Vasıflı Çeliklerde Nitelikli Çelikler ATEŞ DEMİR ÇELİK

Ateş Demir Çelik Genel Müdürü Kaan Çalkın ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Vasıflı Çeliklerde Nitelikli Çelikler ATEŞ DEMİR ÇELİK

Öncelikle bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz? Firmanız kısa tarihçesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

1983 Senesinde Süleymaniye’de başladığımız bu sektörde 1995 yılında Ateş Demir Çelik Tic. Ltd.’yi kurarak Topçularda hizmete devam ettik. 2009 yılından itibaren Anadolu Yakası’nda Dudullu OSB’de kurmuş olduğumuz tesisimiz ile hizmet kapasitemizi arttırıp kalite algısını bir üst basamağa taşımış bulunmaktayız.

2021 itibariyle Avrupa’nın önde gelen takım üreticilerinden biri olan METALCAM SPA’nın Türkiye yetkili distribütörlüğünü alarak ülkemiz sanayisine üst klas takım çeliği ve karbon çeliği ürünlerinde hizmet vermekteyiz. 2015 yılı itibariyle, Bursa ve Konya tesislerimizi devreye alarak kaliteli büyümeyi kendimize vizyon belirledik.

 

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetlerden bahseder misiniz?

 

Firmamız soğuk ve sıcak iş takım çelikleri, plastik kalıp çelikleri, karbon çelikleri, ıslah ve sementasyon çelik gruplarıyla toptan ve perakende olarak satış yapmaktadır. İstanbul, Bursa ve Konya’ da yerleşik tesislerimizde farklı ebatlamalarda kesim kapasitesine sahip tezgahlarımız ile tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz.

 

Ağırlıklı olarak hizmet verdiğiniz sektörler hangileri?

Otomotiv, savunma sanayisi, makine imalatçılarına, alüminyum ekstrüzyon ve plastik enjeksiyon kalıpçılarına ve de yan sanayilerine hizmet vermekteyiz.

Yıllık satış rakamlarınız ve ürün kaliteniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

2021 yılındaki toplam ciromuzu 2022 yılının ilk 4 ayında tamamlamış bulunmaktayız. Ürünlerimiz kendi alanında lider üreticilerden tedarik edilmekte ve üretici şartname ve sertifikaları ile sevk edilmektedir.

“Avrupa’nın önde gelen takım üreticilerinden biri olan METALCAM SPA’nın Türkiye yetkili distribütörlüğünü yürütüyoruz”

 

Yassı çelikte sıcak ve soğuk haddelenmiş sac gruplarını nerelerden temin ediyorsunuz? (Yurtiçi – Yurtdışı)

Yassı grup kapsamında bizler 20-600 mm kalınlıklar arası plaka tedarik etmekteyiz.

Uzun yıllardır karbon çeliği grubunda Ereğli Demir Çeliğin malzemelerinin satışını yapmaktayız. Sıcak hadde takım çeliklerini ise İtalya, Almanya, Avusturya ve Çin’den tedarik etmekteyiz. Projelerimiz kapsamında yıllık alım kotalarımızı planlayıp, bir sonraki sene için üreticilerden direkt malzeme tedarik etmekteyiz.

Demir çelik sektöründe ürün ve hizmet kalitesindeki sürdürülebilirlik önemli… Bu konuda Ateş Demir Çelik olarak neler söyleyebilirsiniz? Bu sürdürülebilirliği nasıl sağlıyorsunuz?

Sürdürülebilirliğin prensipleri arasında temel madde bana göre dürüstlük ilkesine dayanmaktadır. Müşterilerimize tedarik ettiğimiz ürünlerimizin tamamı üretici sertifikalı olup, özellikle takım çeliğinde gerekli şartnameleri karşılaması durumunda sevkini sağlamaktayız.  Şöyle ifade etmek isterim; Savunma sanayisinde ve birçok farklı alanda milli projelere çelik tedariği sağlamaktayız.

Kalitemiz ve sürdürülebilir dürüstlük ilkesiyle müşterilerimiz çeliklerimizden çıkan nihai ürünleri Avrupa ve Dünya pazarına ihraç edebilmektedirler. Bu zincirin bir parçası olup milletimiz sanayisinin yanında yer almanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Türk ve dünya çelik piyasasını bizler için yorumlar mısınız? ABD’nin yaptığı ambargolar, Ukrayna Rusya savaşı ve dünya gündemindeki diğer önemli gelişmeler çelik sektörünü nasıl etkiliyor?

Türkiye demir ve çelik sektöründe 2018’de ABD tarafından uygulanan ambargo ile Dünya piyasasında maalesef etkilenmiş idi. Ancak Türkiye bilindiği üzere Dünya çelik üretiminde ilk 10’da yer almaktadır. Dolayısıyla artan talepler doğrultusunda aktif pazarlardan ziyade pasif pazarların devreye girmesiyle demir ve çelik ürünleri ihracatımız sürekli artmaktadır.

Ancak, son iki yıldır yaşadığımız küresel enerji krizleri, arz-talep dengesinin Corona etkisiyle sürekliliğini yitirmesi gibi sorunlar sadece Türkiye’yi değil. Tüm dünyayı etkilemektedir.

Ukrayna ve Rusya arasında tırmanan gerginlik, Rusya’nın Ukrayna’nın üretim tesislerine saldırıları ve de Rusya’ya uygulanan ambargolar maalesef en çok demir çelik sektörünü etkilemektedir. Demir çelik sektörüyle birlikte doğrudan ilişkili tüm sektörlerde üretim planlarının bozulması ve ön görülemeyen termin sarkmalarına sebebiyet vermiştir.

Rusya-ABD-Avrupa bloklarının anlaşması ve de üretimin eski seyrine dönmesiyle birlikte tüm dünya ülkelerinin bir nefes alacağına inanmaktayım.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeler neler?

Yoğun rekabetin olduğu sektörümüzde amacımız ve hedeflerimiz sektöre her zaman en kaliteli çelikleri, en optimal fiyatlarla en hızlı şekilde sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda tedarikçisi olduğumuz fabrikalardan sağladığımız çelik çeşitlerini sürekli arttırarak ve kesim – sevkiyat süreçlerine de yeni sürüm tezgahları ve araçları ekleyerek yolumuza güvenli adımlarla devam ediyoruz.