KARBONSUZLAŞTIRMA & HİDROJEN MERKEZİ

BCS Enerji Mühendislik / HiThermCon Endüstriyel Fırın Sistemleri Kurucu Ortağı Aziz Kılıç ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

KARBONSUZLAŞTIRMA & HİDROJEN MERKEZİ

Öncelikle bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz? Firmanız kısa tarihçesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

BCS Enerji Mühendislik 2009 yılında İstanbul’da kuruldu. Başta demir çelik, alüminyum, çimento, seramik olmak üzere birçok sektörde endüstriyel yakma sistemlerinde hizmet vermektedir. Günümüzde enerji tasarrufu göz önüne alındığında bu konuda birçok çalışmaları olan firmamız Türkiye’de ilk defa 2022 yılında uyguladığı demir çelik hadde fırınlarında rejeneratif brülör sistemi sayesinde enerjide yeni bir döneme geçişin kapısını aralamıştır. Aynı zamanda daha önce uyguladığımız alevsiz brülör uygulaması ile de tufal seviyelerinde rekor değerler elde edildi. 2020 yılında ilk defa yapılan hidrojen brülörü ve yakma sistemleri sayesinde karbonsuz üretimin de ülkemize kazandırılmasının haklı gururunu yaşıyoruz. Kendi bünyesinde hidrojen üretimini gerçekleştirip bunu endüstride alternatif yakıt olarak sunan firmamız Ar-Ge çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Her gün biraz daha büyüyen firmamız 2021 Yılında HiThermCon Endüstriyel Fırın Sistemleri firması ile ortaklığa giderek güçlerini birleştirdi. Bu katma değeri yüksek ortaklık sayesinde sektöründe lider firma olma yolunda hızla ilerleyen firmamız müşterilerine anahtar teslim tesis hazırlama konusunda önemli bir adım atmıştır. İmalatlarımız Kocaeli Dilovası KOBİ Sanayi bölgesindedir ve merkezimiz Dudullu OSB ‘dedir. Aynı zamanda Ar-Ge faaliyetlerimizi Karabük Üniversitesi Teknokentinde devam ettirmekteyiz. Kurulduğu yıldan itibaren çalışanlarımız ile birlikte güçlü adımlarla ilerlemekteyiz. Yurtiçi ve yurtdışı projelerimizde birçok başarıya imza atmaya devam ediyoruz. Hedefimiz müşterilerimize özverili, başarılı ve dinamik bir şekilde çalışarak onların taleplerini karşılayacak projeler teslim etmektir.

 

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün, hizmet ve uygulamalardan bizlere bahseder misiniz?

 

Müşterilerimize brülör yakmayla beraber endüstriyel fırın sistemlerinde hizmet vermekteyiz. Özellikle demir çelik sektöründe kullanılan; hadde fırınları, ısıl işlem fırınları, pota ve tandiş sistemleri, çelikhane valf üniteleri ve buralarda kullanılan yakma sistemi ve brülörler konusunda Türkiye’ nin öncü firması olma yolunda hızla ilerlemekteyiz.

 

“Demir Çelikte Yeşil Enerji ve Sıfır Karbon Ayak İzi”

 

Çimento sektöründeki alev borusu, ön kalsinatör brülörlerinde de hidrojenli sistemlerimiz sayesinde müşterilerimize farklı çözümler sunmaktayız. Üretimini ve tedariğini yapmış olduğumuz enstrümanlar için stok ve yedek parça malzemeleri mevcuttur. Müşterilerinin istekleri doğrultusunda malzeme temininin yanı sıra; projelendirme, yerinde montaj, devreye alma ve eğitimler vermekteyiz. 7/24 servis BCS Enerji Mühendislik’ in en spesifik özelliklerindendir. Sağladığımız ürün ve hizmetlerde; müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak, müşteri geri bildirimlerini etkin bir şekilde değerlendirmek, sürekli iyileştirmeyi amaçlayan bir kalite yönetim sistemi oluşturmaktayız. Bunun yanı sıra enerji danışmanlığı ve enerji tasarruf sistemleri, ulusal ve uluslararası seminer ve sempozyumlarda brifingler vermekteyiz.

 

Ağırlıklı olarak hizmet verdiğiniz sektörler hangileri?

 

Demir Çelik, Alüminyum, Çimento, Seramik ve diğer sektörlerde, endüstriyel fırın ve yakma sistemleri konusunda hizmet vermekteyiz. Bununla birlikte kendi alanında dünya lideri olan IBS / AGROMATIC / MULLER markalarının Türkiye temsilciliğini yürütmekteyiz

 

Demir çelik sektörüne yönelik verdiğiniz hizmetler ve çözüm önerilerinizden bizlere bahseder misiniz?

 

Özellikle çelikhanelerdeki pota tandişlerde enerji tasarrufuna yönelik ciddi çözümlerimiz mevcuttur. Ayrıca ark ocaklarında supersonic- jet burner konusunda anahtar teslim projeler yapıyoruz. Aynı zamanda hadde fırınlarında uyguladığımız rejeneratif brülör sistemi sayesinde enerjide önemli derecede tasarruf ve üretimde kapasite artışı sağlamaktayız. Hidrojen üretimi ve bunu alternatif yakıt olarak kullanmamız sayesinde de yeşil çelik üretimi noktasında söz sahibi bir firmayız. Alevsiz brülör uygulamalarımız sayesinde de tufalde çok önemli değerler elde ediyoruz.

 

Yurt dışında hangi ülkelere / bölgelere hizmet veriyorsunuz?

 

Yurtdışında Avrupa ve Asya bölgelerinde devam eden ve tamamlanmış bir çok projelerimiz vardır. Devam eden projelerimiz Irak ve Libya bölgelerinde bulunmakla beraber tamamlanmış projelerimiz ise Almanya, Rusya, İran, Irak, Bulgaristan, Kazakistan, Dubai bölgelerindedir.

 

 

Ar-Ge faaliyetleriniz ve demir çelik sektörüne yönelik yapmış olduğunuz veya yapmayı planladığınız girişimler var mı?

 

2018 yılından bu yana enerji tasarrufu ve karbonsuzlaştırmayla ilgili alternatif çözümler aramakta ve bu yönde Ar-Ge çalışmalarını yürütmekteyiz. Hidrojen bu ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte bir yakıt olduğundan, buradan yola çıkarak öncelikle 1MW kapasiteye sahip hidrojen ve doğalgazı tek bir sistemde yakabilen hibrit bir brülör ve sistem geliştirdik. Bu yeni nesil Hidrojen brülörünü 2020 yılında Osmaniye’ de bir haddehane bünyesinde test edip devreye alma imkânımız oldu. Tamamıyla hidrojenle kütükleri tavladık ve yakıt maliyetini önemli derecede düşürdük.

“Türkiye’de ilk defa hadde fırınındaki rejeneratif brülör uygulamamız sayesinde enerji tasarrufunda yeni bir döneme geçişin kapısı aralanmıştır”

 

Bacadan duman çıkmadığı halde kütüklerin 1200 derecelerde tavlanması bizi oldukça heyecanlandırdı, bu sayede tufal oluşumunu da doğalgaza göre oldukça düşürmeyi başardık. Daha homojen bir mamül, tavlama süresinde düşüş gibi çok başarılı sonuçlar aldık. Şimdi ise Hidrojeni elektroliz ve baca gazından elde ederek üreticilerimize alternatif yakıt olarak sunmayı hedefliyoruz. Buna binaen çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Endüstriyel ölçekte saatte 100 Nm³/h ve yüksek saflıkta hidrojen üretme kapasitesine sahip ünitemiz bünyemizde hali hazırda çalışıyor ve çalışmaya devam etmektedir. Hidrojen ile alakalı araştırmalarımız, çalışmalarımız ve yatırımlarımız devam etmekte ve tüm dünyada yenilenebilir yakıt olarak kullanılmaya başlayana kadar da devam edecektir.

 

Referanslarınız ve prestijli projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

Demir çelik sektöründe yurtiçi ve yurt dışı birçok referanslarımız bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Habaş D.Ç., Demora Fabrika İmalat, Kardemir, Kroman D.Ç., Diler D.Ç., Mescier D.Ç., Boskay D.Ç., Platinum D.Ç., SYM D.Ç., Net Haddecilik, Kendirliler Haddecilik, Eryılmazlar D.Ç., Tufan Haddecilik, Mega Metalurji, vs.

Bu referanslarımızın içerisinde en önemli projemiz Türkiye ‘de ilk defa Osmaniye bölgesinde uyguladığımız hidrojenli hadde fırını brülör uygulaması ve yine Türkiye’ de ilk defa hadde fırınında uyguladığımız rejeneratif brülör yakma sistemidir.

 

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeler neler?

 

Karbonsuz bir gelecek için ciddi manada çalışmalarımız devam etmektedir aynı zamanda enerji tasarrufuna yönelik devam eden Ar-Ge projelerimizi sürdürmek istiyoruz.

Amacımız hidrojen üretiminde minimum enerji tüketimidir bu sayede katma değeri yüksek projeler yapmaktır. Endüstride üretim için karbonsuzlaştırma ve hidrojen çözüm merkezi ana motivasyonumuzdur.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Ülkemizde katma değerli ürün ve projeler konusunda firmalarımızın sabırlı ve bilinçli olmaları konusunda farkındalık oluşturulması gerektiğine inanıyoruz.

Tüyap Ankiros fuarında standımız   H8 - B135'e bekliyoruz