Fiyatlar normalleştikçe Thyssenkrupp dağıtım karı düşüyor

Kallanish'in şirketten aldığı bilgiye göre, tonajlar yıllık bazda hafifçe artmasına rağmen, thyssenkruppMaterialsServices'in Mart ayına kadar olan ikinci mali çeyrek kazançlarında normalleşen çelik fiyatları nedeniyle düşüş görüldü.

Fiyatlar normalleştikçe Thyssenkrupp dağıtım karı düşüyor

Kallanish'in  şirketten aldığı bilgiye göre, tonajlar yıllık bazda hafifçe artmasına rağmen, thyssenkruppMaterialsServices'in Mart ayına kadar olan ikinci mali çeyrek kazançlarında normalleşen çelik fiyatları nedeniyle düşüş görüldü  .

Sipariş alımı, önceki yılın rekor rakamı olan 4,5 milyar Euro'dan düşerek 3,9 milyar Euro'ya (4,2 milyar $) ulaştı; Gelir her iki dönemde de hemen hemen aynıydı. Düzeltilmiş FVÖK'ün bir yıl önceki 336 milyon avrodan sonra 85 milyon avroya ulaşmasıyla, düşüş kazançlar için daha da barizdi. Bu düşüşün başlıca nedeninin, düşen malzeme fiyatlarının bir sonucu olarak düşen marjlar olduğunu belirtiyor ve önceki yılın olağanüstü yükseklikler gördüğüne işaret ediyor.

Gelişme, özellikle ticaret ve Avrupa hizmet merkezi işinde ve doğrudan müşteriye işinde belirgindi. Kuzey Amerika birimleri, hem depolama hem de otomotivle ilgili servis merkezlerinde satışlarda hafif bir artış bildirdi. Avrupa'nın en büyük çelik distribütörlerinden biri olan ve thyssenkrupp'un değirmen birimi tk Steel'den büyük ölçüde bağımsız olarak faaliyet gösteren Tk Materials Services, pozitif dolar kuru etkilerinden de faydalandı.

Çelik, diğer malzemeler ve hammaddelerin hacimleri, esasen doğrudan müşteriye yapılan işlerdeki artan hacimler nedeniyle toplamda %2 artışla 2,34 milyon tona yükseldi. Satış fiyatları genel olarak önceki yılın altında olmasına rağmen, şirket nihai çelik fiyatlarında bir önceki çeyreğe göre hafif bir toparlanma ve talebin iyileştiğini bildirdi.

Ekim'den Mart'a kadar olan altı aylık dönemde, birimdeki sipariş alımı %12 düşerek 7,25 milyar Avro'ya ve gelir %8 düşerek 7,14 milyar Avro'ya düştü ve düzeltilmiş FVÖK 555 milyon Avro'dan 105 milyon Avro'ya düştü.