sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye (HQ)

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye/İstanbul

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Diğer Sektörler

Sanayi üretimi beklentiyi aştı: Yüzde 8,5 artış

Sanayi üretimi Haziran ayında geçen yıla göre yüzde 8,5 ile beklentilerin üzerinde artarak art arda 24. ayda da yükseliş kaydetti.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 12 Ağustos 2022 - 11:33
  • 1 ay önce paylaşıldı
  • 1 dk okuma süresi
  • 114,5 bin kez okundu
Sanayi üretimi beklentiyi aştı: Yüzde 8,5 artış

TÜİK, Haziran ayı sanayi üretim verilerini açıkladı. Sanayi üretimi, Haziran ayında aylık 1,3 artarken, yıllık artış yüzde 8,5 olarak gerçekleşti. Arındırılmamış sanayi üretiminde yıllık artış yüzde 8,4 olarak hesaplandı.

Anketlerde aylık artışta değişim beklenmezken, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin Haziran'da yüzde 6.7 artması bekleniyordu.

TÜİK verilerine göre yıllık bazda sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,1 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,6 arttı.

Aylık bazda ise madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,1 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,1 artış gösterdi. 

. . .

OTONOM SİSTEMLER VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Endüstride otonom sistemlere geçiş verimliliği artırıp, firmalara büyük katma değer sağlıyor.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın