sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Makina Hidrolik & Pnomatik Maden Kalıp

Sanayinin çarkını hammadde tıkadı

Pandemiyle yurtdışından sipariş yağmuruna tutulan firmalar, içeride hammadde bulamıyor. Özellikle PVC, polipropilen, sac gibi hammadde üreten şirketler ya iç piyasaya mal vermiyor ya da fiyatları şişiriyor.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 13 Ocak 2021 - 02:41
  • 2 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 160,7 bin kez okundu
Sanayinin çarkını hammadde tıkadı

Pandemiyle yurtdışından sipariş yağmuruna tutulan firmalar, içeride hammadde bulamıyor. Özellikle PVC, polipropilen, sac gibi hammadde üreten şirketler ya iç piyasaya mal vermiyor ya da fiyatları şişiriyor.

Pandeminin en yoğun olduğu dönemde bile harıl harıl çalışarak dünyanın en önemli üretim ve tedarik üssü olma yolunda büyük mesafe alan Türk sanayisi şu sıralar hammadde sıkıntısı yaşıyor. Dünyanın pek çok yerinden sipariş yağmuruna tutulan sanayiciler, üretim yapmak için yerli tedarikçilerinden yeterli desteği bulamamaktan şikâyetçi.Üretimlerinde hammadde olarak sac, bakır, kauçuk, plastik, bakır, alüminyum ve cam kullanan firmalarda ciddi sıkıntı var. Hammadde tedarik ettikleri dev firmaların tüm üretimlerini ihracata yönlendirdiklerini ve iç piyasaya mal vermekten kaçındıklarını söyleyen sanayiciler, ciddi bir mağduriyet yaşadıklarını anlattı.Bu firmalara ihracattan elde ettikleri yüksek döviz gelirinin daha tatlı geldiğini ifade eden sanayi sektörünün temsilcileri, "Türk sanayi sektörü olarak pandemide rüzgârı arkamıza aldık. Tüm dünyadan sipariş alıyoruz. Ancak üretimi istediğimiz hızda yapamıyoruz. Tedarikçi firmalar bize Nisan-Mayıs ayına tarih veriyorlar. Üstelik fiyatlarda son birkaç ayda yüzde 100'e varan artışlar var. Bizi simsarlara mahkum ettiler. Yurtdışında yalvar yakar mal bulmaya çalışıyoruz. Dev firmaların bu tutumları milli duruşumuza yakışmıyor" diyerek tepkilerini dile getirdi.


Hammadde sıkıntısı nedeniyle firmaların düşük kapasite ile çalıştıklarını söyleyen Türkiye'nin en büyük OSB'si konumundaki Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nin (GOSB) Başkanı Vahit Yıldırım, "Şu anda üretim için hammadde bulamıyoruz, öylece kaldık. Piyasa, simsarların eline kalmış durumda. Onlar da keyfi hareket ederek fiyatları istediği seviyeye çekiyor. Son 2-3 ayda tonu 610 dolar olan sacın fiyatı 1.000 dolara yaklaştı. Bu artış neye göre oluyor anlamak mümkün değil. Hatta bu fiyattan bile mal bulup alamıyoruz. 7/24 üretim yapsak ancak yetiştireceğimiz siparişimiz var amahammadde bulamıyoruz. Siparişlerin tesliminde ciddi sıkıntılar yaşıyoruz" dedi.

. . .

TOSÇELİK’TEN BİR REKOR DAHA!

Ekonomist dergisi olarak her yıl gerçekleştirilen ve Anadolu’nun en büyük 500 şirketini belirledikleri ‘Anadolu 500’ araştırmasının bu yılki lideri, art arda dördüncü kez Tosyalı Holding bünyesindeki Tosçelik Profil oldu.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın