sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Beyaz Eşya

Vestel City'de Endüstri 4.0Forklift Takip Sistemi devreye girdi

Vestel, endüstriyel IoT ve RTLS çözümleri sunan Wipelot iş birliği ile gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde Vestel City’deki Pişirici Cihazlar, Çamaşır Makinesi ve Çamaşır Kurutma Makinesi fabrikalarında Forklift Takip Sistemi’ni devreye aldı

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 1 Mart 2023 - 17:57
  • 4 hafta önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 43 kez okundu
Vestel City'de Endüstri 4.0Forklift Takip Sistemi devreye girdi

Teknoloji geliştirme yetkinliği ve ihracattan aldığı pay ile Türkiye ekonomisi için önemli bir gücü temsil eden Vestel, dijital dönüşüme de öncülük ediyor. Vestel’in üretim üssü 1,3 milyon metrekare alana sahip Vestel City’de 6 yılı aşkın süredir devam eden Endüstri 4.0 dönüşümü tamamlanmak üzere.

Fabrikalarında karanlık üretim, robot-insan iş birliği, robot-robot iş birliği gibi birçok uygulaması bulunan Vestel son olarak, Endüstri 4.0 kapsamında dijital dönüşümünün bir parçası olarak, gerçek zamanlı konum takip sistemleri (RTLS) ve endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) alanlarında uzmanlaşmış bir teknoloji şirketi olan Wipelot ile iş birliğine giderek, Vestel City’deki üç fabrikasında birden Forklift Takip Sistemi’ni hayata geçirdi. Pişirici cihazlar, çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi fabrikalarında devreye alınan Forklift Takip Sistemi, buzdolabı fabrikasında ve yeni faaliyete başlayacak bulaşık makinesi fabrikasında ise kurulum aşamasında.

Hem verimlilik hem maliyetten tasarruf

Vestel’in Wipelot iş birliği ile yürüttüğü projede ana hedef, Manisa’daki 3 farklı fabrikada kullanılan forkliftlerin performans ölçümüydü. Projede forkliftlere montajı yapılan UWB tabanlı aktif RFID cihazlar ve sahaya hassas konum için yerleştirilen anchorlar ile forkliftlerin gerçek zamanlı olarak 1-2 metre hassasiyetle konumları sağlandı. Bu sayede gün boyu tesis içerisinde hareket olan forkliftlere ait hareketler, Lotus yazılımı üzerinden canlı olarak izlenir hale getirildi. Kayıt altına alınan tüm hareketler, Lotus’ta yer alan geçmişe yönelik olarak ayak izi ve yoğunluk ısı haritası özellikleri ile görüntülenebiliyor. 

 

Çalışmalar sonucunda geliştirilen sistem ile tesisin tamamında ya da ilgili çalışma bölgesinde forklift ihtiyacının analiz edilmesi için gerekli bilgiler sunularak, maliyetlerden tasarruf sağlanıyor. Forklift duruşlarının tespitiyle de ilgili alanda trafik gibi gecikmeye sebebiyet veren durumlar belirlenerek ayrıca verimlilik elde ediliyor.  

 

. . .

Mitsubishi Üretime Hız Kazandıracak

Mitsubishi Electric, sanayi üretimini kolaylaştıracak M8V serisi ile çevrim süresinde yüzde 11 azalma, hatalarda yüzde 15 düşüş sağlıyor.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın