kalitede paslanmaz çelik üretimi yaparak; yerli üretimin gücüyle müşterilerimize en hızlı şekilde ürün tedarik etmeyi, yerinde teknik destek vermeyi ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedeflemekteyiz.

 

Türkiye’de fabrika yatırımınız üzerinden 10 yıl geçti. Bu süreçte Posco Assan uzun vadeli hedeflerine ulaşabildi mi? Türkiye pazarından istediği verimi alabildi mi?

 

Uluslararası bir şirket için 10 yıl kısa bir süre olarak gözükse de; ülkemizde ilk defa paslanmaz çelik üretimini gerçekleştiren şirketimiz için bir yandan meşakkatli bir yandan da gurur verici bir dönem oldu.

 

Şirketimiz, öncelikle ülkemizin paslanmaz çelik ihtiyacını karşılamak ve ithalata dayalı olan bir sektörü, yerli üretim ile ihracat yapar hale getirmek amacıyla kuruldu. Paslanmaz çelik üretiminin ülkemiz için yeni bir sektör olması ve üretim için gerekli bilgi birikimin ülkemizde olmaması nedeniyle zorlu ve yoğun bir süreç geçirmemiz kaçınılmazdı. Ancak bu konuda en önemli gücümüz yarım asırlık köklü geçmişi olan ortaklarımız; demir çelik endüstrisinin global ölçekte en rekabetçi şirketi olan POSCO ile ülkemiz ekonomisine ve toplumsal refahına önemli katkılar sağlayan Türkiye’nin önde gelen grupları arasında yer alan Kibar Holding olmuştur.  

 

Yıllık 300 bin ton paslanmaz çelik üretebilecek kapasitesi olan fabrikamızda; son yıllarda global ekonomide yaşanan durgunluklar, pandemi dönemi ve özellikle çelik sektöründeki belirsizlikler tam kapasite ile üretim yapmamıza olanak vermedi. Ancak ekonomik anlamda önümüzdeki dönemde yükseliş trendinin yakalanabileceğini tahmin ediyoruz.

Devletimiz tarafından başarılı bir şekilde hayata geçirilen önlemlerin yerli üretimin korunması adına önemli olduğunu düşünüyor; üretimin sürekliliği ve yeni yatırımların gerçekleştirilmesi açısından devamlılığını bekliyoruz.

“Yıllık 300 bin ton üretim kapasitesine sahibiz.”

10’uncu yılınıza özel bir organizasyon ya da gerçekleştirmeyi düşündüğünüz bir çalışma var mı?

 

2021 yılı bizim için önemli bir yıl. Sizin de söylediğiniz gibi 10. kuruluş yılımızı kutlamaktayız. Kuruluşumuzdan bu yana gerçekleştirdiğimiz başarıların haklı gururunu, öncelikle en önemli kaynağımız olarak gördüğümüz çalışanlarımızla paylaşacağız. Bununla birlikte normalleşme sürecine paralel olarak toplu organizasyonları yıl içerisinde tüm paydaşlarımızın katılımları ile yapacağız.

 

Kimler PoscoAssan’dan ürün satın alıyor? Referanslarınızdan bazılarını bizlerle paylaşır mısınız?

 

Yüksek Posco Assan teknolojisi ile üretilmiş ürünlerimizi günlük hayatın her alanında görebilirsiniz. Beyaz eşya, otomotiv ana ve yan sanayi, endüstriyel mutfak, ev ve mutfak alet ve gereçleri, makine parçaları, asansör, mimari iç ve dış uygulamaları, tren iç ve dış panelleri, ısı rezistansları, boru hattı, kimyasal, kağıt, boya asetik, ve gübre üretim ekipmanları, gıda işleme endüstrileri, gaz ve petrol hatları, nükleer yakıt işleme tesisleri vb. bir çok alanda kullanılan ürünlerimiz  Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sanayi şirketleri tarafından tercih edilmektedir.

Yerli üretimi destekleyecek şekilde ülkemizin global ölçekteki sanayicilerinden KOBİ’lere kadar geniş bir yelpazede üreticilerimize ürün sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

 

Şirketimiz sayesinde tüm müşterilerimiz yüksek kaliteli paslanmaz çeliğe hızlı bir şekilde ulaşabilirken, istediği zamanda teknik destek alma avantajını yaşıyor. Paslanmaz çelik kullanarak katma değerli sanayi ürünleri geliştirmek isteyen tüm üreticiler, ihracatçılar ve girişimciler bizlere kurumsal web sitemiz üzerinden ulaşabilirler. Türkiye’nin ilk ve tek paslanmaz çelik üreticisi olarak iş ortaklarımız ile birlikte ülkemiz için üretmeye ve katma değer yaratmaya devam edeceğiz.

 

Paslanmaz çelik sektörü her geçen gün gelişiyor ve büyüyor. Türkiye’de paslanmaz çelik sektörünün genel durumu ve piyasası hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

Gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri olan paslanmaz çelik kullanımı, ülkemizde de her geçen yıl talep doğrultusunda artmaktadır. Şirketimizin kurulmasıyla da yerli üreticilerimiz istedikleri kalitede ürünlere hızlı bir şekilde ulaşabilmekte, mühendislerimizden yerinde teknik destek alabilmekte ve böylece ülkemizin paslanmaz çelik kullanımında verimlilik artışı sağlanmaktadır.

Paslanmaz çelik sektörü; şirketimiz üretim yapana kadar dışa bağımlı ve ithalata dayalı iken bizimle birlikte ihracat yapan bir sektör haline geldi. Bu sayede cari açığın kapanmasına büyük katkı sunduk. Paslanmaz çelik sektöründe yaşanan sorunları global pazardaki gelişmeleri de dikkate alarak değerlendirmemiz gerekir. Yerli üretim yapan firmaların desteklenmesi noktasında devletimizin atmış olduğu adımları destekliyoruz. Bizler de bu konuda elimizi taşın altına koyuyor ve tedarikçi yerlileştirme projeleri ile bulunduğumuz bölgeye ve ülkemize katkı sunmaya devam ediyoruz.

 

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını bütün sanayiyi olumsuz etkiledi. Bu salgın çelik sektörünü, firmanızı ve sanayiyi ne yönde etkiledi? Sizce sektörün toparlanması için neler yapılabilir?

 

Covid-19 tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki şirketleri de derinden etkiledi. Hiç alışık olmadığımız ve daha önce tecrübe edilmemiş bir durum ile karşı karşıyayız.

Covid-19 ile birlikte iş yapış şekillerimiz de dahil olmak üzere tüm standartlarımızı gözden geçirdik. Şirketimiz pandemi süreci boyunca aldığı koruyucu önlemler ve yenilikçi uygulamalar ile örnek ve proaktif bir yaklaşım sergiledi.

 

Aynı zamanda bu süreçte çalışanlarımızın sağlığı ile birlikte müşterilerimizin yanında olmayı önceliğimiz olarak gördük. Aldığımız aksiyonlar ile üretimlerine ara vermek zorunda kalan müşterilerimizin stok maliyetlerini üstlenerek onlara destek olmaya çalıştık. Bu süreci başarı ile yürütmeye devam ettiğimizi düşünüyoruz.

 

Şirket olarak Covid19’a karşı almış olduğunuz önlemler neler oldu? Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz? Üretimde aksamalar veya yavaşlamalar oldu mu?

 

Salgının resmi kanallarla açıklanmasının hemen ardından ilk önlem olarak bulaş yolunun durdurulmasına yönelik; zorunlu maske kullanımı, kapalı alanların dezenfeksiyonu ve havalandırılması, hastalık şikayeti bulunanların şirkete girmeden önce değerlendirilmesi ve sosyal mesafe kuralına uygun çalışma ortamlarının oluşturulması sağlandı.

Şirketimiz bünyesindeki yazılım mühendisleri tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz yıl kullanıma sunduğumuz “Sağlıklı Yarınlar” mobil aplikasyonu ile revirimizin de koordinasyonuyla çalışanlarımızın sağlığını 7/24 takip edebiliyoruz. Aynı zamanda mobil uygulamamız çalışanlara yönelik karekodlu takip sistemi ile filyasyon çalışmalarına olanak sağlıyor. Mobil uygulamamızı başta müşterilerimiz olmak üzere iş ortaklarımızın da ücretsiz olarak kullanımlarına sunuyoruz.

Yüksek Posco Assan teknolojisi ileüretilmiş ürünlerimizi günlük hayatın her alanında görebilirsiniz..”

Yemekhanemiz, kumanda odalarımız ve güvenlik girişlerimiz olmak üzere tüm kapalı alanlarımızda teması önlemek ve mesafeyi korumak adına seperatörler hazırlandı. Yemek saatlerinde düzenlemeler yapılarak yüzde 50 kapasite ile hizmet vermesi sağlandı. Çalışanlar tarafından kullanılan servislere ilaveler yapılarak oturma düzeni seyreltildi. Rutin dezenfeksiyon işlemleri uygulandı.

 

Aynı zamanda bu dönemde başarılı çalışmalara imza atan revirimiz COVID-19’un bulaş yolları, semptomları, neden olduğu sekonder hastalıklar, korunma yolları, riskli yerler, kişiler arası temas gibi faydalı bilgileri sürekli çalışanlarımız ile paylaşarak çalışanlarımızın virüse karşı bilincini arttırdı.

 

2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2021 yılı için öngörü ve hedefleriniz neler?

 

2020 yılının ilk 3 ayında tarihinin en yüksek performansına ulaşan firmamız özellikle nisan ve mayıs aylarında müşterilerimizde yaşanan talep azalmasından dolayı üretimini düşürmüş ve haziran ayından itibaren ise toparlanma sürecine girmiştir.

Bununla birlikte ABD ve Çin arasında yaşanan ticari gerilimler, fiyatların dalgalı bir seyir izlemesine neden olmaktadır. Bu durum da fiyat istikrarının oluşmasına engel bir durum teşkil etmektedir. Yılın son 3 ayında da toparlanma eğilimine paralel olarak pandemi süreci öncesindeki üretim ve satış seviyelerimize ulaştık. Paslanmaz çelik sektörü tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen 2021 yılında normalleşme ile birlikte üretimde ve ihracatta yeniden yükselişe geçeceğini düşünüyorum. 2021 yılının ilk üç ayındaki göstergeler talep artışının yaşandığını ve istikrarlı büyümenin sağlanabileceğini işaret etmektedir.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz…

 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de paslanmaz çelik kullanımı her geçen gün artmaktadır. Paslanmaz çelik; uzun ömürlü olması ve hijyen anlamında muadillerinden çok daha fazla avantaja sahip olması yönünden en çok tercih edilen ürünlerdendir. Geçmişte paslanmaz çelik kullanımı her ne kadar lüks tüketimin bir parçası gibi düşünülse de uzun dönemde kendini fazlasıyla amorti edebilen bir üründür. Paslanmaz çelik kullanımı ülkelerin gelişmişlik düzeyi için önemli göstergelerdendir. 10 yıldır Türkiye’nin tek paslanmaz çelik üreticisi olarak faaliyet gösteren firmamız, ülkemizin daha önce dışa bağımlı olduğu paslanmaz çelik üretiminde ihracatçı konuma gelmesini sağlamıştır. Bu bakımdan stratejik öneme sahip olan firmamız Türkiye’nin dış ticaret açığının kapanmasında önümüzdeki yıllarda da öncü firmalardan biri olmaya devam edecektir.

 

“Yüksek kalitede paslanmaz çelik üretimi yapıyor ve Türk sanayisine değer katıyoruz.”

 

 

http://www.demircelikstore.com/edergi/171/#p=80   E-dergi

 

 

. . .

Kastaş, 40. yaşını kutluyor

Temelleri 1981 yılında İzmir’in 1. Sanayi Sitesi’nde atılan ve 40. yaşını kutlayan Kastaş,


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın