sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Türk çelikçiler ABD pazarında rekabet gücünü kaybediyor

ABD ile İngiltere, çelik ve alüminyum ticaretinde uygulanan gümrük vergisini ve tarifeleri hafifl eten bir anlaşmaya vardı. ABD daha önce de Avrupa Birliği (AB) ve Japonya ile de benzer bir anlaşma yapmıştı.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 24 Mart 2022 - 18:46
  • 11 ay önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 124,3 bin kez okundu
Türk çelikçiler ABD pazarında rekabet gücünü kaybediyor

ABD ile İngiltere, çelik ve alüminyum ticaretinde uygulanan gümrük vergisini ve tarifeleri hafifleten bir anlaşmaya vardı. ABD daha önce de Avrupa Birliği (AB) ve Japonya ile de benzer bir anlaşma yapmıştı. “Trump vergileri” olarak adlandırılan tarifelerin hafifletilmesi, Türk çelik sektörünün ABD pazarındaki rekabet gücünü kırdı.

ABD yönetimi, ithal çelik ve alüminyuma uyguladığı tarifelerin hafifl etilmesi için İngiltere ile anlaşmaya vardığını açıkladı. ABD’nin İngiltere çıkışlı çelik ve alüminyum vergilerinde indirim yönünde düzenlemeye gitmesinin Türk çelik sektörüne etkisini değerlendiren çelikçiler, “Vergiden muaf olan ülkelerin Türkiye’ye karşı avantaj elde ederek rekabette güç kazandığını, bu durumun Türk ihracatçılarının ABD pazarında rekabet gücünü kaybetmesine neden olduğunu” belirtiyorlar. Çelikçilerin, ABD-İngiltere anlaşmasının Türkiye’yi nasıl etkileyeceğine ilişkin yorumları şöyle:

“ABD pazarı Türk firmaları için daralıyor.”

ABD, 2018 yılından buyana devam eden çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik gümrük vergisi uygulaması ile ilgili olarak önce Avrupa Birliği (AB) ve Japonya ile anlaşmaya varmış ve tarifelerin hafifl etilmesi kararlaştırılmıştı. ABD son olarak, İngiltere ile de anlaşma sağladı. ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “anlaşma ile Trump döneminde uygulanan vergiler olmaksızın İngiltere’nin ABD’ye ‘tarihsel temelli sürdürülebilir hacimlerde’ çelik ve alüminyum ürünleri göndermesine izin verileceği” kaydedildi.

"ABD'nin anlaşmaları DTÖ kurallarına aykırı"

ABD’nin İngiltere çıkışlı çelik ve alüminyum vergilerinde düzenlemeye gitmesinin Türk çelik sektörüne etkisini DÜNYA’ya değerlendiren Çelik İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Uğur Dalbeler, “Her ilave üretici Türkiye’ye karşı avantaj elde ederek rekabette güç kazandıkça bizim o pazardaki gücümüz de azalıyor, pazar payımızda daralıyor” dedi. Sektör adına ABD’de şubat ayında yapılan görüşmelerde ABD tarafının “başka bir ülkeye herhangi bir vergi indirimi olmayacağını” belirttiklerini kaydeden Dalbeler, “Yapılan bu karşılıklı anlaşmalar DTÖ kurallarına kesinlikle aykırı. Ayrıca yeni bir düzen oluşturuluyor ve zenginler kendi aralarında serbest ticaret alanları oluştururken bizleri bunun dışında tutuyorlar. Bu yeni düzen DTÖ’nün fonksiyonunu tamamen yitirmesine ve dünya ticaretinde büyük bir haksızlığa yol açmasına sebep olacak” açıklamasını yaptı.

İngiliz çeliği ABD'ye gümrüksüz girecek

İki ülke arasındaki anlaşma, ABD’nin İngiltere’den 500 bin metrik ton çeliği gümrüksüz ithal edilmesine izin veriyor. Anlaşmanın, 1 Haziran 2022 itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtiliyor. ABD, 2018 yılında “ulusal güvenlik” gerekçesiyle ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulama kararı almıştı. Ekim 2021’de AB ile çelik ve alüminyum vergilerindeki anlaşmazlıkta uzlaşmaya varan ABD, şubat ayında ise Japonya ile anlaşma sağlamıştı.

 Kaynak:DÜNYA

. . .

Rusya, Türkiye'nin pik demir ithalatını…

Pik demir ithalatının yapıldığı Ukrayna'daki fabrikaların Ruslar tarafından vurulması, Türk metal döküm sektörünün tedarik sürecini baltaladı. Sektörün çözüm önerisi, Türk demir çelik fabrikalarının pik demir üretimine başlaması.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın