sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Makina Hidrolik & Pnomatik Kalıp Takım Tezgahları

TİAD, İşbirliği Platformu Projesi ile ihracatçıları destekleyecek

TİAD’danihracata destek için yeni girişim Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi ile yüzlerce firmaya ve tasarımcıya tasarımdan Ar-Ge’ye, otomasyondan yazılıma kadar birçok alanda destek verilecek

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 23 Aralık 2021 - 12:46
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 4 dk okuma süresi
  • 126,2 bin kez okundu
TİAD,  İşbirliği Platformu Projesi ile ihracatçıları destekleyecek

        TİAD’danihracata destek için yeni girişim Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi

 

 Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi ile yüzlerce firmaya ve tasarımcıya tasarımdan Ar-Ge’ye, otomasyondan yazılıma kadar birçok alanda destek verilecek

 

Takım tezgahları sektörünün çatı kuruluşu TİAD, Türkiye’nin katma değerli üretim ve ihracatının artırılması içingerekli altyapının güçlendirilmesine yönelik hayata geçirdiği projelere bir yenisini daha ekledi. TİAD, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ile katma değerli üretimin olmazsa olmazı nitelikli tasarımda gerekli altyapı, dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik ihtiyaçlarının karşılanması için Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi’ni başlattı. Kurulacak fiziki tasarım merkezi ve dijital portalla firmaların eğitim vefirma-tasarımcı arasında köprü kuracak hizmetlere daha kolay ulaşmasının amaçlandığı proje kapsamında sektör temsilcileri 18 ay boyunca alanındauzman isimlerle mekandan bağımsız bir şekilde bir araya gelecek. Proje ile Türk takım tezgahları sektörünün ihracatta, tasarımda ve üretimdeki küresel rekabet gücü artacak.

 

Takım tezgahları sektörünün çatı kuruluşu Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), hayata geçirdiği Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi ile takım tezgahları sektöründeküresel rekabetin önünü açacak. Düzenlenecek eğitimler ve kurulacak tasarım merkezi ile TİAD üyeleri başta olmak üzere sektör temsilcileri arasında know-how transferinin de artırılacağı proje ile sektörde mühendislik ve endüstriyel ürün tasarımcılarının teknik kapasiteleri, bilgi ve becerilerigüçlendirilecek. Bir buçuk yılda sektörden yüzlerce firmaya ulaşılması hedeflenen proje ile Türkiye’nin takım tezgahları sektöründe yeşil üretim, sürdürülebilir ekonomi, otomasyon, Endüstri 4.0 uygulamaları ve tasarımda da dünyada ön plana çıkması hedefleniyor.

 

“Sektörümüzü hem içerde hem de küreselde hak ettiği noktaya taşıyacağız”

Birçok sektörde olduğu gibi takım tezgahları sektöründe de küresel trendlerin değiştiğini ve rekabetinher geçen gün sertleştiğini kaydeden TİAD Başkanı Fatih Varlık,“Derneğimiz amaç ve hedeflerinde deolduğu gibi sektörümüzün ihracatını ve dünyadaki etkisini artırmak adına İSTKA’nın desteğinin yanı sıra Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK), Yenasoft Yazılım, Almanya merkezli iF Design Foundation’ın iş birlikleriyle başlattığımız proje ile sektörümüzü hem yurt içindehem de küresel alandahak ettiği noktayataşıyacağız. Bu noktaya ulaşmanın,gelecek trendleri ve teknolojilerini sektör süreçlerine entegre etmekten geçtiğini biliyoruz. Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi’ni de bu doğrultuda; sektörümüzün Endüstri 4.0, yazılım, dijital ve yeşil dönüşüm, kapasite ve verim artışı hedeflerine uygun şekilde kurguladık. Sektör temsilcilerimizin projemizdeki tüm kaynaklardan yararlanarak hız ve tasarımda küresel dünyayı yakalamalarını amaçladık. Uçtan uca tüm ekosistemin küresel rekabette ihtiyaç duyacağı süreçleri adapte ettiğimiz projemiz ile Türk imalat sektörünü Japonya, Almanya, Güney Kore, ABD ve Çin ile olan yarışta, tasarım ve üretim anlamında rekabetavantajı elde etmesini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Proje kapsamında Ortak Kullanımlı Tasarım ve Prototipleme Merkezi de kurulacak

Proje kapsamında TİAD bünyesinde tasarım merkezi ve ortak işbirliği platformunun (ODX2) da kurulacağını aktaran Varlık,“Tasarım merkezi ile Türkiye sanayisi; ürün geliştirme, tasarım kapasitesi artışıve uluslararası standartlara rekabet ederek tasarımların görünürlüğünüartırabilecek. Tasarımcılarımızı,telif hakkı, faydalı model hakkında bilgilendirecek,telif hakkı alınmış tasarımların, üreticiler ile buluşmasını sağlayarak iç ve dış ekonomiye katkı sağlayacak üretimin artırılmasına imkan yaratacağız.İlerleyen dönemlerde proje kapsamındaOrtak Kullanımlı Tasarım ve Prototipleme Merkezi kuracağız. Sektörümüzün tasarımcı ve mühendisleri bu merkezde, Endüstri 4.0 tasarım modeline ve günün ihtiyaçlarına uygun bilgisayar yazılımları, tamamlayıcı donanım ve makinelerle çalışabilecek. Tüm atacağımız adımlarla orta-yüksek ve ileri teknoloji üretimi için tasarım, tasarımcı ve firmaların üretim kapasitesini geliştirmek ve ülkemizde iklim değişikliğinde önemli bir etken olan CO2 emisyonlarının azaltılmasına, dijital yeşil dönüşüme imkan sağlayacağız. 18 ay gibi oldukça uzun bir süre devam edecek projemiz ile ihracatta Türkiye imalat sanayisi için verimlilik, otomasyon, tasarım ve çevre gibi birçok konuda rekabet avantajını artıracağız” şeklinde konuştu.

 

İstihdamdan çevreye, maliyetten zaman tasarrufuna kadar birçok katkısı olacak

Projenin politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik birçok etkisinin olacağını da kaydeden Varlık,sözlerini söyle tamamladı: “Projemizde tüm adımları sorunsuz bir şekilde yerine getirerek, sektörümüzün ihracattaki birim maliyetlerini gelişmiş ülke standartlarına çıkaracağımızı öngörüyoruz. Aynı şekilde istihdam artışına da katkı sağlayacak projemizle ürünlerin tasarımı ve yerlileştirilmesi konusunda Türk firmalara alanında uzman yabancı profesyonellerden de hizmet alabilme konusunda bir yol açacağız. Böylece ihracat potansiyelli üretimin kuluçka süresi de kısalacak. Sektör için dijital bir platform yaratan proje ile tasarım süreleri ve maliyetleri azalırken aynı anda sektörün karbondioksit (CO2) ve metan (CH4) emisyonunun düşürülmesi ve dijital yeşil ekonomiye yönelik çalışmalar da hızlanacak.Atıl beyin gücünü de ülke ekonomisine kazandıracak proje ile sektör temsilcileri yatırım yapmadan önce teknolojik altyapı geliştirmelerini ve alacakları etkiyi deneyimleyebilecek.”

. . .

Çin'de paslanmaz çelik fiyatları…

Çin'de paslanmaz çelik vadeli fiyatları, çelik işleme tesislerinden gelen zayıf talep ve ham madde fiyatlarındaki düşüş nedeniyle azalış gösterdi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın