sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Makina Hidrolik & Pnomatik Kalıp

“Ürünlerimizi 6 kıtada bulunan 100’den fazla ülkeye ulaştırıyoruz”

PAN CHEMICALS S.p.A. olarak; 1987 yılında Kuzey İtalya’nın Bergamo kentinde kurulan, üretici genç ve dinamik bir firmayız. Ana fabrika merkezimize bağlı olarak 2013 yılında İstanbul Depo-Ofisimizi PAN CHEMICALS BOSPHORUS adı ile 2017 yılında ise Meksika fabrikamızı PAN CHEMICALS AMERICAS adı ile kurmuş bulunuyoruz

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 29 Ekim 2020 - 18:33
  • 2 yıl önce yayınlandı
  • 4 dk okuma süresi
  • 163,6 bin kez okundu
“Ürünlerimizi 6 kıtada bulunan 100’den fazla ülkeye ulaştırıyoruz”

 

 

PAN CHEMICALS S.p.A.ITALY - Türkiye Ülke Müdürü Hakan Tanış ile

gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerlepaylaşıyoruz.

 

Hakan Bey merhaba, öncelikle sizleri yeni tanıyacak okuyucularımız için; firmanızı ve ürünlerinizi tanıtmanızı rica ederiz.

 

PAN CHEMICALS S.p.A. olarak; 1987 yılında Kuzey İtalya’nın Bergamo kentinde kurulan, üretici genç ve dinamik bir firmayız. Ana fabrika merkezimize bağlı olarak 2013 yılında İstanbul Depo-Ofisimizi PAN CHEMICALS BOSPHORUS adı ile 2017 yılında ise Meksika fabrikamızı PAN CHEMICALS AMERICAS adı ile kurmuş bulunuyoruz ayrıca ana merkezimize bağlı 20 adet distribütör firmamız ve 10 adet temsilci firmalarımız bulunmaktadır. Bu şekilde ürünlerimizi 6 kıtada bulunan 100’den fazla ülkeye ulaştırmaktayız. Ürettiğimiz ürünler; dünya tel çekme sektörünün ihtiyacı olan kimyasal hammaddelerdir. Temel olarak ürünlerimizi; Tel Çekme Sabunları (Granüllü ve Emülsiyon), Tel Galvanizleme Fluksları, Tel Galvanizleme Vaksları, Tel Kaplama Kimyasalları, Fosfatlama Kimyasalları ve Çeşitli Yardımcı Kimyasallar olarak sıralayabiliriz. Bu ürünlerin haricinde, ürün gamımızda; Galvaniz Sonrası Sıyırıcı Padlerimiz (WipingPads), Spiral Fırçalarımız (Spiral Brushes), Özel Haddelerimiz (TC, RND, PCD), çeşitli makine ekipmanlarımız da bulunmaktadır. Aynı zamanda birçok firmaya mühendislik ve danışmanlık hizmeti veren uluslararası bir firmayız.

 

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını demir çelik sektörünü de etkiledi. Sizce sektörün toparlanması için neler yapılabilir? Bu salgın çelik sektörünü, firmanızı ve sanayiyi ne yönde etkiledi, görüşlerinizi bizlerle paylaşmanızı rica ederiz.

 

Hepimizin bildiği gibi, 2019-Aralık ayında başlayıp bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19, bütün iş kollarını etkilediği gibi üretim sektörü genelinde demir çelik sektörünü de olumsuz yönde etkilemiştir.

özellikle Nisan ayına kadar küresel anlamda çelik fiyatları %20 civarında gerilemeye gitmek durumunda kalmıştır. Bu durumla birlikte mayıs ayından itibaren ise çeşitli kararlar doğrultusunda; kararlaştırılmış kısıtlamaların biraz daha esnetilmesi ile çelik birim fiyatlarında yaklaşık %10’luk bir yükselme görülse de, hala Dünya Çelik Ekonomisi pandemi öncesi planladığı seviyede elbette değildir. Dolayısıyla demir çelik sektöründe herhangi olası negatif gelişmeler biz hammadde üreticilerini de derinden etkilemektedir diyebiliriz.

