sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

Sektörün ilk ve tek e-ticaret sitesi: www.soybasonline.com

Yarım asırlık sektör tecrübesi ve her biri alanında uzman kadrosuyla çelik sektörünün öncü firmaları arasında olan Soybaş Demir Çelik, 3 kuşaktır sektörde var olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 27 Haziran 2020 - 17:47
  • 2 yıl önce yayınlandı
  • 9 dk okuma süresi
  • 160,6 bin kez okundu
Sektörün ilk ve tek e-ticaret sitesi:  www.soybasonline.com

 

 

Yarım asırlık sektör tecrübesi ve her biri alanında uzman kadrosuyla çelik sektörünün öncü firmaları arasında olan Soybaş Demir Çelik, 3 kuşaktır sektörde var olmanın haklı gururunu yaşıyor. Ürün kalitesi, rekabetçi fiyatları ve 7/24 hizmet anlayışıyla Türk sanayisine değer katan Soybaş Demir Çelik, çelik sektöründe rekabeti bir tık ileriye taşımaya hazırlanıyor. Hayata geçirdiği e-ticaret sitesi ile dünyanın her yerinden online olarak demir çelik ürünlerini tek tıkla hizmetinize sunuyor. Çelik sektörünün güvenilir e-ticaret sitesi olan www.soybasonline.com üzerinden ihtiyacınız olan tüm çelik ürünlerini hızlı ve güvenli bir şekilde sipariş edebileceksiniz. Hayata geçirilen yeni proje hakkında Ahmet Bey ile bir araya gelerek projenin detaylarını konuştuk. Röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

Sami Soybaş Demir Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Soybaş ile

Gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

 

Ahmet Bey, öncelikle okuyucularımızı bilgilendirmek açısından Soybaş Demir Çelik’in kısa tarihçesinden bahsedebilir miyiz?

 

Firmamız Türkiye’deki en köklü demir çelik ticaret firmalarından biridir. Dedem Osman Düşüngel toptan demir çelik ticaretine 1961 yılında başlamış ve 1978 yılında vefat edinceye kadar sektördeki en büyük oyunculardan biri olmuş.  1967 yılında babam Sami Soybaş ikinci nesil olarak şirketimize katılmış ve 2007 yılında vefatına kadar 40 yıl boyunca sektördeki en saygın tüccarlar arasında yer almıştır. 3’üncü kuşak olarak bizler 1998 ve 2001 yıllarında Soybaş’ta bayrağı devraldık ve hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz.

 

Soybaş Demir Çelik olarak online satışa başladığınız bilgisini aldık. Ülkemiz demir çelik sektöründe bir ilk olacak bu yatırımınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

Derginizin bu ayki kapak reklamında da belirttiğimiz gibi Soybaş Demir Çelik olarak sektörümüze büyük bir yenilik getiriyoruz. 1 Temmuz 2020 itibariyle www.soybasonline.com e-ticaret sitemizde tüm yassı, uzun ve boru profil çelik ürünlerinin online satışına başlıyoruz. Avrupa ve Amerika’da şimdiden tüm demir çelik satışlarının 10-15%’si seviyelerine yükselen online satışının ülkemizde de yaygınlaşacağını öngörüyoruz. Artık devir hız ve ekonomi devri. Sitemizde havale ve kredi kartıyla ödeme yaparak, ister Soybaş Gebze fabrikamız teslim, isterse yerine teslim olarak perakende ve toptan tüm çelik ihtiyaçlarınızı karşılayabileceksiniz. İlk etapta devreye almadığımız bazı ürünleri de sitemize adım adım ekleyeceğiz ve soybasonline.com dan alışveriş yapacak müşterilerimize çeşitli avantajlar sunacağız. Sektörümüzdeki değişime öncülük ederek, ülkemizdeki ilk demir çelik e-ticaret sitesini açmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

 

Ahmet Bey, bu proje ile çelik sektörüne yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyorsunuz. Neden böyle bir projeye ihtiyaç duydunuz? Bu proje ile ne hedefliyorsunuz?

 

Bu proje çelik sektörün güvenilir e-ticaret sitesi olacak. Hem dünyada hem Türkiye’de e-ticaret her yıl katlanarak büyümesini sürdürüyor. İnternet çağında yaşayıp da bu çağa ayak uydurmamak olmazdı. Neticede ticaret de artık online üzerinden ilerliyor. Günümüz koşullarına ayak uydurmak ve sürekli gelişen şirket yapımızla, teknolojinin sunduğu avantajlardan faydalanmak ve kendimizi sürekli geliştirmek durumundayız. E-ticaret sitemizle müşterilerimiz hem zamandan tasarruf edecek hem de tek tık ile hızlı ve güvenilir bir şekilde tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.

 

“Demir çelik ürünlerine dair ne varsa hepsi e-ticaret sitemizde”

 

Biraz da ürün gruplarınızdan bahsedelim. Hem yassı, hem de uzun grubunda geniş ürün

yelpazeniz var. Bizlere bu ürünlerden bahseder misiniz?

 

Firmamız 60 yıldır tüm siyah/dkp/galvanizli yassı, uzun hadde ve boru profil ürünlerinin toptan ve perakende ticaretini yapmaktadır. 2010 yılında kurduğumuz Çelik Servis Merkezimizde 1-25mm boy kesme ve 2016 yılından devreye aldığımız 0,70-6mm dilme ve boru profil yatırımımızla birlikte 18-76mm boru, 20x10-40x80 ve 15x15 – 60x60mm ebatlarında siyah, dkp, galvanizli boru ve kutu profillerin üretimi yapmaktayız.

 

İç ticarete ilave olarak, 2001 yılından ihracata başlayan Soybaş, yaklaşık 20 yıldır ağırlıklı olarak Orta Doğu, Avrupa ve Afrika ülkelerine tüm demir çelik ürünlerinin ihracatını yapmaktadır. 

 

“Yeni projemizle istediğiniz tüm demir çelik ürünleri bir tıkla deponuzda”

 

 

Ağırlıklı olarak hizmet verdiğiniz sektörler hangileri?

 

Soybaş olarak hem yurtiçinde, hem de ihracat pazarlarında toptan ve perakende demir çelik ticareti yapan firmalara, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren sanayicilere ve inşaat / çelik konstrüksiyon şirketlerine hizmet vermekteyiz.

 

Üretimini yapmış olduğunuz boru ve profiller hangi sektörlerde kullanılıyor?

 

Boru profil malzemeleri ağırlıklı olarak konstrüksiyon, makine, inşaat, mobilya, tel çit, çelik raf, sera, iskele kalıp sektörleri tarafından kullanılmaktadır.

 

Tedarikçi bir firma olmanızın yanı sıra üretici kimliğiniz de var. ERW Boru ve profil üretiminiz hakkında bizlere neler söyleyebilirsiniz?

 

Daha önce belirttiğim gibi boru profil üretimine 2016 yılında başladık. 1961’den beri toptan ticaretini ve 2001’den beri ihracatını yaptığımız bir ürünün üretimine başlamak elbette bazı avantajlar sağlıyor. Ancak sektörde köklü ve büyük üreticiler var ve kendinize niş bir kulvar bulmazsanız kar etmek pek de kolay değil. Üretim kapasitemiz siyah boru profil üretirsek aylık 3000ton, dkp galvanizli boru profil ürettiğimizde aylık 1500ton civarında. Ürün kalitemiz müşterilerimiz tarafından çok beğenilmekte ve Soybaş kalitesini boru profil müşterilerimize sunmaktan gurur duyuyoruz.

 

Soybaş olarak Çelik Servis Merkezi (ÇSM) hizmetleri de veriyorsunuz. Dilme ve boy kesme hatlarınızdan ve üretim rakamlarınızdan bahseder misiniz?

 

Yassı üretiminde arz talep dengesinin artışıyla, Gebze’de 2010 yılında yeni bir Çelik Servis Merkezi kurduk. Türkiye’de üretilen ve ithal gelen tüm sıcak haddelenmiş rulo sacları en hassas şekilde boy kesebileceğimiz 3 rulo açma hattımız mevcut. Çift levellerlı hatlarımızda 1-25mm kalınlık ve 1000-2000mm genişlikte hassas boy kesim yapıyoruz. Bu sayede hem kendi müşterilerimize en iyi kalitede boy kesilmiş sacların satışını yapıyor, hem de büyük ve orta ölçekli sac / boru üreticisi ve tüccar firmalara en iyi kalitede fason boy kesme hizmeti veriyoruz.

 

2016 yılında ise dilme ve boru profil hattı yatırımı yaparak, dilinmiş sac ve kendi üretimimiz olan siyah, dkp, galvanizli boru profil satışına başladık. Ayrıca müşterilerimize fason dilme ve boru profil üretimi hizmeti de veriyoruz. Boy kesme hatlarımızın 3 vardiyada toplam kapasitesi yıllık 300,000 ton, dilme hattımızda ise 3 vardiyada yıllık 200,000 ton kapasitemiz mevcut.

 

Yassı çelikte sıcak ve soğuk haddelenmiş sac gruplarını nerelerden temin ediyorsunuz?

(Yurtiçi – Yurtdışı)

 

Ülkemizde 2008 yılından itibaren yapılan yeni yatırımlar sayesinde hem sıcak haddelenmiş (siyah), hem de soğuk hadde (dkp) ve galvanizli sac üretimlerinin artmasıyla rulo sac tedarikimizin büyük çoğunluğunu yerli üreticilerden sağlamaktayız.

 

Kalite, fiyat ve termin kriterleri dikkate alındığında 1. Kalite standart ebat malzeme tedarikinde yerli üreticiler öne çıkmakta ve Soybaş olarak düzenli şekilde yerli üreticilerden alım yapmaktayız.

 

Özellikle yassı çelik sektöründe ürün ve hizmet kalitesindeki sürdürülebilirlik önemli…

Bu konuda Soybaş olarak neler söyleyebilirsiniz? Bu sürdürülebilirliği nasıl sağlıyorsunuz?

 

Soybaş Demir Çelik olarak, hiçbir zaman ödün vermediğimiz dürüst çalışma prensiplerimiz, tüm çeşitlerde sağladığımız uygun fiyat-yüksek

kalite-zamanında teslimat avantajlarımız, müşterilerimizle kurduğumuz kuvvetli ve samimi ikili ilişkilerimiz sayesinde her zaman tercih edilen bir tedarikçi olduk. Bu prensipleri aynen devam ettirerek, 60 yıldır ülkemiz demir çelik ticaret sektöründeki büyük oyunculardan biri olan firmamızın uzun yıllar daha aynı şekilde ülkemiz demir çelik sektörüne hizmet vermesini amaçlıyoruz.

 

“Çelik sektörüne çelik gibi proje”

 

 

Çelik ve hammadde fiyatları önümüzdeki dönemlerde nasıl seyredecek?

 

Hepimizin bildiği gibi çelik fiyatları ülkemiz ve dünyadaki ekonomik gelişmelerden pozitif veya negatif olarak etkilenebilmekte. 2020’ye iyi bir başlangıç yapmamıza rağmen, Mart 2020’de dünyaya yayılan korona salgını dünyadaki üretim ve tüketim dengelerini alt üst etti.

 

Bu nedenle belli bir süre aşağı yönlü hareket eden demir çelik fiyatları, Mayıs ayı itibariyle Çin’de başlayan normalleşmenin kademeli olarak hem ülkemiz hem de diğer gelişmiş ülkelerde devam etmesiyle, Haziran ayında korona öncesi seviyelere yaklaşmaya başladı. Benim tahminim 2016’dan beri dünya çelik fiyatlarını yukarıda tutan, dünya çelik üretim ve tüketiminin 60%sini tek başına yapan Çin hükümetinin, 5 yıldır sürdürdüğü politikaya devam ederek çelik fiyatlarının güçlü kalmasını isteyeceği yönünde.

 

Ayrıca 2’nci korona dalgası olmayacağını varsayarak; tüm dünyada korona sonrası yaşanacak normalleşme sayesinde artacak talebin çelik fiyatlarını destekleyeceğini düşünüyorum.

 

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını bütün sanayiyi olumsuz etkiledi. Bu salgın sektörünüzü, firmanızı ve sanayiyi ne yönde etkiledi? Sizce sektörün toparlanması için neler yapılabilir?

 

Korona salgını gibi bir olayın Hollywood filmleri dışında yaşanabileceğini düşünen sanırım hiç kimse yoktu ancak bu pandemi yaşandı. Yine de 2020’nın 2. Çeyreğinde yaşadığımız 2-3 aylık üretim ve tüketim düşüşleri sektör olarak hiç görmediğimiz bir durum değil. 2008 krizinde de 2-3 ay boyunca üretim ve tüketimlerde büyük düşüşler görmüştük ve demir çelik sektörü krizlerle baş etme konusunda deneyimli. Bu nedenle dünyada normalleşme devam ettikçe, çok da uzun sürmeyecek bir vadede koronanın etkilerini unutacağımızı ve 2021’de 2019 yılı üretim ve tüketim rakamlarını aşacağımızı tahmin ediyorum.

 

Şirket olarak Covid 19’a karşı almış olduğunuz önlemler neler oldu?

Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz? Üretimde aksamalar veya yavaşlamalar oldu mu?

 

Şirket olarak daha ülkemizde henüz hiçbir vaka yokken korona önlemlerini almaya başladık. Dezenfektanlar, ateş ölçerler, maskeler alındı, broşürler basıldı, işyeri hekimi tarafından gerekli eğitimler verildi.

 

Tüm departmanlarda çalışan sayılarımız azaltıldı, dönüşümlü olarak evden çalışmaya geçildi, sosyal mesafe, hijyen kurallarına tam olarak dikkat edildi. Bunların doğal sonucu olarak üretim ve satışlarda tüm sektörde olduğu gibi geçici olarak azalma yaşansa da,

çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığı ve güvenliliği bizim için her şeyden daha önemlidir.

 

Ülkemizde 1 Haziran itibariyle başlayan normalleşme sürecinde ise şirketimizde de normalleşmeye geçildi ve evden çalışma uygulamaları azaltılmaya başlandı. Ayrıca tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de düşen faizler ve verilen destekler sayesinde koronadaki normalleşmeye paralel olarak ekonomide de normalleşme başladı ve şirketimizde de üretim ve satışlarımız korona öncesi seviyeye yaklaştı.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz…

 

Her zaman bardağın dolu tarafını görmeye çalışmanın, her konuda olduğu gibi iş hayatında da pozitif olmanın hem kendimize ve şirketimize hem de sektörümüze ve ülkemize fayda sağladığını düşünüyorum. Evet zorluklar var ancak bunlar bizi karamsarlığa değil daha çok çalışmaya, çözümler bulmaya sevk etmeli.

 

İnşallah 2020 yılının 2’nci yarısı, 2021 ve ileriki yıllar çok daha güzel geçecektir. Bu duygu ve düşüncelerle sektörümüze ve ülkemize başarılar ve bol kazançlı çalışmalar diliyorum.

. . .

Bazı Çelik Ürünlerinin İthalatına…

28 Haziran 2020 tarihinde, bazı çelik ürünlerinin ithalatına uygulanmakta olan ilave gümrük vergisi oranlarında, 28 Haziran – 30 Eylül 2020 dönemi ve 1 Ekim 2020’den sonrası olmak üzere,


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın