ÇİB/Aslan: Rusya'ya ambargo çelikte fırsat yarattı

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, özellikle Rusya-Ukrayna krizi sonrasında Baltık ülkelerinden Türk çelik sektörüne olan talebin...

ÇİB/Aslan: Rusya'ya ambargo çelikte fırsat yarattı

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, özellikle Rusya-Ukrayna krizi sonrasında Baltık ülkelerinden Türk çelik sektörüne olan talebin arttığını belirterek, "2022 yılının ilk 9 ayına baktığımızda Estonya'ya ihracatımız yüzde 392 artışla 70 bin tona dayanırken, Letonya'ya olan ihracatımız da yüzde 30 artışla 21 bin tona yükseldi" ifadelerini kullandı.

Çelik ihracatçıları Estonya ve Letonya’da Rusya'nın payına talip.

Estonya ve Letonya'nın Türkiye'nin çelik ihracatı gerçekleştirdiği ülkeler arasında ön sıralarda olmamasına rağmen Ukrayna ile Rusya arasındaki krizin yeni fırsatlar doğurduğuna işaret eden Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, Avrupa'nın Rusya'ya ambargosunun bu iki ülkenin çelik ithalatındaki dengeleri de değiştirdiğini söyledi. Normalde her iki ülkenin de çelik ithalatı yaptığı en büyük tedarikçinin Rusya olduğunu kaydeden Aslan, "Estonya pazarında Rusya'dan ithalatta 2022 yılının ilk 7 ayı itibariyle, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 düşüş var. Rusya, en büyük ithalatçı konumundan Polonya ve Finlandiya'nın ardından üçüncü sıraya geriledi. Rusya halen Letonya'nın en büyük ithalatçısı olmasına karşın ithalatında yüzde 70 düşüş var. Avrupa'nın Rusya'ya ambargosu devam ettiği sürece bu rakamlar daha da düşebilir" dedi.

Her iki ülkenin Rusya'dan ithalatı düşerken Türkiye'den yaptıkları ithalatın ciddi oranda artışa geçtiğini ifade eden Aslan, özellikle Rusya – Ukrayna krizi sonrasında Baltık Ülkelerinden Türk çelik sektörüne olan talebin arttığını gördüklerini dile getirdi.

Geçen yıl sonu itibariyle çelik ihracatı yapılan ülkeler arasında Letonya'nın 106'ıncı, Estonya'nın da 108'inci sırada olduğunu hatırlatan Aslan, "Ancak 2022 yılının ilk 9 ayına baktığımızda Estonya'ya ihracatımız yüzde 392 artışla 70 bin tona dayanırken, Letonya'ya olan ihracatımız da yüzde 30 artışla 21 bin tona yükseldi. Gelinen nokta itibariyle Estonya ihracat sıralamamızda 48'inciliğe, Letonya ise 85'inciliğe yükseldi. Letonya pazarı içerisinde Türkiye'nin payı yüzde 1,8'den yüzde 4,1'e çıkarken, Estonya'daki payı ise yüzde 2,1'den yüzde 9'a çıktı. Türkiye son verilerle birlikte Estonya'da en büyük 5 ithalatçı ülke arasına da girmeyi başardı. Bu rakamların önümüzdeki dönemde daha da yükseleceğini öngörüyoruz" diye konuştu.

"Önemli bir fırsat oluştu"

Aslan, şu anda resesyonla bağlantılı olarak Avrupa’nın çelik talebinde yavaşlama söz konusu olmasına karşın, bölgede Rusya ve Ukrayna’nın etkinliğinin azalması ile Kuzey Afrika ve Orta Doğu pazarları ile Kuzey Amerika pazarlarındaki canlı talebin Türk çelik ihracatçıları için önemli bir fırsat yarattığının altını çizdi. Aslan, sektörde faaliyet gösteren firmaların ihracatlarının artırılması, yeni iş bağlantıları kurulması ve Türk firmalarının bilinirliklerinin artırılması adına önümüzdeki dönemde temaslarını sıklaştıracaklarını ve yeni ticaret heyeti organizasyonları düzenleyeceklerini ifade etti.

Türkiye'nin çelik ihracatı ile ilgili olarak da bilgi veren Aslan, 2022 yılının ilk 9 ayında miktarda yüzde 11 düşüşle 15,8 milyon ton, değerde ise yüzde 9 artış ile 17,1 milyar dolarlık çelik ihracatı gerçekleştirdiklerini kaydetti. Aslan, 2022 yılını miktarda yüzde 11,6 düşüşle 21,1 milyon tonluk, değerde ise yüzde 2,3 yükselişle 22,8 milyar dolarlık ihracatla kapatmayı öngördüklerini ifade etti.