sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Kimya

Thyssenkrupp, Uhde'nin Yüzüncü Yılını Kutladı

ThyssenkruppIndustrial Solutions AG'nin Kimyasal ve Proses Teknolojileri iş birimi 2021'de bir kilometre taşını kutluyor.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 12 Nisan 2021 - 13:21
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 126,4 bin kez okundu
Thyssenkrupp, Uhde'nin Yüzüncü Yılını Kutladı

ThyssenkruppIndustrial Solutions AG'nin Kimyasal ve Proses Teknolojileri iş birimi 2021'de bir kilometre taşını kutluyor. Mühendis ve girişimci FriedrichUhde'nin 6 Nisan 1921'de küresel bir başarı öyküsünün temelini atmasının üzerinden yüz yıl geçti. Şimdi, bu yüzüncü yıldönümünde yıl, firmanın kökeni ismiyle yeniden görünür hale gelecek. thyssenkrupp, iş biriminin adını thyssenkrupp Uhde olarak değiştiriyor. Uhde, bugüne kadar küresel mühendislik sektöründe yankı uyandıran korumalı bir marka adıdır. Kimya ve Proses Teknolojileri / thyssenkrupp Uhde CEO'su Sami Pelkonen, “Uhde adı 100 yıldır yenilik, kalite ve güvenilirlik anlamına geliyor.

 Su elektroliziyle birlikte amonyak sentezi gibi temel teknolojilerimizin artık şunları yapabilmesi beni özellikle gururlandırıyor. Yeşil hidrojen ve yeşil amonyak ile sürdürülebilir bir geleceğe önemli bir katkıda bulunun. Bu nedenle, kısa süre sonra yeniden thyssenkrupp Uhde olarak bilinmemiz gerçekten uygun. "

1921'de kurulduktan sonra, şirket kısa süre sonra amonyak sentezine odaklanmaya başladı ve gübre fabrikaları ana iş alanlarından biri olmaya devam ediyor. İşletme hızla büyüdü. 1930'da, thyssenkrupp'un bir parçası olarak artık Uhde High Pressure Technologies adıyla anılan yüksek basınç teknolojileri için bir yan kuruluş kuruldu. 1952'de o zamanki Uhde GmbH, Hoechst AG tarafından ve 1996'da 1999'da thyssenkrupp ile birleşen Krupp AG tarafından satın alındı. 2014'te, thyssenkruppIndustrialSolutions'ı oluşturmak için diğer tesis mühendisliği işletmeleriyle birleştirildi. Eski Uhde şirketinin çekirdeği şimdi Kimya ve Proses Teknolojileri iş birimidir.

Mont-Cenis-Uhde prosesini kullanan ilk amonyak tesisi 1928 yılında faaliyete geçti ve günlük 100 ton üretim kapasitesine sahipti. Bugün şirket, günde 5.000 tona kadar kapasiteye sahip tesisler inşa edebiliyor. Yenilenebilir enerji ile su elektroliziyle üretilen "yeşil hidrojen" kullanılarak, tüm süreç neredeyse CO2 içermez. "Yeşil amonyak" daha sonra atmosferden basitçe yakalanan nitrojen ile birlikte yeşil hidrojenden yapılır. Dolayısıyla hiçbir fosil hammaddesi söz konusu değildir. Amonyak, örneğin gübre üretimi için sadece bir baz kimyasal değildir, aynı zamanda çok iyi bir sıvı enerji taşıyıcısıdır ve iklim dostu bir deniz yakıtı olarak kullanılabilir. Bu, güneşli ve rüzgarlı bölgelerden veya hidroelektrikten gelen yeşil enerjinin uzun mesafelerde taşınabileceği ve daha sonra yeniden dönüştürülebileceği veya kimyasal hammadde olarak kullanılabileceği anlamına gelir.

Thyssenkrupp Uhde ChlorineEngineers'ın su elektroliz teknolojisi "yeşil hidrojen" yapmak için yenilenebilir enerjiden endüstriyel ölçekte hidrojen üretimi için gereken her şeyi sunuyor. Şirket, Industrie De Nora ile ortak bir girişimdir ve Uhde'nin elektroliz işinden kaynaklanan endüstriyel ölçekte elektrolizde dünya pazar lideridir. tk UCE'nin yerleşik teknolojisi ve tedarik zinciri ile birkaç yüz elektroliz tesisinden elde edilen deneyim, şu anda su elektrolizi için başarıyla kullanılmaktadır.

thyssenkrupp Uhde, iklim değişikliği için ileri teknolojiler sunuyor. Metanol veya sentetik doğal gaz üretimi gibi karbon yakalama ve kullanımına yönelik önde gelen süreçleri içerirler. Nitrik asit tesislerinden kaynaklanan emisyonların azaltılmasına yönelik EnviNOx teknolojisi, halihazırda yılda 15 milyon metrik tondan fazla CO2 eşdeğeri tasarrufu sağlıyor. Uhde ayrıca plastiklerin geri dönüşümü ve PLA biyoplastik üretimi için işlemler de sunmaktadır.

 

 

. . .

Gränges, ABD'de Alüminyum Döküm…

Gränges, Kuzey Amerika'dan gelen artan talebi karşılamak için Huntingdon, Tennessee'deki alüminyum döküm faaliyetlerini genişletmek için 33 milyon ABD Doları yatırım yapacak.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın