KPMG'nin Otomotiv Sektöründe Gelişen Teknolojiler raporu yayımlandı

KPMG’ye göre küresel ekonominin yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturan otomotiv sanayi, Covid-19 pandemisinin etkisinden henüz tam olarak çıkamamış olsa da ...

KPMG'nin Otomotiv Sektöründe Gelişen Teknolojiler raporu yayımlandı

KPMG’ye göre küresel ekonominin yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturan otomotiv sanayi, Covid-19 pandemisinin etkisinden henüz tam olarak çıkamamış olsa da gelişen teknolojiler sektörün gündemine yerleşmiş durumda. Raporda özellikle elektrifikasyon, bataryalar, 3D baskılama, dijital ikiz ve yapay zekâ teknolojilerine dikkat çekiliyor.

 

KPMG’nin yayımladığı “Otomotiv Sektöründe Gelişen Teknolojiler” raporuna göre otomotiv sanayi küresel ekonominin yaklaşık yüzde 3’ünüoluşturmakla birlikte 2020 yılından beri Çin’de başlayarakglobal anlamda etkisini gösteren Covid-19 pandemisindenen çok etkilenen sektörlerden birisi olmayı sürdürdü.2021 yılına ait küresel yolcu ve hafif ticari araç üretim adediyaklaşık 76,9 milyon iken 2022 yılının ilk 6 aylık dönemdekiyıl sonu üretim öngörüleri yaklaşık 81,5 milyon oldu. Üretimin 2025 yılında ise pandemi öncesidönemi yaklaşık yüzde 10 oranında geçeceği öngörülüyor.

 

Türkiye’de ise tedarik sorunları yolcu ve hafif ticari araçüretimini negatif yönde etkilerken iç pazarda yaşanan araç,akaryakıt fiyatlarındaki artış ve ihracatın yüzde 60’dan fazlasınıngerçekleştirildiği Avrupa’daki daralma da satışları olumsuz etkiliyor. Nisan 2022 itibarıyla ikinci el araç pazarındakiKDV’nin yüzde 1’den yüzde 18’e çıkartılması da otomotive olan talebi kısıtlıyor.

 

Avrupa’da satış rakamları 26 yılın en düşük seviyelerinde

Pandemi sebebiyle küresel üretimdeki yüzde 16 oranlarına varandaralma, hammadde fiyatlarındaki artış, devletler tarafındanemisyon kriterlerindeki regülasyon sıkılaştırmaları, çiparzının eksikliği gibi önemli faktörlerden etkilenen otomotivüretimi; 2022 yılında 2020 ve 2021 senelerine göredaha olumlu ilerledi. Bununla birlikte özellikle Haziran 2022verileri göz önünde bulundurulduğunda Avrupa baştaolmak üzere sektörün henüz pandemi öncesi dönemindeki seyrinedönmediği de gözlemlendi. 2022 Haziran itibarıyla satışrakamları Avrupa’da 1996’dan beri en düşük seviyesinde gerçekleşti. 2022 yılındaki olumlu seyir özellikleÇin’deki üretim artışı nedeniyle gerçekleşti.

 

Teknolojik geliştirmeler ve yenilemeler sektörün gündeminde

Rapora göre küresel sürdürülebilirlik kapsamında ise hükümetler,karbon emisyon oranlarının azaltılmasına yönelik çeşitliçalışmalar yaptı. Çin, ABD, Avrupa Birliği vediğer birçok ülke 2050 yılına kadar karbon emisyonlarındanet sıfır olma hedeflerini açıkladı. Avrupa Parlamentosuayrıca Haziran 2022 tarihinde 2035 ve sonrası için benzinlive dizel araç satışlarının satışının yasakladığını açıkladı.Kararın uygulanmasının tüm üye ülkelerin yasayı kabuletmesine bağlı olduğu ve Almanya Maliye Bakanlığı’nın ilgiligelişmeyi kabul edemeyeceklerini belirttiği de raporda yer aldı. Ancak tüm bu gelişmelerin otomotiv sektörünü karbondioksitsalınımına yönelik halihazırda yapılan çalışmaların yanındadaha fazla teknolojik geliştirmeler ve yenilemeler yapmakdurumunda bırakacağı öngörülüyor.Raporda özellikle teknolojik açıdan şu gelişmelere dikkat çekiliyor:

 

·        Elektrifikasyon: Araç ve batarya üretiminde yaşanan teknolojik gelişmeler ve devletler tarafından verilen özel teşvikler sayesinde elektrik ve hibrit motorlu araçların üretiminde ve satışında artış yaşanması öngörülüyor.

·        Bataryalar: Elektrikli araçlarda kullanılan bataryaların yüksek maliyetleri ve giderek daha fazla önem kazanan çevre bilinci sebebiyle üreticiler yatırım odaklarını geri dönüştürülebilir pillerin geliştirilmesine çeviriyor.

·        3D Baskılama Teknolojisi: Elektrikli otomobil üretimine her geçen gün daha fazla entegre hale gelen 3D teknolojileri parça kalitesinden ödün vermeden daha hafif araçlar oluşturulmasını sağlayarak araçlardaki pil ömrünün uzamasına yardımcı oluyor.

·        Dijital İkiz Teknolojisi: Fiziksel nesnelerin sanal ortamlarda dijital ikizlerinin oluşturulması ile hem otomotiv üretim sürecinde verimlilik sağlanıyor hem de süreçte yaşanan arızalar daha oluşmadan öngörülüp düzeltilebiliyor.

·        Yapay Zekâ Teknolojisi: Yapay zekâ teknolojisi birçok farklı sektör ve alanda kullanılabildiği gibi otomotiv üretim ve montajlama hatlarında oluşturabildiği farklı simülasyonlar sayesinde daha verimli ve güvenli bir üretimin gerçekleştirilmesini sağlıyor.

·        Sektörel Değişim: Yeni üretim teknolojilerinin elektrifikasyon sürecine katkısıyla birlikte 2022 yılının sonunda ulaşılması beklenen 85,6 milyonluk yolcu ve hafif ticari araç satışının yüzde 23’lük kısmını elektrikli ve hibrit araçların oluşturacağı öngörülüyor.