sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Otomotiv

Tofaş AR-GE Merkezi'nin Otomotiv Yazılımları Geliştirme Şubesi faaliyetlerine başladı

Tofaş Üst Yöneticisi Cengiz Eroldu, "Otomotiv Yazılımları Geliştirme Şubesi ile Stellantis’in yazılım merkezli büyüme stratejisinin bir parçası olarak küresel ihtiyaca yanıt vermeyi de planlıyoruz" dedi.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 6 Aralık 2022 - 11:26
  • 3 ay önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 44,2 bin kez okundu
Tofaş AR-GE Merkezi'nin Otomotiv Yazılımları Geliştirme Şubesi faaliyetlerine başladı

Tofaş AR-GE Merkezi’nin, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Tekno Park Yazılım Merkezi’nde oluşturduğu, "Otomotiv Yazılımları Geliştirme Şubesi" faaliyete başladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tofaş, AR-GE faaliyetlerini büyütme stratejisi kapsamında açtığı yeni merkezle, otomotiv yazılımı alanındaki faaliyet kapsamını artırarak, Stellantis dünyasındaki farklı marka ve modeller için mühendislik, sanal/fiziksel doğrulamalar yapılması, prototiplenmesi gibi birçok farklı alanda üstlendiği sorumlulukları daha ileri boyuta taşıyacak.

Yeni merkez, veri bilimi ve yapay zeka uygulamaları ile akıllı araç mimarisi, otonom/sürücüsüz araç çözümleri, bağlanırlık çözümleri, otomotiv siber güvenliği ve filo yönetim ve optimizasyon algoritmaları üzerinde çalışacak. Yeni merkezde Tofaş, Fiat Connect uygulaması ile pazara sunduğu bağlanırlık çözümlerini yeni nesil araç platformları üzerinde geliştirerek, müşterilerinin araçlarla etkileşimini artırmaya devam edecek.

Tofaş, yeni çalışma kültürüne uygun esnek çalışma modeliyle kurgulanan merkez ile mühendislik ekosisteminin gelişmesine de katkı sağlayacak.

"Küresel ihtiyaca yanıt vermeyi planlıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu, yazılımın ürün geliştirme sürecindeki yeri ve önemi her geçen gün artığını belirterek, şunları kaydetti:

"Müşterilerimizin araçlarla olan etkileşimi, gelişen dijital teknolojileri ve daha çok yazılım ile şekilleniyor Araçların kesintisiz bir bağlanırlık ortamı sunmaları, daha akıllı ve sürücü tercihlerinin farkında olmaları bekleniyor. Bu gelişime bağlı olarak, AR-GE yeteneğimizin bağlanabilirlik, bilgi eğlence, tahrik sistemleri kontol yazılımları ve ileri sürüş desteği alanlarında gelişmesini, Tofaş’ın AR-GE stratejisinin temel unsurları olarak benimsedik. Bu bakış açısıyla Türkiye’de bağlanırlık alanında attığımız öncü adımları, AR-GE merkezimizin otomotiv alanında bir yazılım merkezi olarak büyümesiyle sürdürüyoruz. İzmir’de faaliyete başlayan Otomotiv Yazılımları Geliştirme Şubesi ile Stellantis’in yazılım merkezli büyüme stratejisinin bir parçası olarak küresel ihtiyaca yanıt vermeyi de planlıyoruz. Makine, mekatronik, kontrol, otomotiv, bilgisayar, elektrik/elektronik, havacılık-uzay mühendislikleri alanlarında eğitim almış, yazılım algoritması tasarlayabilen, model tabanlı gömülü yazılım geliştirme konusunda yetkin gençlerimizi projelerimizde değerlendirecek ve uzmanlıklarını geliştireceğiz."

Yeni yeteneklerin gelişimi için öğrenim aşamasında endüstriyel alan deneyimini aktaracak programlar ve teknoloji gelişimi için akademik çalışmalara katkıda bulunacaklarını aktaran Eroldu, "Üniversitenin çevresinde gelişen yenileşim ortamı ile etkileşimimizi kuvvetlendireceğiz. Bunun için otomotiv yazılımları alanında hem bağımsız çalışmak isteyen yeteneklerle hem de daha geniş kapsamlı sorumluluklar alacak mühendislik şirketleriyle yaptığımız çalışmaları yaygınlaştıracağız. Tofaş AR-GE’nin iç ve dış kaynaklardan oluşan mevcut 800 kişilik kadrosunu 5 yıllık plan içerisinde mühendislik şirketleri ve serbest yazılımcıları dahil ederek büyütecek, çok daha geniş bir AR-GE ekosistemi ile çalışma ve AR-GE ihracatımızı arttırma yolunda ilerleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

 

. . .

TUBE &STEEL İstanbul 2. Boru, Profil, Tel, Çelik,…

Boru, profil, tel, çelik sektörünün kıtalararası buluşması TUBE &STEEL İstanbul 2. Boru, Profil, Tel, Çelik, Üretimi ve Teknolojisi İhtisas Fuarı,24-27 Mayıs 2023 tarihlerindeTüyap İstanbul’da ikinci kez ziyaretçileriyle buluşacak.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın