sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Yükselen Çelik te birinci yarıyılda dikkate değer büyüme

Vasıflı çelik sektörünün öncü şirketlerinden 1976 yılı kuruluşlu Yükselen Çelik, 2022 yılı birinci yarıyıl mali verilerini Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) nezdinde açıkladı

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 10 Ağustos 2022 - 14:15
  • 3 ay önce yayınlandı
  • 3 dk okuma süresi
  • 124 bin kez okundu
Yükselen Çelik te birinci yarıyılda dikkate değer büyüme

Vasıflı çelik sektörünün öncü şirketlerinden 1976 yılı kuruluşluYükselen Çelik, 2022 yılı birinci yarıyıl mali verilerini Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) nezdinde açıkladı.Borsa İstanbul’da işlem gören ve Ana Metal Endeksi’nde yer alan kuruluş, 2022 yılının birinci yarısında satış gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre %218 artırarak 3,2 katına çıkardı.

Türkiye vasıflı çelik sektörünün yükselen yıldızı Yükselen Çelik, 2022 yılı birinci yarıyılmali verilerini açıkladı.Yükselen Çelik İcra Kurulu Başkanı Barış Göktürk, özellikle satış miktarı ve dolar bazında büyümeye dikkat çekerek, şirketin 2022 yılının ilk yarısında dolar bazında %70 civarında ve satış miktarı açısından %35 civarında büyüdüğünü vurguladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) nezdinde açıklanan verilere göre; şirket 2022 yılının birinci yarısında satış gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre %218 artırarak 3,2 katına çıkardı. 2021 yılını 678 milyon TL civarında satış geliriyle tamamlayan şirket, 2022 yılının yalnızca ilk yarısında bu rakamı aşarak 6 aylık süre için 762 milyon TL civarında satış gelirine ulaştı.

Yükselen Çelik’in 2022 yılı birinci yarısında net kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre %275 artarak 3,8 katına çıktı ve 119 milyon TL civarında oldu. Şirketin FAVÖK marjı %19,3’ten %25’eyükselirken,net kâr marjı ise % 15,6 olarak gerçekleşti. Açıklanan mali verilerde, şirketin ihracat alanındaki faaliyetlerinde büyümeye de dikkat çekildi. 2022 yılının ilk yarısında ihracatını 20 kattan fazla artıran şirketin döviz gelirlerinde önemli miktarda yükseliş olduğu kaydedildi.

Katma değerli ve butik ürünler alanında faaliyet gösteren Yükselen Çelik’in ürünleri savunma sanayi, otomotiv, kalıp imalatı ve makina sektörleri başta olmak üzere 20’ye yakın sektörde kullanılıyor.Geçmişte Kamuyu Aydınlatma Platformu nezdinde yayınlanan açıklamaları ile paralel olarak, Yükselen Çelik’in 2022 yıl sonunda 1,2 - 1,5 milyar TL arasında satış geliri elde etmesi bekleniyor.

 

Yükselen Çelik hakkında:

Katma Değerli Çelik’in olduğu her yerde Yükselen Çelik var!

Türkiye’de vasıflı çelik sektörünün en köklü şirketleri arasında yer alan Yükselen Çelik, 1976 yılında Perşembe Pazarı’nda kuruldu. Kurucusu olan Yüksel Göktürk 1954 yılından bu yana Demir Çelik sektöründe faaliyet gösteren köklü bir sanayici aileden geliyor. Geçmişte İTO Demir Çelik Komitesi Başkanlığı ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında önemli görevlerde bulunan Yüksel Göktürk, Yükselen Çelik’i 1976 – 2004 yılları arasında karbon ve alaşımlı çelik gruplarında önemli bir marka haline getirdi. 2005 yılında ikinci nesil ile yeni bir ivme kazanılması sonrasında, katma değeri daha yüksek olan Takım ve Kalıp Çeliği ürünlerinin yanı sıra araştırma geliştirme faaliyetleriyle birlikte ‘’tasarım çelikler’’ sektörüne dahil olan Şirket, bu alanda başarılı çalışmalarını sürdürüyor.

Yükselen Çelik’in ürünleri kalıp, otomotiv yan sanayi, makine ve savunma başta olmak üzere, 19 farklı sektöre hitap ederken; Şirket’in yurtiçinde vasıflı kalıp çeliği sektöründe %18 Pazar payı bulunuyor. 2014 yılında satın aldığı rakibi olan Ramateks Metal şirketini bünyesine kattıktan sonra büyüme hızı yükselen şirket, halka arz ile birlikte bu büyümeyi iyice pekiştirmek istiyor. Şirket’in İstanbul’un iki yakasında (merkezi Esenyurt, şubesi Dudullu ve Tuzla) olmak üzere 3 tesisi ve ayrıca İzmir’de bir adet şubesi bulunuyor.

. . .

Makine sektörünün bölgedeki en…

Tüyap tarafından Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) iş birliği ile düzenlenen MAKTEK Avrasya, 26 Eylül - 1 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul’da


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın