Demir cevheri ve çelik fiyatları, Çin'deki kırılgan talep toparlanmasıyla düştü

Çin'de demirli vadeli işlemler, son göstergeler ekonominin toparlanmaya işaret etmesine rağmen, artan çelik stokları ve artan liman demir cevheri envanterinin talepte yavaş bir toparlanmaya işaret etmesiyle Pazartesi günü düştü.

Demir cevheri ve çelik fiyatları, Çin'deki kırılgan talep toparlanmasıyla düştü

Çin'de demirli vadeli işlemler, son göstergeler ekonominin toparlanmaya işaret etmesine rağmen, artan çelik stokları ve artan liman demir cevheri envanterinin talepte yavaş bir toparlanmaya işaret etmesiyle Pazartesi günü düştü.Çin'in Dalian Ticaret Borsası DCIOcv1'de en çok işlem gören Mayıs ayı demir cevheri, gündüz ticaretini %2,2 düşüşle ton başına 841,50 yuan (123,23 $) seviyesinde tamamladı.Singapur Borsasında, çelik üretim bileşeninin referans Mart sözleşmesi SZZFH3, 0702 GMT itibarıyla %3,5 düşüşle ton başına 120,35 $'dan işlem gördü.

 

Şanghay Vadeli İşlemler Borsasında, inşaat demiri SRBcv1 %1,6 değer kaybederken, diğer çelik kriterleri de düştü. Sıcak haddelenmiş rulo SHHCcv1 %1,4, filmaşin SWRcv1 %1,7 ve paslanmaz çelik SHSScv1 %0,5 düştü.

NavigateCommodities Genel Müdürü Atilla Widnell, "Endüstriyel metal piyasalarının Çin ekonomisinin sağlığı hakkında gerçek bir fikir edinmesi için Şubat ve Mart ekonomik verilerini beklemesi gerekecek" dedi.

 

Ocak ayında Çin'deki yeni banka kredilerinin beklenenden fazla artarak 4,9 trilyon yuan'a (717,21 milyar $) yükseldiğini ve Çin'in 16 şehrinde yeni ev satışlarının art arda ikinci hafta arttığını gösteren verilere rağmen tüccarlar temkinli davranıyor.HuataiFutures analistleri bir notta, "Çelik üreticilerinin karları iyileşmedi" dedi. “Envanterdeki sürekli artış, nihai ürün fiyatlarında kısa vadeli ayarlamalara neden olacaktır.”Mysteel danışmanlığının son stok anketine göre, Çinli trader'ların elinde bulunan ve Aralık sonundan bu yana istikrarlı bir şekilde artan çelik stokları, 3-9 Şubat'ta 1,5 milyon ton arttı.

Bu arada, SteelHome danışmanlık verilerine göre, liman demir cevheri stoğu geçen hafta 138.5 milyon tona çıkarak Eylül ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

 

Diğer Dalian çelik üretim girdileri de zayıftı; koklaşabilir taş kömürü DJMcv1 %2,9 düşerken kok kömürü DCJcv1 %2,7 düştü.Widnell, "Yüksek frekanslı inşaat çeliği ticaret hacimleri, geçen hafta çelik talebinde kırılgan bir toparlanmanın ortaya çıkan filizlerini ima etti" dedi."Bu trend art arda ikinci bir hafta daha uzarsa, bu aynı zamanda yeniden açılış anlatısı etrafındaki iyimserliği yeniden alevlendirebilir."