sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Kalıp

Yaptığımız yatırımlarla Türk sanayisine değer katıyoruz

2013 yılında şirketimi küçük bir atölye olarak kurdum. Katmanlı imalatın ve hızlı prototiplemenin sektördeki açıkları kapatabilmemiz için uygun bir yöntem olduğuna inancım tamdı

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 10 Mart 2022 - 17:05
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 5 dk okuma süresi
  • 124,9 bin kez okundu
Yaptığımız yatırımlarla Türk  sanayisine değer katıyoruz

Novimod Genel Müdürü Muhsin Arabacı ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

İlk olarak firmanızdan ve kendinizden bahsedebilir misiniz?

2013 yılında şirketimi küçük bir atölye olarak kurdum. Katmanlı imalatın ve hızlı prototiplemenin sektördeki açıkları kapatabilmemiz için uygun bir yöntem olduğuna inancım tamdı. Çalıştığım alan büyük olmasa bile kurduğumuz hayaller büyük, olmak istediğimiz mevkii yüksekteydi. Sektörde gördüğümüz eksikleri başkalarının yerine bildiğim yoldan kendim gidermek istedim. Hızlı imalat sektöründe çalışırken diğer birimlerle ortak çalışmalar yürüterek projeleri teslim ediyorduk. Bu bilgi ve deneyim alış-verişinde bazı bilgiler kurumlar arasında kayboluyor ve herhangi bir revize durumunda işimiz bölünerek uzuyordu. Tasarımdan gelen bilgileri kalıplara dökerek seri imalata geçme işlemini hazırlarken tüm bu prosesleri kendi kontrolümüzde geliştirmek için tek bir merkezde toplamaya karar verdik. 2021 yılında, Tasarımdan prototiplemeye, prototiplemeden seri imalata kadar olan süreçleri tek çatı altından yürütebileceğimiz bir merkez kurduk. Burada sahip olduğumuz teknolojiler ile hedefimiz: hızlı, kaliteli ve güvenilir ürünler teslim ederek Türkiye Sanayisi’ni bir adım daha yukarı taşımaktır.

 

2021 yılındaki hedeflerinizi gerçekleştirebildiniz mi?

Novimod Hızlı İmalat Teknolojileri olarak 2013 yılında başlayan serüvenimiz 2021 yılında küçük bir işletme olmaktan çıkarak “iş birliği-güç birliği” kapsamında fabrikalaştı. Kurduğumuz yapı Eklemeli imalat alanında tüm teknolojileri bir arada bulunduran bir merkez haline geldi. Bu süreçte farklı teknolojileri tanımaya, tanıtmaya devam ettik. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü ile zorlaşmaya başlayan ekonomik hayatta kalma mücadelemiz 2021 yılında bizler gibi büyüme hedefleri olan küçük işletmeler için uzak bir hayal halini aldı. Tüm bu zorluklara rağmen tüm çalışma arkadaşlarımızın göstermiş olduğu özveri, emek ve çalışma azmi sayesinde büyüme hedeflerimizi gerçekleştirdik. Baştan sona; tasarım, 3B prototipleme, prototip enjeksiyon ve enjeksiyon kalıplama süreçlerin tamamını barındıran fabrikamızı kurduk. Birçok sektöre hitap eden bu yapı sayesinde müşteri kitlemizin tasarım-prototip-seri imalat alanlarında uzman ekibimiz ile buluşmasını sağlayarak sahip oldukları projelerin çözüm ortağı olabilmeyi hedefliyoruz.  Novimod ailesi olarak sektörde yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen ayakta durmayı başararak geleceğimize fidan ve fidanlar dikmeye devam ediyoruz.

Bünyenizde bulunan hizmetlerden ve kurmuş olduğunuz yapının sektördeki öneminden bahsedebilir misiniz?

Dünyaya baktığımızda eklemeli imalat teknolojileri ciddi anlamda her kesimden sektörün ve insanın hayatına ufak, tatlı dokunuşlar yaptı ve yapmaya devam ediyor. Endüstri ile başlayan yenilikler çağı birçok farkındalığı içinde barındırarak günümüze kadar geldi. Sağlık sektöründe yaşanan değişimler, yapay işleyen organ baskıları, insan uzuvları (kol, bacak gibi…) insanlara umut olma yolunda sürekli yenilik katarak sektörde fark yarattı. Aynı zamanda sevimli hayvan dostlarımız içinde birçok uzuv çalışması gerçekleşti, bu da bizler için umut verici bir yaşam döngüsünün başlangıcına inanma olanağı sağladı. Eklemeli imalat teknolojileri, endüstri alanında ülkemizde bir kalıbın içinde kapatılmış şekilde hizmet sağlamaktaydı. Bizler de 2021 yılına denk bu kalıbın içinde bulunuyorduk. 2021 hedefleri doğrultusunda Dünya’da örnekleri olan fakat ülkemizde daha önce yapılmamış olanı yaptık, oluşturulan kalıbın dışına çıkarak, tasarım, 3d prototip ve enjeksiyon seri imalat teknolojilerini bir araya getirerek Türkiye’de bir ilki başardık. Kurmuş olduğumuz merkezimizde, 3b yazıcılar (fdm,sls,sla) silikon kalıp, rim, tersine mühendislik, yerli 3d yazıcı imalatı, yerli silikon kalıp makine imalatı, prototip enjeksiyon, enjeksiyon kalıp ve plastik seri enjeksiyon baskı hizmetleri ile birlikte bir bütün olarak hizmet sağlıyoruz.

2013 yılından bugüne müşterilerimizden gelen soruların çoğunluğu mevcut yapının bir merkezde toplanıp toplanmayacağı ile alakalıydı. Sebebi ise sektörde yaşanan veri kaybı, bilgi kirliği ve en önemlisi gizlilik ilkesi... Novimod olarak 2021 yılı itibari ile kurmuş olduğumuz tasarımdan prototipe prototipten seri imalata kadar olan tüm süreçleri tek bir merkezde toplayarak müşterilerimizin yaşamış olduğu yukarıda belirtmiş olduğum tüm olumsuzluklara bir son vermiş olduk. Kurmuş olduğumuz yapı sektörde hizmet alanların yaşamış olduğu kaygılardan sıyrılıp güven, saygı, özveri, kaliteli ürün teslimi başlıkları altında hizmet almalarına olanak sağlamak amacıyla kurulmuştur.

“2021 yılında, tasarımdan prototiplemeye, prototiplemeden seri imalata kadar olan süreçleri

tek çatı altından yürütebileceğimiz bir merkez kurduk”

Sizi sektördeki diğer muadillerinizden ayıran özelikleriniz ve dolayısıyla müşterilerin sizi tercih etmesinin sebepleri nelerdir?

10 yılı aşkın süredir bu sektörde çalışıyorum. Teknolojiler, son derece hızlı gelişen ve durmadan işleyen dev büyük çarklar halinde ilerliyor. Yetişebilmek ve daha önemlisi elinde tutabilmek için durmadan çalışmak ve yanında bulunan insanların da sizinle birlikte çalışması gerekiyor. Son yıllarda kurmuş olduğum ilişkilere ve tanıştığım insanlara baktığımda her biri için önemli olanın çalıştığın insanın tecrübesine güvenmek olduğunu anladım. Şu an olduğumuz firma çalıştığımız süre zarfında teslim ettiğimiz projelerin kalitesiyle ölçülebilir. Müşterilerimiz tarafından tercih edilmemizin büyük sebebi ülkemizde kurmuş olduğumuz teknoloji merkezimizin bir örneğinin daha olmaması, daha da önemlisiyse bu yapıyı bizim kurmuş olmamızdır. Her projeyi sanki aldığımız ilk proje heyecanıyla kabul ederken, yapacağımız son proje özeniyle tamamlıyoruz. 

Projelerde yaşanan veri ve zaman kayıpları ortadan kalktığında güven esasına dayalı anlaşmalar devreye giriyor. Taleplere verilen cevaplar hızlı ve müşterilerin iletişimde oldukları çalışanlar da işin uzmanları oldukları için süreçleri kesintiye uğramadan tamamlıyoruz.

2022’nin ilk çeyreğindeyiz. Yeni yıl için öngörüleriniz ve hedefleriniz nelerdir?

Bugünümüz ve gelecek yıllarımız için asıl önceliğimiz Novimod ailesi çalışanlarımızı her daim sağlıklı ve mutlu görmek. Kurulduğumuz günden bugüne birçok hedefimizi gerçekleştirdik ve gelecek yıllar içinde planladığımız yolda ilerliyoruz. 2022 yılı Bilişim Vadisi Tasarım Kümelenme Merkezi ile yapmış olduğumuz iş ortaklığı kapsamında yenilebilir enerjiden giyilebilir teknolojilere kadar farklı alanlarda birçok sektöre yenilik katma adına atılım gerçekleştirdik. 2022 yılı güzel başladı umarız tüm Dünya için sağlık ve mutluluk dolu bir yıl olur.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Son söz olarak eklemek istediğim, yönetme olgusunun yazıldığı kadar kolay olmadığıdır. İnsanları anlamayı, eleğinde doğruyu geçirirken verdiğin kararların sorumluluğunu taşımayı gerektirir. Seninle yol alacakları seçerken işine en az senin kadar saygı duyanları seçmelisin. Tüm güzellikler kıymeti bilinmeyen gençlik gibi çabucak bitebilir. Zor zamanları birlikte atlattığın insanlar, güç durumlarda kafa kafaya verebildiğin, “Yolun sonu mu?” diye düşündüğünde yeni başlangıçlara teşvik edenlerdir. Devam eden büyüme sürecimizde benimle birlikte yürüyen tüm ekibime teşekkür etmek istiyorum.

Teşekkürler Novimod Ailesi…

. . .

IBAKTECH YOĞUN KATILIM İLE İSTANBUL’DA…

13. Uluslararası Ekmek, Pasta Makineleri, Dondurma, Çikolata ve Teknolojileri Fuarı (IBAKTECH), 10-13 Mart tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi İFM’ de kapılarını açtı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın