Kurumsallaşma olmadan halka arz olmaz.

P&G ana sponsorluğunda gerçekleşen UEZ 2022’nin ikinci oturumu “Sermaye Piyasasının Geleceği ve Fintech’lerin Rolü”nde sermaye piyasalarının önemi, halka arz süreçleri ve dünyada fintechlerin yükselişi konuları ele alındı.

Kurumsallaşma olmadan halka arz olmaz.

P&G ana sponsorluğunda gerçekleşen UEZ 2022’nin ikinci oturumu “Sermaye Piyasasının Geleceği ve Fintech’lerin Rolü”nde sermaye piyasalarının önemi, halka arz süreçleri ve dünyada fintechlerin yükselişi konuları ele alındı. Şirketlerin halka arz konusunda konuşan Yüksel Göktürk: “Denetlenmeyi ve şeffaflaşmayı kabul ederseniz, halkla arz olabilirsiniz”dedi.

Yükselen Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Göktürk: “Halka arz zor bir süreç, çünkü çok ciddi bir kurumsallaşma ve şeffaflaşma isteniyor. 10 firmadan 9’unun vazgeçtiğini duyuyorduk. Bu öyle bir şey ki Avrupa birliğine girmek gibi. İşte bu kurumsallaşmayla, borsaya hazırlıkta da böyle bir süreç yaşanıyor.  Ben herkese halka arzı tavsiye ediyorum. Bu sayede bütün şirket bölümlerini geliştiriyorsunuz. Öz sermaye artışı, yatırımların artışı, bankalarda ve sektörde kredibilite artışı, daha kalıcı model yaratılması gibi avantajlar var. Başarabilenler de başaramayanlar da kurumsallaşmış olarak şirketlerine önemli katkı sağlıyorlar. Resmi otoriteler, halka arz için kriterler tespit etmeli. Şirketlerin süreleri, yapıları, ortakların iş tecrübesi gibi… Bu sürede belirli kriterlerle bu iş daha da kolaylaştırılabilir. Denetlenmeyi ve şeffaflaşmayı kabul ederseniz, halkla arz olabilirsiniz. Firmanın patron şirketi olmamasını istiyorsanız, kurumsallaşmayı hedeflemeniz lazım. O zaman da devletin geliri de daha fazla olacak” herkes memnun olacak dedi.