Sıkı arz, Avrupa genelinde soğuk rulo ve galvanizli sac fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor

Avrupa'da aşağı yönlü yassı çelik fiyatları sınırlı arz nedeniyle 15 Mart Çarşamba haftasında arttı.Avrupalı soğuk haddelenmiş ve sıcak daldırma galvanizli rulo üreticilerinin sipariş defterleri iyi durumda ve piyasaya Haziran-Temmuz teslimatlı rulo teklif edebilirler.

Sıkı arz, Avrupa genelinde soğuk rulo ve galvanizli sac fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor

Avrupa'da aşağı yönlü yassı çelik fiyatları sınırlı arz nedeniyle 15 Mart Çarşamba haftasında arttı.Avrupalı ​​soğuk haddelenmiş ve sıcak daldırma galvanizli rulo üreticilerinin sipariş defterleri iyi durumda ve piyasaya Haziran-Temmuz teslimatlı rulo teklif edebilirler.

 

Değerlendirme haftasında bölgede soğuk sac teklifleri ton EXW başına 940-970€ (1.007-1.039$) ve galvanizli sac için EXW tonu başına 970-990€ olarak bildirildi.Bu arada, ticareti yapılabilir değerlere ilişkin tahminler, soğuk rulo için ton başına 920-950 € ve galvanizli sac için ton başına 950-970 € olarak bildirildi.Fastmarkets'in Kuzey Avrupa çıkışlı yerel soğuk haddelenmiş rulo için haftalık fiyat değerlendirmesi Çarşamba günü ton başına 10-30€ artarak 8 Mart'ta ton başına 910-920€'dan 920-950€'ya yükseldi.Fastmarkets'in Kuzey Avrupa çıkışlı yerel sıcak daldırma galvanizli rulo için ilgili haftalık fiyat değerlendirmesi Çarşamba günü ton başına 950-970€ oldu ve 8 Mart'ta ton başına 930-940€'dan ton başına 20-30€ arttı.Alıcılar, uzun teslim süreleri ve yaz aylarındaki piyasa eğilimlerine ilişkin karışık görüşler nedeniyle küçük partiler halinde soğuk rulo ve galvanizli sac ayırmayı tercih etti.

Önemli bir son kullanıcı olan otomotiv endüstrisinden gelen talep son zamanlarda istikrarlıydı.

 

“Otomotiv endüstrisinden gelen talep düşmeyi bırakmıştı; Bir distribütör, 2023'ün başından beri istikrara kavuştu, ancak arttığını görmüyoruz" dedi.

Bununla birlikte, Avrupa'daki soğuk rulo ve galvanizli sac arzı, ana tedarikçilerden birindeki üretim sorunları nedeniyle durumu daha da kötüleştirerek talebi karşılamaya devam ediyordu.Kaynaklara göre, Tata Steel Hollanda Şubat ayı sonlarında soğuk rulo teslimatlarında mücbir sebep ilan etti ve bunun tedarik sıkışıklığını artırması bekleniyor.

 

Güney Avrupa'daki üreticiler de temkinli alımlara rağmen daha yüksek fiyatlar hedefliyorlardı. Kuzey Avrupa'da olduğu gibi, fiyat artışının arkasındaki en önemli faktör arzın kısıtlı olmasıydı.Değerlendirme haftasında Güney Avrupa'da soğuk rulo tekliflerinin EXW tonu başına 930-950€ aralığında olduğu duyulurken, alıcıların EXW tonu başına 920-930€ ticarete konulabilir seviye tahminleri duyuldu.Bölgede galvanizli sac tekliflerinin ton EXW başına 950-970€ olduğu duyuldu. Küçük partiler için işlemlerin ton EXW başına 940-950 € olduğu duyuldu.

 

İtalya'daki bir distribütör, "[İtalya'daki bir tedarikçi] bize galvanizli sac için ton EXW başına 950 € teklif ediyordu [10 Mart'a kadar olan hafta içinde], ancak bu haftadan itibaren onlardan minimum teklif ton EXW başına 970 € oldu" dedi.Fastmarkets'in yerel, Güney Avrupa çıkışlı soğuk haddelenmiş rulo çelik için haftalık fiyat değerlendirmesi Çarşamba günü ton başına 920-930€ oldu ve 8 Mart'taki ton başına 900-920€'dan ton başına 10-20€ arttı.

Güney Avrupa çıkışlı yerel çelik sıcak daldırma galvanizli rulo için ilgili haftalık fiyat değerlendirmesi, 8 Mart'taki ton başına 910-940 €'dan ton başına 10-30 € artışla Çarşamba günü ton başına 940-950 € oldu.Her iki değerlendirme de tekliflerin alt sınırını, nadir anlaşmaları ve ulaşılabilir fiyatlara ilişkin tahminleri yansıtır.

 

Bölgeye verilen ithalat teklifleri sınırlı ve oldukça yüksek kalmıştır. Çoğu denizaşırı tedarikçi, Temmuz-Ağustos varış anlamına gelen Mayıs-Haziran sevkiyatı sunabilir.

Bu nedenle, uzun tedarik süreleri ve koruma önlemleriyle ilgili riskler nedeniyle ithalat için genel satın alma ilgisi oldukça zayıftı.Güney Kore'den yapılan soğuk rulo tekliflerinin Mayıs-Haziran sevkiyatı için ton CFR başına 865-875 € olduğu duyuldu, Şubat ayında Güney Kore'den ton CFR başına 835 € olarak yapılan son bağlantılarla karşılaştırıldığında.

İki kaynak ayrıca, Tayvan'dan ton CFR başına 820 €'luk sınırlı bir soğuk rulo tahsisi için bir teklif bildirdi, ancak teklifin hala geçerli olup olmadığı net değildi.