sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Rulo Sac İşleme Hatları ve Endüstriyel Ekipman üretiminde Uzman: TİMKO MAKİNE

1989 yılında ODTÜ Makine Mühendisliğinden mezun olduktan sonra Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarında Proje Mühendisi olarak işe başladım. 1996 yılında Erdemir’den ayrılarak Kanada’ya göç ettim.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 21 Haziran 2021 - 21:01
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 3 dk okuma süresi
  • 129,2 bin kez okundu
Rulo Sac İşleme Hatları ve Endüstriyel Ekipman üretiminde Uzman:  TİMKO MAKİNE

Timko Makine Genel Müdürü Sezgin Atar ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

“Yeni yatırımlarımızla üretimlerimizi arttırmayı hedefliyoruz” 

Öncelikle bizlere kendinizden ve firmanızda bahseder misiniz? Firmanız tarihçesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

1989 yılında ODTÜ Makine Mühendisliğinden mezun olduktan sonra Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarında Proje Mühendisi olarak işe başladım. 1996 yılında Erdemir’den ayrılarak Kanada’ya göç ettim.

Kanada’da rulo sac işleme makinaları imalatı yapan Alcos firmasında Fabrika Müdürü olarak 12 yıl çalıştım. 2008 yılında tekrar Türkiye’ye dönerek Kanada’da rulo sac işleme makinaları konusunda edindiğim tecrübeleri Türkiye için kullanmak üzere Timko Makine firmasını kurdum. Firmamız halen Kdz. Ereğli OSB’de 4000 m2 kapalı ve 15.000 m2 açık alanda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Firmamız bünyesinde rulo sac işleme makinaları, sac metal kesme, dilme ve şekillendirme hatları ile erw ve spiral boru makinaları, tam otomatik paketleme hatları ve müşteri talebi doğrultusunda özel tasarımlar anahtar teslim olarak imal edilmekte ve pazarlamaktadır.

İmalatını yaptığınız makine ve hatlar neler?

İmalatını yaptığımız makine ve hatlar;

 

• Dilme hatları

• Boy kesme (boylama) hatları

• Dilme-boylama kombine hatlar

• Pres besleme hatları

• Rulo ve palet paketleme sistemleri

• Erw boru-profil hatları

• Rollformıng ve kaynak hatları

(kablo kanalı, trafo radyatör sacı, market rafı üretim hattı, çatı ve duvar paneli üretim hattı, c aşık profili üretim hattı, dalgalı silo sacı üretim hattı vb.)

• Esnek üretim hatları

• Talebe özel tasarımlar ve ekipman

• Çelik konstrüksiyon imalatı ve montajı

• Demir çelik sanayi ekipmanları (çelikhane, haddehane,

sürekli döküm, vb. proses ve ekipmanlar)

 

Üretim hattınızın teknik özellikleri neler?

 

Dilme hatlarında 16 mm kalınlık, 2000 mm genişlik ve 40 ton rulo ağırlık;

 

Boy kesme hatlarında ise 30 mm kalınlık, 2500 mm genişlik ve 40 ton rulo ağırlığına sahip hatlar üretmekteyiz.

 

Yıllık üretim kapasiteniz nedir?

 

Yıllık ortalama 5-6 hat üretebilmekteyiz. Yeni yaptığımız yatırımlarla önümüzdeki yıllarda 12 hat/yıl üretmeyi hedeflemekteyiz.

Yıllık satış rakamlarınız ve ürün kaliteniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

 Yıllık satış rakamlarımız hatların imalat sürelerinin 4-8 ay gibi uzun süreler olması sebebiyle değişkenlik göstermektedir. Firmamız, tasarım, üretim, servis konularında uzman ve yetişmiş personeliyle, sac servis merkezleri, rulo sac endüstrisi, kaynaklı boru üreticileri ve metal endüstrisine tasarımdan eğitime kadar kaliteli ürün ve hizmet anlayışıyla hizmet vermektedir.

Çelik ve hammadde fiyatları önümüzdeki dönemlerde nasıl seyredecek?

Tüm dünyayı etkileyen covid 19 salgınının bir sonucu olarak yeterli üretimin yapılamaması, hammadde ve dolayısıyla çelik fiyatlarını arttırmıştır. Normalleşmenin başlamasıyla birlikte önümüzdeki dönemde hammadde ve çelik fiyatlarının düşme eğiliminde olacağını tahmin ediyorum.

 

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan covid 19 salgını bütün sanayiyi olumsuz etkiledi. Bu salgın sektörünüzü, firmanızı ve sanayiyi ne yönde etkiledi? Sizce sektörün toparlanması için neler yapılabilir?

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan covid 19 salgını neredeyse tüm sanayiyi olumsuz etkilemesine rağmen bizim sektörü olumlu yönde etkiledi.

 

Özellikle sac fiyatlarının artması çelik servis merkezlerinin daha çok para kazanması ve bunun sonucunda makina yatırımına yönlenmelerine sebep olmuştur. Bu da içinde bulunduğumuz sektörü olumlu yönde etkilememiştir.

 

Şirket olarak covid 19’a karşı almış olduğunuz önlemler neler oldu? Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz?

Üretimde aksamalar veya yavaşlamalar oldu mu?

 

Covid 19 virüsüne karşı dünyaca belirlenen kurallara firmamızca olağanüstü dikkat edilerek uygulanmaktadır. Süreci firmamızca aldığımız önlemler doğrultusunda kontrol altına alınmış olup büyük bir hassasiyetle süreci yürütüyoruz. Üretim açısından büyük bir aksaklık olmamıştır.

2021 yılının ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçiyor.

Yıl sonu için öngörüleriniz neler?

2021 yılı, 2020 yılından süre gelen işlerle çok yoğun bir şekilde geçiyor. 2021 yılında özellikle Ersem ve Erdemir’den aldığımız yurtiçi ve yurtdışı işlerle mevcut kapasitemiz ile neredeyse 2022 yılının sonuna kadar doluyuz. Ancak kapasitemizi arttırarak yeni işler alabileceğiz. Bunun için de yatırımlarımız devam etmektedir.

 

 

 

. . .

Demir Çelik Store Dergisi Yeni sayısı…

Demir çelik store Dergisi Aylık olarak Türkiye Geneli sanayinin olduğu her yerde işletmelere Dönüşümlü olarak ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır.Dergimize Reklam veren işletmelere Haber ve röportaj çalışmaları ücretsiz olarak yer verilmektedir.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın