sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Makina Endüstriyel Otomasyon

Pultrüzyon Makineleri Büyük Önem Taşıyor

Sanayi devrimi ile birlikte dünya genelinde gelişen makineleşme, insan gücüne olan ihtiyacı azalttı. Makineleşme işlerin daha kolay yapılması ve zamandan tasarruf edilmesi ile ülkelerin gelişimlerinde önemli bir rol oynadı.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 16 Ocak 2022 - 18:37
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 126,9 bin kez okundu
  Pultrüzyon Makineleri Büyük Önem Taşıyor

Sanayi devrimi ile birlikte dünya genelinde gelişen makineleşme, insan gücüne olan ihtiyacı azalttı. Makineleşme işlerin daha kolay yapılması ve zamandan tasarruf edilmesi ile ülkelerin gelişimlerinde önemli bir rol oynadı.
Türkiye’de tarımla başlayan makineleşme, daha sonra sanayi alanlarında da faaliyet göstermeye başladı. Yaşık Makina Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tahsin Yaşık, makineleşme ile ilgili gelişmeleri aktardı: “Makineleşme, ülkemize hızlı gelişim sonucu büyüme ve kalkınma imkanı sundu. Hayatımıza giren makineler sayesinde insan gücü gerektiren işler daha kısa zamanda yapılarak verimli sonuçlar elde edildi. Günümüzde fabrikaların insan gücü ile 1 yılda yapabileceği işi, makinelerle birkaç günde yapmak mümkün hale geldi.”

Pultrüzyon Makineleri Büyük Önem Taşıyor
Pultruzyon, sabit bir kalınlığa sahip uzunluklarda güçlendirilmiş polimer yapısal şekiller üretmek için bir üretim prosesidir. Süreç, bir sürekli çekme tertibatı kullanılarak bir ısıtılmış çelik şekillendirme kalıbı boyunca hammaddelerin, bir sıvı reçine karışımının ve takviye edici cam elyaflarının çekilmesini içerir.
Çanakkale’de faaliyetlerine başlayan Yaşık Makina, 15 yıldır proje çizimi ve üretim makineleri tasarımı başta olmak üzere makine imalatı, montaj, servis ve yedek parça tedariği gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor. Yaşık Makina Türkiye’ye katma değer sağlayacak özel projeler ile makine imalatı yapıyor. Özellikle kompozit üretimi ve pultruzyon makineleri üzerinde yoğun AR-GE çalışmaları gerçekleştiriliyor. Böylelikle Yaşık Makina, Türkiye’nin hizmet kalitesini Avrupa standartlarına ulaştırıyor.


Yurt Dışında da Tercih Ediliyor
Yaşık Makina Türkiye’deki faaliyetlerinin dışında yurtdışına da marka ismini duyuruyor. Yurtdışına da makine üretimi ve hizmeti sunan Yaşık Makina Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tahsin Yaşık konu ile ilgili açıklamada bulundu;“Örneğin İtalya makineleşmedeki başarısıyla tüm dünyada takdir görmektedir. İtalya’ya otomatik kutu kapatma makinesi gönderdik. Türkiye’den bir marka olarak bizim İtalya’ya makine satıyor olmamızdan gurur duyuyoruz. Bununla birlikte Irak ve Azerbaycan’a seramik, granit, mermer kesim ebatlama makineleri gönderiyoruz. İngiltere, Rusya, Katar, Türkmenistan, Nijerya, Moritanya’ya ya da makine ihracatımızı gerçekleştirdik.”

. . .

Bakır fiyatları doların güçlenmesiyle…

Bakır fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın bu yıl çok sayıda faiz artışı yapacağı iddiaları nedeniyle doların güçlenmesi ile geriledi. Demir cevheri vadeli işlemleri, tedarik endişelerinin gevşemesiyle düşüş yaşadı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın