sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Tedarik endişelerinin desteği artırmasıyla demir cevheri 120$/T'nin üzerine çıktı

Demir cevheri vadeli işlemleri kazançlarını artırdı. Singapur gösterge kontratı ton başına 120 doları aşarak altı ayın yeni zirvesini gördü.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 13 Ocak 2023 - 12:27
  • 2 ay önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 182 kez okundu
Tedarik endişelerinin desteği artırmasıyla demir cevheri 120$/T'nin üzerine çıktı

Demir cevheri vadeli işlemleri kazançlarını artırdı. Singapur gösterge kontratı ton başına 120 doları aşarak altı ayın yeni zirvesini gördü.

Analistler, özellikle Brezilya'dan düşen demir cevheri sevkiyat hacimlerini gösteren son verilerin ve en büyük çelik üreticisi Çin'e gelen kargoların düşmesinin de çelik üretim malzemesi fiyatlarını yükselttiğini söyledi.

Çin'in Dalian Ticaret Borsası'ndaki demir cevherinin en aktif Mayıs ayı kontratı, gündüz ticaretini %1,6 artışla ton başına 847,50 yuan (125,14 $) seviyesinde tamamladı.

Singapur Borsasında, Şubat ayı demir cevheri referans değeri %1.1 artışla 121.30$/ton seviyesinden 07:00 GMT itibariyle.

SinosteelFutures analistleri bir notta, "(Brezilyalı madenci) Vale'nin sevkiyatları, yağmur mevsiminin etkisiyle önemli ölçüde düştü," dedi.

Dünyanın en büyük demir cevheri üreticilerinden biri olan Vale SA, geçen ay 2023 üretiminin geçen yılki üretim tahminiyle karşılaştırıldığında sabit kalarak 310 milyon ila 320 milyon ton arasında olmasını beklediğini söyledi.

Analistler, ilk çeyrekte küresel demir cevheri sevkiyatlarının maden bakım programları ve hava durumuyla ilgili kesintiler nedeniyle de düşeceğini tahmin ediyor.

Bu arada madenci Ferrexpo, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin neden olduğu yüksek maliyetler, lojistik kısıtlamalar ve aksamalar nedeniyle yıllık demir cevheri peleti üretiminin düştüğünü söyledi.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası ve diğer Dalian çelik üretim girdilerindeki çoğu çelik kıyaslaması da yükseldi; koklaşabilir taş kömürü ve kok kömürü sırasıyla %2,3 ve %3,6 arttı.

İnşaat demiri %1,3, sıcak haddelenmiş rulo %0,9 ve filmaşin %0,3 arttı. Ancak paslanmaz çelik %1,3 düştü.

Dalian demir cevheri Kasım ayındaki düşük seviyesinden %40'tan fazla yükselirken, SGX fiyatları bu ay Çin'in pandemi kontrollerini gevşetmesi ve ekonomisine yönelik politika desteğiyle %3'ten fazla arttı.

 

. . .

Çelik ihracatı %17.7 düştü

Türk çelik sektörü olarak, son 2 yıla ait ihracat rakamlarımıza baktığımızda:


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın