sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Savunma & Havacılık

Türkiye'nin ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY test uçuşunu yaptı

Türkiye'nin ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY, son yapılan testiyle hacimsel olarak TUSAŞ tarihine ilk olarak geçti. Yetkililer, başarıyla tamamlanan testlerin ardından GÖKBEY'in önümüzdeki yıl ilk teslimatının yapılacağını belirtti.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 5 Ağustos 2021 - 12:47
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 3 dk okuma süresi
  • 126,8 bin kez okundu
Türkiye'nin ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY test uçuşunu yaptı

Türkiye'nin ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY, son yapılan testiyle hacimsel olarak TUSAŞ tarihine ilk olarak geçti. Yetkililer, başarıyla tamamlanan testlerin ardından GÖKBEY'in önümüzdeki yıl ilk teslimatının yapılacağını belirtti.

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Türkiye'nin ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY, testlerde limitleri zorlayarak gökyüzüyle buluşmaya hazırlanıyor.

Türkiye'nin ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY test uçuşunu yaptı ama hizmete girmesi için helikopterin kritik parçalarının kontrolünü sağlayan tam boy statik testinin de yapılması gerekiyor. Söz konusu test, yapısal bütünlük ve dayanıklılığın ortaya çıkması olmazsa olmaz olarak görülüyor.

TUSAŞ TARİHİNİN EN BÜYÜĞÜ

Tam boy statik testi 96 kontrol noktasından yapılıyor. Bu, helikopter gövdesine 96 farklı nokta ve yönde yük verilmesi anlamına geliyor. 32 senaryo içeren testte, yaklaşık 2 bin kanaldan sensör verisi toplanıyor.Toplanan veriler, gövde üzerindeki yapısal gerilme haritalarının çıkarılmasını ve elde edilecek sonuçlarla ihtiyaç duyulan analizin yapılmasını sağlıyor.Test, hacimsel olarak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarihinin en büyük testi olarak kaydedildi; yani tıpkı GÖKBEY gibi bir ilke imza atılmış oldu.

"TAMAMEN YERLİ VE MİLLİ OLARAK TASARLANMIŞ BİR İSTASYON"

TUSAŞ Helikopter Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yıldırım Kemal Yıllıkçı, GÖKBEY'in test süreciyle ilgili konuştu.

Yıllıkçı'nın verdiği bilgilere göre; helikopterler, zorlamalı titreşim altında uçuş dengesi yakalayarak uçan hava araçları. TUSAŞ mühendisleri, helikopterin hizmet verdiği süre boyunca karşılaşacağı statik ve dinamik yükleri test istasyonlarında gerçeklemeye çalışıyor.

Dr. Yıldırım Kemal Yıllıkçı, testler hakkında "Sayısal olarak bilgisayar ortamında bulduğumuz değerleri testlerle doğrulayıp karşılaştırma, buradaki en birinci amacımız. Burada gördüğümüz statik test istasyonu, helikopterin değişik manevralar sırasında karşı karşıya geldiği yükleri 32 değişik yükleme durumuyla 96 tane de eyleyici dediğimiz, yani yükü uygulayan sistemle aynısını burada gerçekleştiriyoruz. Aldığımız değerleri sayısal değerlerle karşılaştırıyoruz. Bu test istasyonundaki bütün eyleyiciler, yükü uygulayan piston şeklinde gördüğümüz hidrolik pistonlar da Türkiye'de tasarlanıp üretilmiştir. O bakımdan da bu istasyon tamamen yerli ve milli olarak tasarlanmış bir istasyondur." bilgilerini de paylaştı.

AMAÇ ÖNÜMÜZDEKİ SENE İLK TESLİMATI YAPMAK

Testlerin sonunda helikopter gövdesinin dayanıklılığı ortaya konulacak ve güvenli uçuş ile sertifikasyon süreçleri başlatılacak.

GÖKBEY Ürün Başmühendisi ve Program Müdürü Gökhan Tursun, amaçlarının önümüzdeki sene içerisinde ilk teslimatı gerçekleştirmek olduğunu anlattı."Özellikle GÖKBEY'inkonfigürasyon anlamında da çok fazla müşteriye hitap etmesinden dolayı hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok müşterisi var. Bu anlamda da aslında bir ilk olacak. En büyük amacımız yurt dışına helikopterimizi pazarlamak. Sertifikasyon test faaliyetleri tamamlandığında inşallah onu da gerçekleştirmiş olacağız."

Helikopteri sıfırdan tasarladıklarını söyleyen Gökhan Tursun, "Kritik sistemleri özellikle transmisyonun, rotorun, iniş takımının, oto pilotun, gövdenin tasarımları tamamen yerli ve milli olarak bizim kendi mühendislerimizce yapıldı. Bu anlamda aslında çok önemli bir yeri var GÖKBEY'in." dedi.

ÇOK YÖNLÜ BİR HELİKOPTER

GÖKBEY, sadece günümüzün değil, geleceğin gereksinimleri göz önünde bulundurularak geliştirildi. Askeri görevler, yangınla mücadele, arama kurtarma, hava ambulansı gibi alanlarda da kullanılabilecek.Testler onun dayanıklılığını, bu görevlerin üstesinden gelme potansiyelini ortaya çıkaracak.Türkiye'nin GÖKBEY ile elde ettiği tecrübe ise bundan sonra yapılacak projelerde Türk mühendislerine paha biçilemez bilgi ve donanım sağlayacak.

 

. . .

ERMAKSAN’DAN İHRACATA DEV KATKI

Makine İhracatçıları Birliği, takım tezgâhları (şekillendirme) ve aksamları ürün grubunda en çok ihracat yapan 5 firma arasında Ermaksan’ı gösterdi. Ermaksan önemli bir başarıya daha imza atmış oldu.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın