Makineciler % 80 yerli katma değerle ihracatta başarı hikayesi yazıyor

Türkiye’nin makine ihracatı 2022’de 25,3 milyar dolara ulaştı ve tüm zamanların yıllık rekorunu kırdı. Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu sektörün yerli katma değer oranının yüzde 80 olduğunun altını çizdi ve maliyet artışlarının kurdaki yükselişin çok üzerinde gerçekleştiğini anlattı.

Makineciler % 80 yerli katma değerle ihracatta başarı hikayesi yazıyor

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) verilerine göre, Türkiye’nin makine ihracatındaki rekor aralıkta da devam etti. Makine imalat sanayisinin 2022 ihracatı serbest bölgeler dahil edildiğinde önceki yıla göre yüzde 9,6 artarak 25,3 milyar dolara yükseldi.

İlk sırada Almanya var

Serbest bölgelerden gerçekleşen dış satım hariç, en çok makine ihraç edilen ülke 2,9 milyar dolarla Almanya oldu. Onu 1,5 milyar dolarla ABD, 1,3 milyar dolarla Rusya izledi. Bu üç ülkeye serbest bölgelerden yapılan makine ihracatı ise 600 milyon doları aştı. Geçen yıl Rusya’ya ihracatta yüzde 62,4’lük artış yakalanırken, bu ülkeye sadece aralık ayında 250 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Makineciler, Rusya ile ticari ilişkilerde tüm zamanların en yüksek verisine ulaştı.

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, yaptığı değerlendirmede, 2022’de küresel makine ve teçhizat yatırımlarında yüzde 5,2’lik artış yaşandığını, makine sanayi üretiminin ise yüzde 4 arttığını söyledi. Karavelioğlu, “Dünyadaki ortalamaların tek hanelerde kaldığı 2022’de; makine ve teçhizat yatırımlarındaki büyüme Türkiye’de yüzde 13 gibi yüksek seviyelerde gerçekleşti ve ülkemize yönelik ilave tedarik talebinin de etkisiyle makine üretimindeki canlılık yıl sonuna kadar devam etti. Kasım sonunda makine ve ekipman imalatındaki üretim artışı yüzde 16,5 olarak gerçekleşti” dedi.

 

Dünyadaki gelişmelerin, resesyon fiyatlamasının ve çapraz kurun olumsuz etkisinin ihracat tutarına negatif yansımasından bahseden Karavelioğlu, Ukrayna-Rusya savaşı, AB ve ABD’deki parasal sıkılaşma eğilimleri gibi gelişmelerin talep üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Karavelioğlu, bu unsurlara rağmen ihracatı miktar olarak yüzde 3 artırdıklarını ancak sadece avro/dolar paritesinin ihracata 2 milyar dolardan fazla menfi etki ettiğini vurguladı.

MAİB Başkanı Karavelioğlu, “Küresel makine ihracat payı yüzde 1’i aşan ülkelerden olmak memnuniyet verici. Danimarka, Finlandiya ve Norveç gibi gelişmiş ülke sektörlerinin önündeyiz. Hızımızı korursak İsveç ve İspanya’yı da kısa zamanda geçeceğiz” diye konuştu. Karavelioğlu, dünyadaki koşullar nasıl olursa olsun, 2023 sonunda küresel ölçekte pazar paylarını daha da artıracaklarından emin olduklarının altını çizdi.

Tereddütlü iyimserlik hakim

Yeni yıl hedeflerini koyarken dünyada ilk çeyrekte küçülme, ikinci çeyrekte durağanlaşma beklentisini gözettiklerini aktaran Karavelioğlu, sektör gündemini izlemek üzere yakından takip ettikleri küresel kuruluşlarda tereddütlü bir iyimserlik hakim olduğunu, Almanya’da görüşlerine başvurulan 600 üretici firmadan yüzde 86’sının 2023 için karamsar olmadığını söyledi. Karavelioğlu, yılın ikinci yarısında bir toparlanma olacağının beklendiğini belirterek, “Avrupa’nın enerji krizi, ve Çin’de devam eden salgın gibi riskler artarsa durgunluğun uzayabileceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

“İç pazarı tahkim etmek zorundayız”

Bu yıl rakiplerinin çok daha agresif kampanyalar yürüteceklerini dile getiren Karavelioğlu, yakalanan rekabetçiliğini koruyabilmek için iç pazarı acilen tahkim etmek zorunda olduklarını, maliyet artışlarının kurdaki yükselişin çok üzerinde gerçekleştiğini anlattı. Karavelioğlu, kurların enflasyona paralel arttığı bir dengenin ihracatçıların elini güçlendireceğini kaydederek, “Bizi rakiplerimizden pozitif ayrıştıran özelliklerimiz; ölçek yapımızdan kaynaklı esnekliğimiz, küresel taleplere geniş bir alt sektör grubunda yanıt verme gücümüz ve yüzde 80’e yaklaşan yerli katma değer oranımız. Hareket alanımız olursa, müşterilerimizi kaptırmayız” dedi.

Dönüşmeyen AB defterini kapatır

MAİB Başkanı Karavelioğlu, rekabetin kıran kırana devam edeceği bu süreçte AB’nin sürdürülebilirlik konusunda yeni düzenlemeler getirmeye devam edeceğini belirterek, sürdürülebilirlik derecelendirme talepleriyle daha yoğun karşılaşacaklarını söyledi. Karavelioğlu, “Ödevlerimiz her alanda sistemli şekilde artacaktır. Bütün sınai dalları bağlayacak bu gelişme, sektörel örgütlerin ve ihracatçı birliklerinin çabalarını çeşitlendirip yaygınlaştırıyor. Sürdürülebilirlik konusunda hala dönüşüm niyeti olmayan işletmelerimiz Avrupa defterini kısa zamanda kapatacaktır” diye konuştu.