OSTİM'İN TECRÜBESİ ÖZBEKİSTAN'A TAŞINIYOR.

Yarım asrı aşan sanayi geçmişiyle ülkemizin köklü markalarından olan OSTİM, tecrübelerini ata yurduna taşıyarak dost ve kardeş ülke Özbekistan’ın sanayileşme çabalarına destek verecek.

OSTİM'İN TECRÜBESİ ÖZBEKİSTAN'A TAŞINIYOR.

 

§  OSTİM OSB İLE OHANGARON TECH INDUSTRIAL ARASINDA OSB KURULUMU AMACIYLA SÖZLEŞME İMZALANDI.

§  OSTİM YÖNETİM KURULU BAŞKANI ORHAN AYDIN: “BU PROTOKOL SADECE EKONOMİK KARŞILIĞI OLAN BİR PROTOKOL DEĞİL; AYNI ZAMANDA GÖNÜLLERİMİZİ DE BİRBİRİNE BAĞLAYACAK.”

 

Yarım asrı aşan sanayi geçmişiyle ülkemizin köklü markalarından olan OSTİM, tecrübelerini ata yurduna taşıyarak dost ve kardeş ülke Özbekistan’ın sanayileşme çabalarına destek verecek. OSTİM OSB ile OhangaronTechIndustrial arasında “Plan-Proje, Sürekli Danışmanlık ve Bakır Sektörü Fizibilite Raporu Hazırlanması” başlığı altında sözleşme imzalandı.

 

Sözleşmeyle birlikte; Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te, ülkenin sosyo-ekonomik yapısına uygun olarak bir iş modeli oluşturulması, bu çalışmanın neticesinde orta vadede Taşkent için doğru bir kalkınma modeli önerisi sunulması, katma değerli bakır ürünleri üretilmesine yönelik fizibilite çalışmalarının yapılması, bu modele göre sanayi bölgesinin imar planlarıve altyapı projelerinin hazırlanması ve OSB mevzuat çalışmasının yürütülmesi işleri gerçekleştirilecek.

 

Sözleşmeye ilişkin çevrimiçi düzenlenen imza törenine, OSTİM adına OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Ertuğ, OSTİM OSB Denetim Kurulu Üyesi Mehmet Alkan, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSTİM Dış İlişkiler Koordinatörü Hamza Akca, birim müdürleri ve küme koordinatörleri ile OSTİM Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdür Dr. Öğr. Gör. Gökhan Topal; OhandaronTechIndustrial adına Genel Müdürü JamshidKhidoyatov, OhandaronTechIndustrial yöneticileri ve Özbekistan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı temsilcisi katıldı.

 

“Çalışmayı yaygınlaştırmak istiyoruz”

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, törenin açılışında sözleşme sürecine ilişkin bilgiler aktardı. Bir süre önce gerçekleştirdikleri Özbekistan seyahati kapsamında protokolün detaylarına ilişkin yerinde incelemelerde bulunduklarını ve ihtiyaçları tespit ettiklerini kaydeden Arıcı, “Birlikte çalışmaya başladıktan sonra çok güzel işler ve projeler yapacağız. Bundan sonra da sadece o bölgede kalmak istemiyoruz; birlikte yaptığımız bu çalışmayı yaygınlaştırmak istiyoruz.” dedi.

 

“Bütün ekibimizle yüreğimizi koyuyoruz”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, sözleşmenin gönülleri bağlayan bir nitelik taşıdığına işaret etti. Aydın, şu düşünceleri paylaştı: “Bir süredir üzerinde çalıştığımız ve arkadaşlarımızın yerinde incelediği, bizim de daha önceden gittiğimiz Özbekistan’da bu güzel projenin hayata geçmesi bizim için değerli. Kurumlarımızarasındaki bu iş birliğinin hayırlı olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Bu protokol, sadece ekonomik karşılığı olan bir protokol değil; aynı zamanda gönüllerimizi de birbirine bağlayacak, kurumlarımız arasındaki ilişkileri geliştirecek ve Özbek dostlarımızla daha farklı alanlara taşımak için bir başlangıç olacak.Biz bu işe, bütün ekibimizle yüreğimizi koyarak güzel bir iş çıkarma niyetiyle protokolü imzalıyoruz.”

 

Aydın, protokolle birlikte başlayan çalışmalarda, OSTİM kümelenmeleri,Ostim Teknopark ve OSTİM Teknik Üniversitesinin de önemli görevler yapacağını vurguladı.