Erdemir'den Bingöl'e 550milyon dolar yatırımla peletleme tesisi

Türkiye’nin en büyük entegre yassı çelik üreticisi Erdemir, stratejik bir yatırıma daha imza atıyor.

Erdemir'den Bingöl'e 550milyon dolar yatırımla peletleme tesisi

Türkiye’nin en büyük entegre yassı çelik üreticisi Erdemir, stratejik bir yatırıma daha imza atıyor. Erdemir, 550milyon dolarlık yatırımla peletleme tesisi kurarak kendi pelet ihtiyacının çoğunluğunun yurt içi kaynaklardan karşılanmasını sağlayacak. Tesis, grup şirketi Ermaden’in Bingöl-Avnik’teki maden sahasında kurulacak.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, “Bu yatırımla hem Erdemir’in en önemli hammadde kalemlerinden pelette dışa bağımlılığı ciddi anlamda azaltacak hem de bölgede istihdama güçlü katkı sağlayacağız” dedi.

Türkiye’nin en büyük entegre yassı çelik üreticisi Erdemir, gerçekleştirdiği yatırım ve satın alma faaliyetleriyle rekabet gücünü ileriye taşıyor. Ülkeye ve paydaşlarına değer üretmek için çalışmalarını sürdüren Erdemir, stratejik öneme sahip, demir çelik sektöründe kritik bir hammaddede dışa bağımlılığı ciddi ölçüde azaltacak büyük bir yatırıma imza atıyor.

Erdemir, grup şirketi Ermaden’in Bingöl-Avnik mevkiinde bulunan demir madeni sahasındayaklaşık 550milyon dolar yatırımla peletleme tesisi kuracak.Türkiye’nin milli ve yerli kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasını hedefleyen bu yatırım hem kurulum hem de işletim aşamasında istihdama büyük katkı sağlayacak.Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında temeli atılacak tesisin36 ila 42 ay içerisinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

Ermaden, bölgede son iki yıldır gerçekleştirdiği yoğun rezerv arama ve geliştirme çalışmaları neticesinde 250-300 milyon ton civarında manyetit demir cevheri kaynağı tespit etti. Bu kaynağın işlenerek Türkiye ekonomisine kazandırılması için Erdemir, yılda 3 milyon ton zenginleştirme ve pelet üretim kapasiteli peletleme tesisi kurma kararı aldı. Kurulacak tesiste sözkonusu demir cevheri rezervi kapsamında 100 milyon tonu aşkın pelet üretimi hedefleniyor.

Geriye entegrasyonda önemli adım

Bingöl’deki yatırımın Türkiye ekonomisi için yaratacağı değere dikkat çeken OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Savaş Erdem, “Pelet üretiminde kendine yetebilir rezerv yapısına sahip olmak hayati önem taşıyor. Erdemir, Bingöl’deki demir cevheri maden işletmesinde yapılacak bu stratejik yatırımla geriye entegrasyonda büyük bir adım atarak en önemli hammadde kaleminde dışa bağımlılığı ciddi anlamda azaltacak. Aynı zamanda yıllık üretilecek 3 milyon ton peletin bugünkü fiyatlar ileyıllık 600 milyon dolarlık ithalatı azaltıcı etkisi yanında, Erdemir’e de yıllık 200-250 milyon dolarlık ilave brüt kârlılıkkazandıracağını öngörüyoruz. Hedeflenen 100 milyon tonluk pelet üretim tonajı ile Erdemir’e sağlayacağı katkının yanında ithalatı azaltıcı etkisiyle ülke ekonomisine vereceği fayda, çok önemli değer yaratacaktır.Erdemir’in çelik sektöründeki gücü, birikimi ve Ermaden’in madencilik alanındaki uzmanlığıyla kurulacak tesis, OYAK Grubu Şirketlerinden Erdemir’inihtiyacının büyük kısmının milli ve yerli kaynaklardan karşılanmasını sağlayacak. Bu yatırımın ülkemiz ekonomisine, paydaşlarımıza ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İstihdama büyük katkı

Kurulacak tesis tüm bölgede önemli ölçüde istihdam yaratıp,tesisin inşaat süreçlerinde 2.000’i aşkın, faaliyete geçtiğinde de yaklaşık 1.000 kişilik istihdam sağlayarakbölge ekonomisine önemli katkıda bulunacak.

Tesis aynı zamanda son yıllarda çelik sektörünü derinden etkileyen ticaret kotaları, emisyon ticaret sistemleri, emtia krizleri ve tedarik zincirindeki bozulmaların etkisini sağlayacağı yüksek kârlılıklahafifletecek, grubun rekabet gücüne ve sürdürülebilirliğe hizmet edecek.