Haddehaneler ve çelikhanelere özel çözümler üretiyoruz

Büyük bir memnuniyetle… CSMETAL İSTANBUL Firması, Demir Çelik sektöründeki ihtiyaçları, beklenti ve talepleri çok iyi analiz ederek ve arkasına her biri global piyasalarda ürettiği ürün gamlarında iyi tanınan, halka açık ve kendi ülkelerinde borsaya koteli, demir çelik sektörüne üretim yaptıkları tüm ürünlerde iddialı olan uluslararası firmaların gücünü arkasına alarak 2011 yılında kurulmuş ana konusu hadde merdanesı, rıngler ve cüruf potaları olan bir uluslararası ticaret firmasıdır.

Haddehaneler ve çelikhanelere özel çözümler üretiyoruz

CSMETAL Satış - Pazarlama Direktörü Hasan Cem Kırali ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Büyük bir memnuniyetle… CSMETAL İSTANBUL Firması, Demir Çelik sektöründeki ihtiyaçları, beklenti ve talepleri çok iyi analiz ederek ve arkasına her biri global piyasalarda ürettiği ürün gamlarında iyi tanınan, halka açık ve kendi ülkelerinde borsaya koteli, demir çelik sektörüne üretim yaptıkları tüm ürünlerde iddialı olan uluslararası firmaların gücünü arkasına alarak 2011 yılında kurulmuş ana konusu hadde merdanesı, rıngler ve cüruf potaları olan bir uluslararası ticaret firmasıdır. İlk aşamadan, son aşamaya kadar benimsediğimiz Toplam Kalite Yönetimi, müşteri beklentilerinin ön planda tutulması, satış sonrası servis ve hizmet gibi konularda yarattığı farklarla kuruluşundan, bugüne kadar olan sürede müşteri portföyünü ve cirosunu sürekli yükselten, katma değer yaratan bir firma olarak yolumuza devam etmekteyiz.

Bu aşamada benim, CSMETAL İSTANBUL firması ile yolumun kesişmesi ise tam olarak 2 sene öncesine dayanıyor. Daha öncesinde yine demir çelik konusunda sektörün merdane üretim yapan büyük firmalarından birinde finans alanında 8 sene çalıştıktan sonra, ahşap ve kereste üretiminde Türkiye’nin lideri konumundaki bir firma ve gruba ait farklı sektörlerdeki tüm şirketlerinin Finans Direktörü olarak 8 sene kadar çalıştım. 2020 sonlarında yollarımız yıllarca havasını soluduğum Demir Çelik sektörü ile CSMETAL İSTANBUL firması sayesinde yeniden kesişti. O zamandan, bu zamana kadar geçen sürede de CSMETAL İSTANBUL ile güçlerimizi birleştirdik ve firma nezdinde Satış - Pazarlama Direktörü  pozisyonunda ürünlerimizin, markamızın ve firmamızın tanınırlığını arttırmak için firmamız ile beraber yol alıyoruz.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Firmamız; uluslararası bir dış ticaret firması olarak, özellikle haddehane ve çelikhanelere yönelik üretimi özel uzmanlık, kapasite isteyen ve bazılarının arzı yurtiçinden çok da mümkün olmayan ürünlerin tedariği, yurtiçi ve yurtdışı pazarlarında bu ürünlerin satış ve pazarlama faaliyetini sürdürmektedir. Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun en büyük demir çelik tesislerine uzun yıllardır hadde merdanesi temin etmekte olan CSMETAL İSTANBUL özellikle satış sonrası ve servis hizmetleri konusuna büyük önem vererek müşterilerine en hızlı sürede talep ettikleri desteği sağlamaktadır. Üretimi özel bir uzmanlık, makine parkuru ve / veya kapasite isteyen H.S.S., Yassı ve Uzun ürün grupları imalatı için kullanılan Merdaneler haricinde

   Cürüf Potaları

 Pellet Arabaları

  “Ring”ler

 Kütük Çelik

Külçe Kalıpları Ve Aksesuarları da ürün gruplarımızı oluşturmaktadır.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Spesifik olarak Demir Çelik Sektörü müşteri portföyümüzde olup hadde merdanesi ana urun gamı uzmanlığımızı oluşturmaktadır. HSS Merdane Grubu ve yassı ürün imalatında kullanılan büyük merdaneler aslen iddialı olduğumuz konulardır. Ürünlerimizin bütünü bu şekilde görünse de; döküm harici üretim yapan ve ürünlerimizin ihtiyaç duyulabileceği kalıp sanayi, otomotiv, gıda, kauçuk ve ağır sanayi içinde kalan benzer tüm sektörlere de farklı ürün gruplarımızla hitap etmekteyiz. Kütük Çelik tedariği konusunda da iddia sahibi olduğumuzu belirtmek isterim.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Bugün için hayata geçirmekte olduğumuz ve ülkemiz hadde merdanesi imalatında büyük bir dönüşüm sağlayacağına inandığımız bir fabrika yatırımımız bulunmaktadır. Bu projede en büyük hedefimiz satış ve pazarlamasını yaptığımız ürünlerin kalitesinden ödün vermeden, Avrupa başta olmak üzere tüm dünyadaki yeni pazarlara daha rahat ulaşma konusunda bir imkan tanıması. Bu hedefimizle ilgili şu an için inşaat projemizi oluşturma aşamasındayız.

“HSS MerdaneGrubu ve yassıürünimalatındakullanılan büyük merdaneler iddialıolduğumuzkonulararasında...”

Tüm ihtiyaçları karşılayacak, tam donanımlı ve iyi planlanmış bir tesisin kurulumunu yapabilmek için uğraşıyoruz. Tahmin ediyorum 2024 yılının ilk yarısı gibi hazır olacak tesisimizde gerçekleştireceğimiz üretimle; sevkiyat, maliyet, termin gibi bizi daha da ön plana çıkaracak avantajları elde etmeyi hedefliyoruz. Tesisimizde üretilecek merdanelerimiz, ülkemize ve diğer ürün grupları açısından da firmamıza etkili bir vitrin oluşturacak kanısındayım.

2022 yılı firmanız açısından nasıl geçiyor? Yılsonu için öngörüleriniz neler?

Tüm dünya için kriz ve belirsizlik dönemi olan pandemi sonrası 2022 yılının başında Hindistan, Rusya, Kanada ve kalite standartları yüksek merkez Avrupa ülkeleri ile 2022 yılında yapmış olduğumuz kontrat ve deneme siparişlerinin olumlu netice verdiğini görmek bizi ve müşterilerimizi memnun etti. Bölgemizdeki jeopolitik riskler ve halen devam eden belirsizliklerle beraber, dünya çapında bölgesel jeopolitik dengelerin oynaklığı, yüksek enflasyon ve buna ek olarak global piyasalarda resesyon riskinin konuşulması büyük olumsuzluklar olarak her sektöre etki etmiş olsa da; 2022 senesinden alınabilecek azami verimi bu yönde aldığımızı düşünüyorum.

Demir çelik sektörünü bizler için yorumlar mısınız? Döviz kurunun yükselmesi sektöre ve firmalara nasıl yansıdı? Sektör olarak gelişmek için neler yapılabilir?

Yatırım ve üretim maliyetleri yüksek olan ve hassas pazar dengelerine bağlı olan ürün gamı sebebi ile sektörümüz hantal ve ağır bir yapıya sahip. Özellikle üretimde kullanılan ana hammadde tedariklerinde ithalata bağımlı olmamız sebebiyle ekonomik dalgalanmalar ve kur revizyonları karşısında etkilenmesi çok tabiidir. Bu noktada firmalara kar marjı yüksek niş pazarlar ve yüksek katma değerli ürünler imal etme yönüne gitmek doğru bir yaklaşım olacaktır diye düşünmekteyim. Kendi markamız CSMETAL ISTANBUL olarak biz; HSS Merdane ve çok büyük ebatlı Yassı ürün merdaneleri olan ürün gamlarımızı; katma değerli ve kıymetli, “KNOW HOW”a ve tecrübeye bağlı ürünler üretmekteyiz. Sektördeki farkımızı ve liderliğimizi de bu ürünler ile ortaya koymaktayız.