Sektörün toparlanması için alınan ve alınacak bütün sağlık/güvenlik önlemleri neticesinde yeni normal yaşamın devam etmesi dolayısıyla üretimin hız kesmeden global bağlamda barış ortamında sürmesi gerektiğini düşünüyoruz. Olası ikinci bir pandemi dalgasının gelişi durumu daha da negatife sürükleyebilecektir. Bu negatiflikten sıyrılmak ve hatta olabildiğince kurtulmak adına sektördeki bütün dişlilerin üzerine düşen olmazsa olmaz uygulamaları hayata geçirmesi kaçınılmaz olarak görülmektedir.

Umudumuz durum daha da negatife geçmeden; üretimi ve ekonomiyi temsil eden ‘V Grafiğinin’ yukarı doğru artış eğiliminde olmasıdır.

Şirket olarak Covid 19’a karşı almış olduğunuz önlemler nelerdir?Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz?Üretiminizde aksamalar veyayavaşlamalar oldu mu?

Şirket olarak pandeminin iyiden iyiye hissedilmeye başlandığı 2020-Şubat ayı dahilinde kısmi olarak uzaktan ve minimum personel ile sürekli çalışma metoduna girerek üretimimizi aksattırmadan devam ettirme gayretinde olduk. Bu süreçte bizlerle iş birliği içerisinde olan paydaşlarımızı hiçbir zaman hammaddesiz bırakmadık.

Aldığımız önlemler neticesinde önümüzdeki dönemlerde beklenen ilave olumsuz durumlara karşı da kendigardımızı almış bulunuyoruz dolayısıyla, gelecekte de bizlerle iş birliği içerisinde olan paydaşlarımıza, just in time (anında tedarik) ilkemizden vazgeçmeyerek çok kısa termin süreleriyle kimyasal hammaddelerimizi ulaştırmaya çalışacağımızın garantisini verebiliriz.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Dünyada yaşanan pandemi süreci bizleri de yatırımlarımız konusunda biraz daha beklemeye, planlarımızı bir süre daha ileriye almaya itmiştir. Fizibilite çalışmalarını yaptığımız ve yapmaya devam ettiğimiz çeşitli yatırım planlarımız elbette bulunmaktadır fakat projelerimizi

hayata geçirmek için doğru zamanın önümüzdeki dönem olduğunu düşünüyoruz, projelerimizi realize etmek için adım attığımızda siz değerli basın mensuplarını ve kamuoyunu bilgilendireceğimizi belirtmek isteriz.

2020 yılının ilk yarısı firmanızaçısından nasıl geçti? Yılsonu için öngörüleriniz nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz şekilde, pandemi süreci hemen her sektörü etkilediği gibi global bağlamda bizleri de etkilemiştir diyebiliriz dolayısıyla 2020 yılının ilk yarısını ne yazık ki hemen her firma gibi öngörülerimizin bir miktar uzağında geçirdik. Bu durum bizleri özellikle 2020’nin ikinci çeyreği itibariyle yeni planlamalar yapmaya itmiştir, kendi stratejilerimiz doğrultusunda planlarımızı gerçekleştirmeye çalışarak hiç olmaz ise 2020’nin ikinci yarısını biraz daha sağlam bir şekilde geçirme gayretinde olduğumuzu belirtebiliriz.

Bu doğrultuda ise yılsonu hedeflerimiz konusunda biraz daha iyimser olduğumuzu paylaşmak isteriz. Tabi ki son çeyreğin gerek Türkiye’ ye gerekse dünyaya ne getireceğini hep birlikte sağlığımız el verdiği sürece göreceğimiz için, global bağlamda ekonominin hangi durumda olacağını hep birlikte değerlendireceğiz.

Hakan Bey, röportaj için teşekkür ederiz. Son olarak eklemekistedikleriniz var ise paylaşmanızı rica ederiz.

Bizler de bu fırsatı verdiğiniz için DEMİR ÇELİK STORE Dergisi’ne teşekkür ederiz. Buradan başta Türk demir çelik sektörü olmak üzere, dünya demir çelik sektörüne kaliteli ve bol tonajlı üretimler diler, her birimize sağlıklı günler temenni ederiz.

“Birçok firmaya mühendislik ve danışmanlık hizmeti veren İtalya menşeili uluslararası bir firmayız”

. . .

Otomotiv üretimi ilk 9 ayda yüzde 19 düştü

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD),Ocak-Eylül dönemine ait verileri paylaştı. Yılın ilk 9 ayında toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 azalarak 854 bin 227 adet, otomobil üretimi yüzde 18 azalarak 575 bin 761 adet oldu.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın