sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Makina

Yeni nesil mikro matkaplar Sandvik Coromant hassas işlemeye uygun yeni takımlarını piyasaya sürüyor

İşleme çözümlerinde dünya lideri Sandvik Coromant, hassas işlemeye yönelik özel olarak tasarlanmış iki yeni mikro matkap ürün grubunu piyasaya sürdü.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 16 Kasım 2021 - 18:24
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 3 dk okuma süresi
  • 125,7 bin kez okundu
Yeni nesil mikro matkaplar  Sandvik Coromant hassas işlemeye uygun yeni takımlarını piyasaya sürüyor

İşleme çözümlerinde dünya lideri Sandvik Coromant, hassas işlemeye yönelik özel olarak tasarlanmış iki yeni mikro matkap ürün grubunu piyasaya sürdü. -XM geometrisi ile CoroDrill® 462 ve -GM geometrisi ile CoroDrill® 862, tıp, otomotiv, elektronik ve havacılık gibi küçük parça üretiminin talep edildiği sanayileri destekler.Çeşitli iş parçası malzemelerinde kullanılabilecek şekilde tasarlanan yeni matkaplar, doğruluğun önemli olduğu yerlerde hassas performans sunar.

 

Çeşitli sanayilerde kullanılan cihazların boyutu küçülüyor. Daha küçük paketlerde daha fazla yetenek sunan modern cihazlar sayesinde bu, en açık şekilde elektronik sanayisinde görülebilir. Diğer taraftan, tıbbi cihaz üretiminde cerrahın yaptığı insizyonların boyutunu ve derecesini en aza indiren tekniklerin kullanıldığı yükselen minimal invaziv cerrahi trendi, cerrahi takımların daha karmaşık olmasını gerektiriyor. Teknoloji ile beraber boyut küçüldükçe ve gelişmişlik seviyesi yükseldikçe, üreticilerin daha küçük ve daha karmaşık parçalar üretebilen takımlara yönelik talebi de artıyor.

 

Delik delme uzmanları, çapı üç milimetreden (mm) daha küçük olan delikleri tanımlarken genellikle mikro delik delme terimini kullanır. Bu terim, iş parçalarının milimetrenin sadece birkaç yüzde biri kalınlığında olduğu elektronik sanayisinde sıklıkla karşılaşılan delikler için kullanılabilir, ancak daha yaygın kullanıldığı uygulamalar havacılık sanayisi, kalıp yapımı ve tıbbi ekipman üretimini içerir.

 

CoroDrill® 462 ve 862, Sandvik Coromant'ın yeni nesil mikro matkaplardır. Yeni geometriler ile sunulan matkaplar, çok çeşitli kesme çapları ve uzunlukları sunar ve önceki çeşitlere kıyasla daha fazla ürün yelpazesine sahiptir.

 

Bu matkaplar, özellikle mikro delik delme zorluklarını aşmak için uygundur. Örneğin, mikro takımlarla derin delik delme uygulamasını gerçekleştirirken, makro ölçekli uygulamalarda olduğu gibi, talaşları etkin bir şekilde tahliye etmek için kaliteli kesme sıvısının kullanılması çok önemlidir. Hem CoroDrill® 462 hem de 862, dıştan kesme sıvısı ile çapın dokuz katına (xD) kadar derinliklerde kolayca delik delebilir ve 1,00 mm ve üzeri delik delme çapları ve en fazla 16xD derinliğinde delikler için takım içerisinden kesme sıvısı seçeneği de mevcuttur. Kesme sıvısının etkin kullanımı, takımların daha derin delikler delmesine yardımcı olmakla birlikte takımların ömrünü uzatır ve talaş sıkışması riskini azaltır.

 

Ayrıca, CoroDrill® 462, 3,00 mm'ye kadar delik işleme uygulamasında yüksek performans sunar. Hem kör hem de boydan boya delikler için ideal olan matkap, ISO P, M, K, N, S, O ve H dahil çok sayıda ISO malzemelerinde işleme yapabilir. 6xD matkap derinliğine sahip CoroDrill® 462, üreticilere çok yönlü bir delik delme çözümü sunar.

 

CoroDrill® 862, içten kesme sıvısı ile birlikte kullanıldığında tüm malzemelerde 1,00 mm ila 3,00 mm çapında delikler oluşturmak için idealdir. CoroDrill® 862, konvansiyonel delik delmenin yanı sıra çapraz delikler, grup delik delme ve dışbükey ve içbükey yüzeylerde delik delme dahil çok sayıda diğer delik delme etkinliklerini destekler.

 

Kullanıma hazır yekpare karbür takım olmalarına ek olarak CoroDrill® 462 ve 862'in bir diğer özelliği de özelleştirilebilmeleridir. Ürün yelpazesinin bir parçası olarak Sandvik Coromant, mikro delik delmede ısmarlama yaklaşımına ihtiyaç duyan üreticilere takımları çaplara, kullanılabilir uzunluğa, kademe çapı uzunluğuna ve sap çapına göre yapılandırma olanağı sunar.

 

Ayrıca, müşteriler CoroDrill® 862'yi polikristalin elmas (PCD) oluk kesme kenarı ile satın alma seçeneğine sahiptir.

PCD, yekpare karbüre kıyasla aşınmaya karşı 100 kata kadar daha dayanıklıdır. Ek olarak, PCD takımlama, yekpare karbür takımlara kıyasla daha hassastır ve daha sıkı toleranslar üretebilir. Bu nedenle titanyum, alüminyum, cam ve seramik gibi işlenmesi zor malzemelerde mikro boyutlu delikler delmek isteyen müşteriler PCD'yi göz önünde bulundurmalıdır.

 

Sandvik Coromant Global Ürün Müdürü James Thorpe, “CoroDrill® 462 ve 862, mikro delik delmede yeni bir çağı işaret ediyor” diyor. “Müşterilerimize daha fazla seçenek sunmak amacıyla son mikro matkaplarımızın lansmanından bu yana önemli güncellemeler yaptık.

 

“Günümüzün üretim ortamında, ister lüks saatler, ister havacılık sanayi parçaları üretiyor olun, karmaşıklığa yönelik talep her zamankinden daha fazla. Ürünler küçüldükçe ve daha karmaşık parçaların üretilmesi nedeniyle, matkaplarımızı daha küçük delikleri işleyebilecek şekilde uyarlamamız ve üretmemiz gerektiğinin farkına varıyoruz. Mikro delik delme gerektiren uygulamalar geniş ölçüde çeşitlilik göstermektedir, bu nedenle çok çeşitli standart takımlara ek olarak daha özelleştirilebilir seçenekler de sunuyoruz.”

 

CoroDrill® 462 ve 862, Sandvik Coromant'ın mevcut R840 ve 862 mikro matkap çeşitlerinin yerini alacak.

 

-XM geometrisi ile CoroDrill® 462 ve -GM geometrisi ile CoroDrill® 862 hakkında daha fazla bilgi için Sandvik Coromant web sitesini ziyaret edin.

 

 

. . .

Bakan Dönmez, Cezayir'deki entegre demir çelik…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türk özel sektörünün Cezayir'de yaptığı yatırımların yaklaşık 5 milyar dolara ulaştığını belirterek,


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın